Jump to content



Χαμένο partition


nefeli34

Recommended Posts

ζητω συγνωμη

έβαλα καινούριο δίσκο στο pc,okay πέρασα τα windows.

ωστόσο χωρίς να καταλάβω πως,τον χώρισα σε 2 partition.

δεν είχα ξανακάνει format σε άδειο δίσκο,οποτε μάλλον κάτι δεν έκανα καλά.

τελικά με το PartitionMagic 8.0 βρήκα το υπόλοιπο του δίσκου okay το ένωσα με το πρώτο.

έτσι έχω έναν δίσκο 300gb.όταν πάω ο υπολογιστής μου okay στο c,μου δείχνει 298 gb...όλα καλά ως εδώ.

όταν όμως δοκίμασα να κάνω format τον δίσκο ,μου λέει ότι είναι 130 gb,όσο ήταν το πρώτο partition,όταν χώρισα καταλάθος τον δίσκο.

που είναι το άλλο κομμάτι...okay πως θα τον διαμορφώσω όλον μαζί?

δεν θέλω να έχω 2 partition.

ελπίζω να καταλάβατε τι λέω

περιμένω help

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις CD με Windows χωρίς Service Pack? Αν έχεις παλιά Windows XP βλέπουν μέχρι 127GB.

Στο κάτω κάτω μη σκας, πέρνα τα Windows που έχεις σε ένα partition πχ 100gb, σιγουρέψου ότι έχεις SP2 περασμένο και μετά με το Partition Magic κάνε Extend το partition για να χρησιμοποιήσεις όλο το δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, να περάσεις τα Windows από CD με Service Pack 1 ή ακόμα καλύτερα το 2 για να είσαι 100% σίγουρη.

Πάντως η μέθοδος που σου λέω, είναι 100% ασφαλής και στο κάτω κάτω, σκέψου τι έχεις να χάσεις. Δηλαδή το πολύ πολύ να σου χαλάσει μία φρέσκια εγκατάσταση Windows και τίποτα άλλο ;)

Αλλά και πάλι, το partition extension είναι τόσο πολύ δουλειά ρουτίνας και τόσο απλό που δεν θα χάσεις τίποτα :)

Link to comment
Share on other sites

τελικα αυτο ητΝ το προβλημα.το παλιο cd των windows

βρηκα τα χπ με service pack 3...κ ολα οκ...εκανα ενα ωραιοτατο φορματ...τι να σας λεω...μες τη χαρα ειμαι smile.gif

ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον,να στε καλα

Link to comment
Share on other sites

πριν καληνυχτησω να ρωτησω κ κατι αλλο

αν καποια στιγμη θελησω να χωρισω τον δισκο σε 2 παρτισιον,χωρις καποιο προγραμμα,αλλα μεσα απο τα windows,χωρις να κανω την διαδικασια του φορματ,γινετε? κ πως?

Link to comment
Share on other sites

εαν εχεις οδηγο δισκετα ισως να σου δωσω εαν ωραιο προγραμματακι που χρησιμοποιω οταν κανω low lvl format αλλα μπορεις να κανεις partition και απο το cd των windows xp

Πριν πας να κανεις εγκατασταση μεσα τα windows σου λεει καπου εχει καποιες επιλογες για partition απλα εσυ του λες ποσο χωρο θες να εχει το 2 partition

[Καλητερα να σου απαντησει καποιος αλλος επειδη δεν ειμαι πολυ καλος στην δημιουργια εαν δεν το βλεπω]

Link to comment
Share on other sites

πριν καληνυχτησω να ρωτησω κ κατι αλλο

αν καποια στιγμη θελησω να χωρισω τον δισκο σε 2 παρτισιον,χωρις καποιο προγραμμα,αλλα μεσα απο τα windows,χωρις να κανω την διαδικασια του φορματ,γινετε? κ πως?

Partition Magic again :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.