Jump to content



Ενοικίαση κατοικίας - ενοικιαστές


hippo123

Recommended Posts

Σας παρακαλώ έχω βρει μία κατοικία να νοικιάσω και βρίσκομαι σε μια παράξενη περίπτωση:

Η ιδιοκτήτρια μέσω του αντιπροσώπου της μου ζητά να υπογράψω συμβόλαιο με μικρότερο ενοίκιο από αυτό που πραγματικά θα πληρώνω. Επίσης το συμβόλαιο δεν θα είναι μάλλον σφραγισμένο από την εφορία. Επίσης μου ζήτησε να αρχίσει το συμβόλαιο από 1/1/2009.

Δεν με πειράζουν αυτά - αν και παράξενα- το μόνο που σκέφτομαι το ασφράγιστο από την εφορία συμβόλαιο. Είμαι καλυμένος με μια απλή υπογραφή? Να πω βέβαια ότι μου έδωσε τα κλειδιά εν λευκώ χωρίς καν προκαταβολή αρχικά.

Νομικά που βρίσκομαι εάν τα δεχτώ όλα αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, για να σου είπε να υπογράψεις με λιγότερα λεφτά από αυτά που δίνεις, λογικά θα το σφραγίσει κανονικά στην εφορία μιας και αυτό την νοιάζει, αλλιώς θα κάνατε ένα ιδιωτικό συμφωνητικό και τέλος, οπότε σίγουρα θα δηλωθεί. Από εκεί και πέρα, αυτό το κάνει μόνο και μόνο για να γλυτώσει κανα ευρουλάκι μιας και ο φόρος στους ιδιωκτήτες που ενοικιάζουν ακίνητα είναι υπερβολικά ασφυκτικός. Εάν θες την γνώμη μου, μιας και νοικιάζω σπίτια και πραγματικά έχουμε στο λαιμό μας θηλιά, να δεχτείς και να μπεις στο σπιτάκι σου. Αυτό βέβαια εάν δεις πως είναι καλή και διαθέσιμη η ιδιοκτήτρια, με την έννοια να μην έρχεται κάθε μήνα νακάνει έλεγχο στο σπίτι σου κλπ γιατί αυτά είναι άρρωστα πράγματα. Και το 1/1/2009 το έκανε για να πάρει καθαρά τα λεφτά των ενοικίων 2-3 μήνων(μπορεί να έχει κάνει μερικές επισκευές στο ακίνητο πριν μπεις) μέχρι 1/1 που θα το δηλώσει.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, για να σου είπε να υπογράψεις με λιγότερα λεφτά από αυτά που δίνεις, λογικά θα το σφραγίσει κανονικά στην εφορία μιας και αυτό την νοιάζει, αλλιώς θα κάνατε ένα ιδιωτικό συμφωνητικό και τέλος, οπότε σίγουρα θα δηλωθεί. Από εκεί και πέρα, αυτό το κάνει μόνο και μόνο για να γλυτώσει κανα ευρουλάκι μιας και ο φόρος στους ιδιωκτήτες που ενοικιάζουν ακίνητα είναι υπερβολικά ασφυκτικός. Εάν θες την γνώμη μου, μιας και νοικιάζω σπίτια και πραγματικά έχουμε στο λαιμό μας θηλιά, να δεχτείς και να μπεις στο σπιτάκι σου. Αυτό βέβαια εάν δεις πως είναι καλή και διαθέσιμη η ιδιοκτήτρια, με την έννοια να μην έρχεται κάθε μήνα νακάνει έλεγχο στο σπίτι σου κλπ γιατί αυτά είναι άρρωστα πράγματα. Και το 1/1/2009 το έκανε για να πάρει καθαρά τα λεφτά των ενοικίων 2-3 μήνων(μπορεί να έχει κάνει μερικές επισκευές στο ακίνητο πριν μπεις) μέχρι 1/1 που θα το δηλώσει.

Κατ αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν διαφωνώ και προτίθεμαι να το κάνω. Αυτό που με καίει είναι μην έρθει και μου πει κάποια στιγμή σήκω και φύγε. Γιαυτό είπα για ασφράγιστο συμβόλαιο. Ολα τ άλλα καλώς δεν έχω πρόβλημα ας κάνει ότι θέλει. Βασικά είναι καλής διάθεσης προς το παρόν και εγώ το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πει σήκω και φύγε δεν μπορεί μέχρι 1/1 μπορεί και να το κάνει αλλά δεν ριψοκινδυνεύει γιατι μπορείς να την καταγγείλεις στην εφορία οπότε δεν είναι χαζή απαξ και μπήκες είσαι οκ. Από εκεί και πέρα, από 1/1 μιας και από τότε θα δηλώσει το συμβόλαιο, τότε μίλα μαζί της και πες της πόσο καιρό το θες, ή πόσο καιρό το δίνει αυτή, τουλάχιστον να ξέρεις πάνω κάτω τι γίνεται. Άν σου πεί αορίστου, τότε κάτσε όσο θες, αλλά καλό είναι να υπογράψετε κάποιο χαρτί με χρονικό διάστημα, δηλαδή 2+2 χρόνια ή 4+4 για να μπορείς να κοιμάσαι ήσυχος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.