Jump to content



Overclocking E6750 εν όψη , advice needed


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!Το σύστημα μου είναι αυτό που φαίνεται στο description και χρονολογείται περίπου στον χρόνο.Επειδή άρχισε να τα βλέπει "θολά" (δε θα πω σκούρα) στο θέμα της απόδοσης στα games (και στο photoshop cs4) σκέφτηκα το ενδεχόμενο πιθανού χαλαρού overclocking(Δεν διαθέτω καλό σύστημα ψύξης και θα ήθελα η αύξηση της επίδοσης να είναι στα απολύτως ασφαλή πλαίσια και προδιαγραφές του επεξεργαστή).Φυσικά το πρόβλημα είναι ότι οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες και γι΄αυτό σας παραθέτω μερικες screenshots από το cpuz ώστε να βγάλετε τα συμπεράσματά σας στο τί κινήσεις θα έπρεπε να κάνω.

bphn9ifvwbsx526kef7d_thumb.jpg

1vyleqxt8rnkossmft8v_thumb.jpg

c8qlg73brqp825mqkghx_thumb.jpg

Πόσο πρέπει να πάω το FSB και πόσο τον πολλαπλασιαστή για να πιάσω την αναλογία 1:1 FSB : DRAM;Με μερικούς υπολογισμούς κατέληξα σε ένα συμπέρασμα το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αλλά θα σας το αναφέρω και ας είναι και πατάτα :p.

Βλέπω ότι στα 4-4-4-12 η συχνότητα των μνημών είναι 270Mhz.Δηλαδή αν βάλεις το FSB στα 270Μhz και multiplier x12 θα φτάσεις σε συχνότητα 3240MHz και αναλογία 1:1 ;

Να σημειώσω ότι ήδη έχω ρίξει τα timings των μνημών μου απο 5-5-5-18 σε 4-4-4-12 και άσχετα με το τί λέει το cpuz, έχω ανεβάσει τα voltage σε 2.1V.Δοκίμασα επίσης το EasyTune5 ,το software της μητρικής και έκανα μια αύξηση στο τυχαίο νούμερο των 9% φτάνοντας στα 2.9Ghz περίπου.Επειδή έιδα όμως την συχνότητα της μνήμης να πηγαίνει πάνω απο τα 400Mhz (800Mhz) που δουλεύει κανονικά , το επανέφερα στην αρχική του κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Οι μνημες τωρα που εχεις τρεχουν στα 800mhz. Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να πας το fsb 400 δλδ ο επεξεργαστης θα τρεχει στα 3.2ghz και οι μνημες θα ειναι 1:1.

Το multiplier που εχει ο επεξεργαστης σου δεν ανεβαινει πανω απο 8 ;)

Ποια μητρικη εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , έβαλα το FSB στα 400Mhz και εδωσα 0.1V ρεύμα απο 1.3V το πήγα 1.4V αλλά άφησα τις μνήμες στα 4-4-4-12 με 2.1V (απο bios όλα οχι απο software).

Το pc εκλεισε , πήγε να ανοίξει αλλά δεν bootare.Εκανε απο μονο του επανεκκίνηση και με γύρισε στα Safe Values.

Στη συνεχεια όμως έβαλα τα timings των μνημων αυτόματα και πάλι το FSB 400Mhz me 1.4V.Το pc ξεκίνησε και έχω αυτό το αποτέλεσμα

b8m07pwnoai0ynfgd49p_thumb.jpg

wlfspcob08fx9t3qgbk8_thumb.jpg

Οπως βλέπετε όμως τα timings μου αλλάξανε και ανεβήκανε...Το Voltage παραμένει 2.1V (ασχετα παλι με το τι λεει το cpuz)...Τώρα όμως απ'ότι βλέπω δουλεύουν στα 480MHz οι μνήμες...Δεν είναι κακό αυτό?Προφανώς υπάρχει κάποια επιλογή που ανεβάζει αυτόματα τη συχνότητα για να διατηρησει την αναλογία 5:6...Μπορώ να κάνω κάτι με τα timings και να τα ρίξω κ άλλο?

