Jump to content



White Balance etc


Recommended Posts

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply
sorry, το καπάκι γτ είναι μέσα στη φωτογραφία??? δεν πιάνω κάτι??? ή είναι απλά για να θυμάσαι με ποια ήταν?

επίσης τα χαρτιά θεωρώ έπρεπε να είναι κάθετα, σημασία δεν έχει μόνο η ύπαρξή τους αλλά νομίζω και η γωνία που ανακλούν το φως...

Νά πώ τήν αμαρτία μου αυτή ήταν ή πρώτη μου σκέψη,αλλά πίστεψα ότι θά ήταν καλύτερα ξαπλωτά επειδή τό φώς έρχοταν από επάνω,τώρα τό ξανασκέφτομαι:hm:

Link to comment
Share on other sites

στήν τρίτη φωτό είναι μέσα στή φωτογραφία,στήν τελευταία είναι μπροστα από τόν φακό καί έχει γίνει μανουαλ WB στήν κάμερα μέ τόν φακό στραμένο πρός τήν πηγή τού φωτός,δηλ.βγάζεις μιά φώτο μέ τό καπάκι μπροστα από τό φακό καί τήν δηλώνεις ώς WB στό ανάλογο μενού τής κάμερας.

Link to comment
Share on other sites

την ιδια κλιση θα πρεπει να εχουν ολα..ωστε να δουμε εν μερει πως επιδρα το wb σε καθε μεσο.(ιδια μεταβλητη σε ολα δλδ)

Για το " ορθον" της χρησης παντως ..θα προτιμουσα το μεσο να κοιταει την μηχανη με μια ελαφρια κλιση προς τα πανω.Ελαφρια...οχι να γινει gradient grey kard απο το ανομοιομορφο φως.

(η προτιμηση μου κολλαει στο "ορθον"...αλλος μπορει να πιστευει αλλο για σωστο.)

Link to comment
Share on other sites

μα τα άλλα "μέσα" πρέπει να είναι μέσα... ή εγώ δεν έχω καταλάβει καλά ή εσείς... δεν υπάρχει ενδιάμεσο:p

εληφθη over....:p

Aς το συνεχισει παντως με το "λαθος" τροπο....ετσι απο δικη μου περιεργια...

Το να τραβας το "light source" σιγουρα δεν ειναι ο ενδεδειγμενος.

Υποθετω εννοει το αντικειμενο που σε ενδιαφερει ..αλλα δεν βαζω το χερι μου στη φωτια μιας και δεν το εχω να κανω πειραματα.

Link to comment
Share on other sites

OK.πάλι από τήν αρχή.

Φωτισμός λάμπα πυρακτώσεως λίγο πίσω καί πάνω από τήν κάμερα.

Ότι μπόρεσα έκανα γιά τήν κατεύθηνση των αντικειμένων.

Μέ τό σταγονόμετρο στόχευσα όσο μπορούσα στήν μέση,γιά νά έχουμε ένα μέτρο.

Ή τελευταία είναι μέ WB μέ τό Mennon στό φακό,στραμένο πρός τά αντικείμενα,αλλά:wall:

Μπήκε ή γυναίκα είδε τό τρίποδο μέ τά καρφιά στό ξύλινο παρκέ.καί τά πήρε στό κρανίο:p

αφού τά έχασα λίγο,έβαλα +1,65 στόπ ενώ οί υπόλοιπες λήψεις ήταν +1,σόρυ γιαυτό αλλά τό πήρα χαμπάρι όταν τά είχα μαζέψει,καί γιά σήμερα τέλος οί δοκιμές,πάω γιά λουλούδια:p

mg8440.jpg

mg8441k.jpg

mg8442.jpg

mg8443.jpg

mg8445.jpg

Εδώ είναι τά RAW,Hotfile.com: One click file hosting: test WB.rar

Link to comment
Share on other sites

Σκέπτομαι οτι οι διαφορές στο contrast εχουν σχεση με την διαφορετική έκθεση που εκανε η μηχανή λόγω του προγράμματος Aperture priority.

Εφόσον το φως παραμένει το ιδιο πρέπει να χρησιμοποιείς το manual mode.

Link to comment
Share on other sites

για αυτο λεμε (εγω και ο λευτερης ) να τα βαλει ολα μεσα σε μια ληψη ..αλλα δεν εισακουστηκαν οι προσευχες μας.

(αν και στο ειχα πει...οταν δοκιμασα την whibal ειδα contrast που σπανια επαιρνα στην ληψη)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.