Jump to content



Επιλογή UPS....


athlon=greek

Recommended Posts

Θέλω να αλλάξω το UPS ένα παλιό trust 500αρι σε κάποιο πιο ασφάλη και ποιό δυνατό σε παροχή ρεύματος(να αντέχει κανά 10λεπτο) για το σύστημα της υπογραφής μου.Τι προτείνεται στα 100-150 ευρά;

Υ.Γ πως μπορώ να υπολογίσω τα watt του υπολογιστή μου για να δω τι χρειάζομαι;Νομίζω ότι υπάρχει κάποιο site για αυτό τον υπολογισμό:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τα site αυτά μην τα παίρνεται στα σοβαρά καθόλου...

Athlon το pc σου καίει γύρω στα 300 watt (προσωπική εκτίμηση :tomato:)

μπράβο εκεί γύρω καταναλώνει,οπότε αυτό είναι καλό πιστεύω:http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701531

:victory:

και αυτό φαίνεται αρκετά καλό:http://www.shop13.gr/mge-1250va-avr-nova-usb-line-interactive-66824-p-3179.html

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
petran πόσο καιρο το έχεις;μπορείς να ανεβάσεις φωτο απο την πίσω πλευρα του;

Το έχω κάνα μίνα σχεδόν… τώρα foto λίγο δύσκολο από αύριο ώμος… πάντως ενημερωτικά πίσω έχει 3 θύρες suko και μια θύρα rs234 και την είσοδο/έξοδο για το καλώδιο του ΟΤΕ… ανεμιστήρα δεν έχει και έτσι είναι παρά πολύ ήσυχο…

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνα μίνα σχεδόν… τώρα foto λίγο δύσκολο από αύριο ώμος… πάντως ενημερωτικά πίσω έχει 3 θύρες suko και μια θύρα rs234 και την είσοδο/έξοδο για το καλώδιο του ΟΤΕ… ανεμιστήρα δεν έχει και έτσι είναι παρά πολύ ήσυχο…

πες μας και λίγο πόσο σου κρατάει όταν πέσει το δίχτυο και τι έχεις πάνω του? έχω μια πιστώσει από το eshop και σκέφτομαι να το πάρω. VITTENHEIM 1500VA LINE INTERACTIVE UPS

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τί γνώμη έχετε γι αυτό το Fortron EP1000 ups; Η μάρκα είναι γενικώς αξιόπιστη (στα τροφοδοτικά τουλάχιστον), αλλά με προβληματίζει το γεγονός ότι πουθενά σε καμία ιστοσελίδα της δεν βρήκα αναφορά γι αυτό το προϊόν ή μάλλον γενικά για ups...

Ακόμη, μιας και δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ η διάρκεια της μπαταρίας (παρά μόνο να έχω τη δυνατότητα να κλείσω ομαλά τον υπολογιστή σε περίπτωση διακοπής) έλεγα μήπως πήγαινα για το Fortron 850

Τί λέτε;

Τα Vittenheim δε είναι καλά;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για UPS

το δίκτυο της ΔΕΗ στη Σάμο είναι κάπως μαπ-εξ

έχουμε συχνές πτώσεις της τάσης και διακοπές ρεύματος

οι συσκευές που θέλω να "ασφαλίσω" είναι το desktop(ας υποθέσουμε ένα high end, για να εξασφαλίσουμε και την υποστήριξη και σε πιθανές αναβαθμίσεις στα επόμενα 3 χρόνια τουλάχιστον), router, τηλεόραση(full hd) και τα ηχεία (5.1) που έχω

η τηλεόραση ή ένα TV-Monitor μπορεί να συνδεθεί πάνω σε ένα line interactive UPS;

το UPS θα πρέπει να είναι της τάξεως των 1000VA και πάνω;

επίσης να σημειώσω πως δουλεύω linux στα PC (έχω και ένα laptop αλλά πιστεύω αυτό δε χρειάζεται το UPS, εκτός και αν στο σπίτι το δουλεύω χωρίς μπαταρία, για να εξασφαλίζω και το δικό της lifetime)

από εταιρίες, η APC είναι η εταιρία κολλοσός, αλλά τι παίζει και με τις άλλες;

GTEC PC615NR-2000UPS | Plaisio

το παραπάνω το βλέπω (με μια πρώτη ματιά) ως τεράστια ευκαιριά με λιγότερα από 200€..

η τιμή θα προτιμούσα να μην ξεπερνάει τα 250€/300€, γνώμη μου κιόλας πως είναι υπέραρκετά για τον εξοπλισμό που θέλω να ασφαλίσω.

το θέμα αυτονομίας, δεν με καίει, απλά να έχει ένα 3λεπτο κ πάνω, για να γίνεται κανονικό shutdown μέσα σε αυτή τη χρονική διάρκεια!

ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας, ψάχνω το τελευταίο 3ήμερο και δεν βγάζω άκρη!

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει ένα Turbo-X 1.500άρι πριν από περίπου 2 χρόνια...

Καλό γενικά και απροβλημάτιστο μέχρι που πριν από κάνα μήνα με την καταιγίδα με τις πολλές αστραπές την «άκουσε».

Διαπίστωσα ότι είχε ακόμα 1 μήνα εγγύηση (2ετή εγγύηση), το πήγα στο Πλαίσιο και μετά από καμμιά 10αριά μέρες το είχα πίσω με 4 :-O ολοκαίνουργιες μπαταρίες... :jump:

Αν αγόραζα τις 4 μπαταρίες μόνος μου θα έπρεπε να σκάσω κάνα 100άρι € ενώ τώρα ξεμπέρδεψα για τα επόμενα 2 έτη. :jump:

Το συνιστώ λοιπόν. :pleasantry:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.