Jump to content



4850 Antialiasing & Ρυθμίσεις παιχνιδιών


chrismfz

Recommended Posts

Αν και ψιλο-ασχετο με το φορουμ σιγουρα πολλοι πιστεύω πως μπορουν να απαντησουν...

Έχω μία 4850 της Sapphire αυτή με την περίεργη μακρουλο-στρογγυλη μεγαλη ψήκτρα και 1GB Ram.

To υπόλοιπο σύστημα φαίνεται ανετα απο τις εικονες παρακατω.

Το προβλημα:

Εγινε φρεσκια εγκατασταση Vista 64bit Ultimate. Φρεσκοι drivers 8.12. Και γενικα ολα φρεσκα, της ώρας.

Ε ακουγα ακουγα crysis crysis συνεχεια απο φιλους αντε λεω να το βάλω και αυτο να δουμε τι κουκια σπερνει...

Παίζω λιγο, βλεπω δεν είναι τα πραγματα οπως τα λέγανε περι γραφικων δεν μου άρεσε πολυ...

Πάει σφεντονα μεν και εγω μεσα στη χαρα λογω καινουριας καρτας αλλα γραφικα "παλια"...

Παιρνω τηλ. ενα φιλο μου λεει βαλτα ρε #$@$# απο τις ρυθμισεις να καταλαβεις...

Ετσι και εγω μπαινω ρυθμισεις και τα βλέπω ολα στο MAINSTREAM, και Antialiasing Off.

Παταω το autodetect και βλέπω πως δεν αλλάζει τιποτα. Ε λεω bug θα είναι ας τα αλλάξω εγω..

Πηγα στην αρχή και έβαλα ολα στο GAMER και Antialiasing x4.

Μπηκε στο παιχνιδι και ξαφνικα εβλεπα ενα πρασινο πραγμα και μονο το πιστολι μου....

Βγαίνω αγχωμενος, τα βάζω στο default (μενου / game / windows δεν κολλησαν απλα ΜΕΣΑ στο παιχνιδι εκανε

τσακπινιες). Μπαινω ξανα με default ολα καλα και σφαίρα.

Λεω ας δοκιμάσω με μικρα ...βηματα αυτη τη φορα. Βαζω Antialiasing X2 απο Off που ήταν και μπαινω ξανα.

Το παιχνιδι ανοιγει κανονικα αλλα ΣΕΡΝΕΤΑΙ! καθε φορα που βάζω Zoom στο οπλο αργει, αν γινει καμια

εκρηξη χανει το συμπαν και τη γη και οταν τρεχω ή κανω "Αποτομες" κινησεις κολαει - χανω frames.... :suicide:

Οποτε το Detect Button είχε "δικιο" (ολα mainstream & antialiasing off), το θέμα ειναι ΓΙΑΤΙ ? :wall:

Σε Quad Core με 2gb ram, 4850 με 1gb ram πανω σε Asus P5B Deluxe Πιστευα θα πηγαινε τουλαχιστον

ΠΟΛΥ πιο καλα απο τώρα... Παραθετω ρυθμισεις απο Cpu Z & GPU Z οσοι ξέρετε ισως να μου πείτε τι φταιει...

ΥΓ: Μη πείτε απο τη μνήμη, το ακουω μια φορα να ζοριζεται το σκληρο στην αρχη σαν να ανακατευει τραχανα

και μετα είναι σαν να μη δουλευει, οποτε τα βασικα τουλαχιστον είναι στη ραμ.

ΥΓ2: Ο πολλαπλασιαστης του επεξεργαστή αλλάζει σε 9 στα ...ζορια. Απλα τον πετυχα στο idle.

cpuz_cpu_mult6.jpg

cpuz_mb.jpg

cpuz_ram.jpg

gpuz_card.jpg

gpuz_sensors.jpg

edit: Τα ρολογια στην ΑΤΙ εγω τα πειραξα απο Overdrive ΜΕΤΑ τα κολλήματα

για να κάνω δοκιμες. Το αποτελεσμα πριν και μετα το overclock ειναι τα ιδια με αυτα που περιγραφω παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς το 2x και 4x ΑΑ στο crysis δεν είναι παιχνίδι. Είναι βαρύ. Σε τι ανάλυση παίζεις;

Επιπλέον τα vista 2GB και μάλιστα του κιλού (5-6-6-18??? μάλλον για crucial value μου κάνουν ή γενικά κάτι value.) θέλουν μόνο για να φορτώσουν τα spyware της M$.