Honda ,lol μαζί ψωνίζαμε ρε φίλε? :p

Link to comment
Share on other sites

A , ρε Αλέκο μπανταλό απο το theLab θα τα λέμε;Τι λενε τα γιάννενα;Σου ερχομαι Γενάρη να σπείρουμε στην εξεταστική :p

Για δείτε λίγο και πείτε μου ποια είναι η εντολή που μου κάνει τη δουλειά?

kmomhhdnzdgzon7f1dln_thumb.jpg

zoudskiwpuj0uklv25q2_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες , το έβαλα 2,00 και όντως είναι στα 800Mhz με 5-5-5-18 και λόγο 1:1...Αν το αφήσω στο 960 δεν πειράζει που τρέχουν στα 960 αντι στα 800?Δεν έχω κάποιο σύστημα ψύξης για τις μνήμες...

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι με τις μνημες, ειτε 800 με 4-4-4-12 ειτε 1000 με 5-5-5-15/18 δε θα δεις καμια διαφορα που να αξιζει τη φασαρια.

Οτι και αν επιλεξεις παντως, τεσταρε το orthos/prime για cpu, memtest για μνημες.Αν αντεξουν κανα 10-12+ωρο εισαι κομπλε ιμο.

Οσο για το Γεναρη...epic shipwreck προβλεπεται :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω και κάτι φίλους που βλέπουν παιχνίδι να παίζει με 10fps και να λένε "γιατί ρε , μια χαρά πάει"...Το αν κολλάει ο c2d είναι υποκειμενικό καθώς εξαρτάται από τις απαιτήσεις του καθενός...Πάντως δεν γνωρίζω κατά πόσο έφταιγε ο επεξεργαστής μου πάντως το Fallout 3 άρχισε να τρώει κάτι ανεκδιήγητα freezarismata απο εκει που όλα βαίναν καλώς και το Photoshop cs4 extended ειχε περίπου μισό δευτερόλεπτο καθυστέρηση να εμφανιστεί η γραμμή που σχεδίαζα...Αυτά , καλή σου νύχτα

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχουν γίνει ολόκληρα αφιερώματα σε αυτό το forum για το πόσο λίγο ένας επεξεργαστής πάνω από τον χαμηλότερο c2d κάνει αισθητή διαφορά στα games. Πόσο μάλλον στα προγράμματα που πάντα είναι αρκετά βήματα πίσω τεχνολογικά...

Κάτι άλλο θα φταίει. Τα έχω τσεκάρει και τα δύο αυτά applications και πάνε πολύ αεράτα. Ίσως 'εχεις φορτωμένο σύστημα με διάφορα πράγματα και θέλει κανα format να ξεμπουκώσει. Ή μπορεί να είχες και άλλα applications background κλπ. Something like that.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και κάτι φίλους που βλέπουν παιχνίδι να παίζει με 10fps και να λένε "γιατί ρε , μια χαρά πάει"...Το αν κολλάει ο c2d είναι υποκειμενικό καθώς εξαρτάται από τις απαιτήσεις του καθενός...Πάντως δεν γνωρίζω κατά πόσο έφταιγε ο επεξεργαστής μου πάντως το Fallout 3 άρχισε να τρώει κάτι ανεκδιήγητα freezarismata απο εκει που όλα βαίναν καλώς και το Photoshop cs4 extended ειχε περίπου μισό δευτερόλεπτο καθυστέρηση να εμφανιστεί η γραμμή που σχεδίαζα...Αυτά , καλή σου νύχτα

μπορεις να δεις με task manager σε τι % παιζει ο επεξεργαστης.Παντως τα κολληματα αυτα ειναι πιο πιθανο να ειναι απο καρτα γραφικων ή απο σκληρο δισκο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.