Jump to content



Αναβάθμιση PC


sarumkia

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά.Μία μικρή βοήθεια.

Έπειτα από αρκετό καιρό αποφάσισα και εγώ να προχωρήσω σε μία μικρή αναβάθμιση του συστήματός μου,

λόγω παλαιότητας.

Το PC μου αποτελείται από

Εεπξεργαστής :Intel Pentium® 4 530, 3 GHz

Μητρική :ASUS P5GDC-V DELUXE

Κάρτα Γραφικών :ATI SAPPHIRE 4850

MNHMH RAM :2GB DDR1 400

Η κάρτα γραφικών αγοράστηκε πρόσφατα οπότε φαντάζομαι με καλύπτει για την χρήση που θέλω να κάνω.

Οπότε ενδιαφέρομαι για επεξεργαστή-μητρική-μνήμες.Το ποσό που θα διαθέσω το υπολογίζω περίπου στα 250€,ίσως μέχρι 300€ αν είναι κάτι αισθητά καλύτερο.

Μου έχουν προτείνει για επεξεργαστή :http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559944 και για

μητρική :http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528443.Για μνήμες θα δω τι μου προτείνετε.

Η χρήση δεν προορίζεται σε κάτι extreme.

Λίγη επεξεργασία video,κανένα παιχνιδάκι,λίγο office κτλ.

Θα ήθελα τις προτάσεις σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Μία παρατήρηση μόνο, πήρες INTEL όταν μεσουρανούσαν οι AMD και τώρα που συμβαίνει το ανάποδο θες να πάρεις AMD, γιατί ?

Εγώ θα σου προτείνω κάτι σε INTEL:

CPU:

INTEL PENTIUM DUAL CORE E5300 2.60GHZ LGA775 - 800 FSB - BOX 83.00 €

INTEL CORE 2 DUO E7300 2.66 GHZ LGA775 - 1066 FSB - BOX 109.00 €

INTEL CORE 2 DUO E8400 3.00 GHZ LGA775 - 1333 FSB - BOX 159.00 €

Mo/Bo:

Asus P5QL SE (775, DDR2, P43) 78.00 €

Asus P5Q (P45,DDR2) 122.00 €

RAM:

Geil B-Dragon 4GB DDR2-800 Ram Kit 50.00 €

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα ευχαριστώ για την απάντηση.

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που αναφέρεις σχετικά με INTEL-AMD και να σου πω την αλήθεια το περίμενα να μου το πει κάποιος.

Ο λόγος που αναφέρω AMD αυτή την στιγμή είναι καθαρά για την διαφορά "έστω και μικρή" στην τιμή και για το γεγονός πως η κάρτα γραφικών που έχω πάρει "ΑΤΙ 4850" ίσως είναι πιο συμβατή με AMD.Με περίπου 150€ δηλαδή παίρνω ή διπύρηνο INTEL ή τετραπύρηνο AMD.Ίσως και το σκεπτικό μου να είναι λάθος αλλά δεν έχω τρομερές γνώσεις του αντικειμένου.Ίσως ο διπύρηνος να είναι και καλύτερος!!!!Δεν ξέρω να σου πω.

Αυτό που θέλω είναι να έχω ένα αξιοπρεπές μηχάνημα με σχετικά χαμηλό κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.