Vista = 4GB

Επίσης το crysis με high ρυθμίσεις θέλει περί τα 2.5GB για πάρτη του. Και στα λέω απο προσωπική εμπειρία και όχι απο υποθέσεις.

Βασικά βάλε κανα fraps να δείς τι fps έχεις και δοκίμασε σε 2ο χρόνο να clockάριες το cpu στα 3.6 αν παίρνει γιατί σταντέ σε κόβει στο crysis.

Αυτά.. Υποθέτω το intel inf 9.0.smth για το 965 to πέρασες. Απο task manager είδες μπάς και τρέχει τπτ απο πίσω χωρίς να το περιμένεις?

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς το 2x και 4x ΑΑ στο crysis δεν είναι παιχνίδι. Είναι βαρύ. Σε τι ανάλυση παίζεις;

Επιπλέον τα vista 2GB και μάλιστα του κιλού (5-6-6-18??? μάλλον για crucial value μου κάνουν ή γενικά κάτι value.) θέλουν μόνο για να φορτώσουν τα spyware της M$.

Vista = 4GB

Επίσης το crysis με high ρυθμίσεις θέλει περί τα 2.5GB για πάρτη του. Και στα λέω απο προσωπική εμπειρία και όχι απο υποθέσεις.

Βασικά βάλε κανα fraps να δείς τι fps έχεις και δοκίμασε σε 2ο χρόνο να clockάριες το cpu στα 3.6 αν παίρνει γιατί σταντέ σε κόβει στο crysis.

Αυτά.. Υποθέτω το intel inf 9.0.smth για το 965 to πέρασες. Απο task manager είδες μπάς και τρέχει τπτ απο πίσω χωρίς να το περιμένεις?

1) Ηδη σκέφτομαι για το κιτακι της Kingston HyperX 1066 2x2. (Vista = 4GB)

2) Δεν το ξέρω, 2 με το ζορι για το συστημα :flower:

3) Τι να βαλω fraps.. Οταν σηκωνω AntiAliasing μετραω τα fps με το χερι....

4 a)Υποθέτω το intel inf 9.0.smth για το 965 to πέρασες. >>> Οχι, τι που πως ?

Περασα οτιδηποτε βρηκα με Ερωτηματικο στο Device Manager για να μην γεμιζω με "αχρηστους" Drivers.

4 B) Κοιτούσα ακομα και το Resource Monitor να δω ακριβως αν κατι τρωει καποιο πορο, ποσο, ποτε και γιατι...

Τιποτα το συνταρακτικο....

Κατα τα αλλα πικρα... :rip:

Link to comment
Share on other sites

Απ'το crysis demo στα xp με την 8800gt στα 700/1750/2000 δεν ειχα τετοιες εμπειριες ενα χρονο πριν που το δοκιμασα http://www.game-site.gr/forumgamepro/viewtopic.php?p=155006#155006 μου αρεσε πολυ επισης και το gameplay στο delta πολυ καρδιοχτυπι ρε παιδακι μου :p παρολαυτα δεν εχω παιξει σημερα ουτε το full ουτε το warhead anyway δοκιμασε να παιξεις στα xp και να κλοκαρεις λιγο τον Quad, εχει απαιτησεις ΚΑΙ σε επεξεργαστη το παιχνιδι οπως παραβλεπουν πολλοι.

Link to comment
Share on other sites

με μια 4850 και σου πηγαινε σφαιρα! Σε τι αναλυση το επαιζες 800χ600!

Εγω με το δικο μου pc που ειναι τουμπανο , overvlock ολα πιανω average 35 frames 1920x1200 χωρις ΑΑ! Με αυτα τα settings πρεπει να ειναι 15-20 frames!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.