Jump to content



νεο pc


mig3otis

Recommended Posts

Γεία σε όλους!!!Καινούργιος στο lab... Μετά απο 5 χρόνια με τον καλό athlon xp3000+ και asus A7V600 αποφάσισα να πάρω ένα καινουργιο σύστημα.οι επιλογές είναι οι εξής:

cpu: intel core2duo E8400

mobo: asus P5Q3

ram: ocz platinum DDR3 2x1 gb (1333MHz tim5-5-5-20)

gpu: sapphire 4830

hdd:wd 640gb wd6400AAKS caviar se16 sata

psu: ocz modxream pro 600w

Ακούω τη γνώμη σας, ευχαριστώ παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

το μόνο θέμα είναι οτι έχω ήδη τη ram.για την 4850 ναι το σκεφτόμουν. Απλά τη 4830 μπορώ να τη πάρω χωρίς φ.π.α. από γνωστό 80ευρο.αν είναι έτσι λες να τη πάρω?δε παίζω και πολλά games.τι λές?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ήδη τις μνήμες πάσο...

Για την κάρτα, δεν είναι και τρελή τιμή, ~100 έχει στο Πλαίσιο...αλλά αν δεν παίζεις, θα σου κάνει μια χαρά δουλειά και αν αργότερα αποφασίσεις να γίνεις gamer, βάζεις άλλη μια.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως είναι καλύτερα να "σπρώξεις" τις ocz platinum DDR3 2x1 gb και να πας σε 2χ2 GB DDR2 800.

Επίσης για mo/bo προτείνω ASUS (P45 ή P43), και για VGA την 4850 και κόψε από το CPU αν δεν αντέχεις το κόστος π.χ. τον Intel Core 2 Duo 7400.

" Επίσης αν και από το e-shop, το ETASIS 850 στα €59 είναι καλή φάση... " +1

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγω θα προτιμούσα σε αυτή τη φάση να βάλω ddr2.Αλλά πήρα τις ddr3(καινούργιες) δωρεάν.65ευρο έχουν.Αρα πάω για επιλογή μητρικης με ddr3!Για τη κάρτα ναι η 4850 είναι πιο κάλη επιλογή σίγουρα!!(άσχετο:η 9800gt στην ουσία δεν είναι η 8800gt?).

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγω θα προτιμούσα σε αυτή τη φάση να βάλω ddr2.Αλλά πήρα τις ddr3(καινούργιες) δωρεάν.65ευρο έχουν.Αρα πάω για επιλογή μητρικης με ddr3!Για τη κάρτα ναι η 4850 είναι πιο κάλη επιλογή σίγουρα!!(άσχετο:η 9800gt στην ουσία δεν είναι η 8800gt?).

Πιο φθηνά και πιο καλά θα σου βγει να πας ddr2 ασχέτως που έχεις τσάμπα τις ddr3, και εξηγώ:

Η P5Q3 έχει 145,00 € + 0,00 € για RAM = 145,00 € και 2 GB RAM

Η P5QL-E έχει 94,00 € + 45,00 € για RAM = 139,00 € και 4 GB RAM

Η P5Q έχει 124,00 € + 45,00 € για RAM = 169,00 € και 4 GB RAM

Και μην ξεχνάς ότι μπορείς να πουλήσεις τις δικές σου έστω και μισοτιμής - αφού τις πήρες τσάμπα ;) - και να ρίξεις το κόστος των δύο τελευταίων προτάσεων ακόμα και τριάντα ευρώ το λιγότερο...

Και κερδίζεις τη διπλάσια ποσότητα σε μνήμη στα ίδια χρήματα πάνω-κάτω :victory:

Link to comment
Share on other sites

Γεία σε όλους!!!Καινούργιος στο lab... Μετά απο 5 χρόνια με τον καλό athlon xp3000+ και asus A7V600 αποφάσισα να πάρω ένα καινουργιο σύστημα.οι επιλογές είναι οι εξής:

cpu: intel core2duo E8400

mobo: asus P5Q3

ram: ocz platinum DDR3 2x1 gb (1333MHz tim5-5-5-20)

gpu: sapphire 4830

hdd:wd 640gb wd6400AAKS caviar se16 sata

psu: ocz modxream pro 600w

Ακούω τη γνώμη σας, ευχαριστώ παιδιά!

Πολύ καλό το σύστημα σου, αλλά αν θα παίξεις vista καλύτερα να πας στα 4GB.Οι τιμές πάντως πέφτουν συνεχώς

Link to comment
Share on other sites

παιδια μου εφεραν σημερα απο το πλαισιο τη μητρικη.Αλλα υπαρχει προβλημα.ΔΕΝ ειναι μαυρη οπωσ θα επρεπε.Ειναι καφέ!θα παω απο εκει σε λιγο.Θα μου την αλλαξουν ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

είναι απλά θέμα αισθητικής.Μου άρεσε που είναι μαύρο.Και γιατί να μην είναι αυτό που βλέπω στη φοτο του καθε καταστήματος.Είναι περιπου σα να περνεις ενα αυτοκινητο που το παραγγέλνεις μαυρο και έρχεται κόκκινο!!χαχα!στο περιπου.λέτε να μη πάω από εκεί και να δω αν έχουν μαύρη και να την αλλάξω?

Link to comment
Share on other sites

σου εγγυηθηκε κανεις οτι το pcb Θα πρεπε να ειναι μαυρο?

δεν παιρνεις κουτι,παιρνεις μητρικη

αν στο αμαξι σου το φιλτρο εισαγωγης του αερα ηταν πρασινο αντι για καφε θα εκανες φασαρια?

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το ξέρω γίνομαι υπερβολικός και ξερω οτι αυτό που ζητάω ειναι κάπως χαζό.Απλά νόμιζα πως θα είναι μαύρο.Με χάλασε λιγάκι αλλά οκ.Σορρυ αν κουρασα με αυτό το θέμα.και το παραδειγμα που είπα είναι τραβηγμένο.Αφου δεν είναι μαύρο τελος!μολις ετοιμασω το pc θα στείλω εντυπώσεις.(τελικά πήρα sapphire 4850)Και ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.