Jump to content



Tygon vs Others..


webhunter

Recommended Posts

βασικα ρωτησα γιατι εγω αγορασα απλους διαφανους και μετα απο λιγες μερες θολωσαν.

Προφανως απο τη θερμοκρασια..

Γι αυτο ειπα να αγορασω χρωματιστους..

Αλλα δε βρισκω πουθενα μπλε,μονο πρασινους

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι tygoon ρε γμτ.. Φιλε pug f e και εμενα τα ιδια.!! Θολωσανε και αποροφησανε και λιγο το μπλε χρωμα απο το υγρο.. Και τωρα ψαχνω και εγω για χρωματιστους, αλλα δεν μπορω να βρω πουθενα μπλε.. Και σκεφτομαι να παρω η μαυρους ή διαφανους αλλα καλους... Και περιμενω γιατι τωρα θα παρω 4870 και θα της βαλω block για w/c οποτε να παρω tubes μια και καλη :D Αν βρεις τιποτα ενημερωσε με..! :p

Link to comment
Share on other sites

ναι εκτος απο το θολωμα, αν εχεις και χρςματιστο υγρο χρωματιζονται και ειναι χαλια

12 ευρω το μετρο για σωλημα απο την αλλη, μου φαινονται πολλα (Tygon)

Αν βρω μπλε UV σωληνες,θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακο κατι βρηκα λολ.. Τσεκαρε το και εσυ αν σου κανουν καλος..!

http://www.watercoolpc.com/watercoolpc/catalog/product_info.php/cPath/6/products_id/30?osCsid=3affbedec43ede9b5f5794f0822edb21

ναι το ειχα βρει και γω παλιοτερα αυτο.

Για μενα τουλαχιστον δε κανουν.Νομιζω και για σενα δε κανουν

Δεν ειναι 12 χιλιοστα.Ειναι οι λεπτοι σωληνες , σαν αυτους στους στα κιτακια thermaltake

Link to comment
Share on other sites

btw Για τα παιδια που το συζητουσανε χτες:

Εχω σωληνες tygon σε ολο το συστημα και Δεν το συζητω καν για την ποιοτητα τους..παρολα αυτα ομως το θολωμα και το χρωμα πιστευω πως ωφειλοντε στο υγρο και στην αλγη(πρασσινη μουχλα που βγενει και στα ενυδρια-διορθωστε με εαν κανω λαθος)μιας και οι tygon επισης θαμπωνουν και χρωματιζοντε:p

ακομα και ετσι αξιζουνε για ενα συστημα...θα κοστισει 10-20 ευρω παραπανω...ε και? τι ειναι αυτα μπροστα στα τοσα που δινουμε για ολα τα υπολοιπα πραγματα ?

Link to comment
Share on other sites

btw Για τα παιδια που το συζητουσανε χτες:

Εχω σωληνες tygon σε ολο το συστημα και Δεν το συζητω καν για την ποιοτητα τους..παρολα αυτα ομως το θολωμα και το χρωμα πιστευω πως ωφειλοντε στο υγρο και στην αλγη(πρασσινη μουχλα που βγενει και στα ενυδρια-διορθωστε με εαν κανω λαθος)μιας και οι tygon επισης θαμπωνουν και χρωματιζοντε:p

ακομα και ετσι αξιζουνε για ενα συστημα...θα κοστισει 10-20 ευρω παραπανω...ε και? τι ειναι αυτα μπροστα στα τοσα που δινουμε για ολα τα υπολοιπα πραγματα ?

καλα αμα θολωνουν και χρωματιζονται και οι Tygon, τοτε ποιο το νοημα να αγορασουμε τετοιους??

την ιδια δουλεια θα κανω και με το απλο αλφαδολαστιχο με 1 ευρω το μετρο

Link to comment
Share on other sites

Το παίρνεις για την ποιότητα του σαν σωλήνα, μιας και χρησιμοποιείται και για γιατρικούς σκοπούς. Από εκεί και πέρα, το θόλωμα εξαρτάται από το υγρό που θα τους βάλεις. Αν εσύ βάζεις χρωματισμένα υγρά ή πρόσθετα, δε φταίει κανείς. Προσωπικά έχω πάρει 3 μέτρα, και τα 3 είναι βαμμένα τώρα, και φαίνεται κάπως ροζ μιας και είχα βάλει κόκκινο υγρό. Δε με πειράζει μιας και κάνουν τι δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

ε ναι αφου χρωματιζονται και θολωνουν και αυτοι ,τοτε που ειναι η διαφορα ποιοτητας??

δεν ακουσα ποτε απο κανεναν να πει οτι ο απλος που εχει 1 ευρω, εσπασε,τσακισε ή δημιουργησε αλλο προβλημα..

στη τελικη , την ιδια δουλεια μου φαινεται κανουν

Link to comment
Share on other sites

καλα αμα θολωνουν και χρωματιζονται και οι Tygon, τοτε ποιο το νοημα να αγορασουμε τετοιους??

την ιδια δουλεια θα κανω και με το απλο αλφαδολαστιχο με 1 ευρω το μετρο

Τους Tygon τους περνεις για εναν και μονο λογο.

tubing-bend-jig.JPG

Click Me

Το αλφαδολαστιχο δεν μπορεί να κάνει ούτε 5inch κουρμπα.:)

Link to comment
Share on other sites

οι feser ομως ?:p

Δεν τους έχω πιάσει/δει..αλλά με τους Primoflex του πλαισίου που σύγκρινα το Tygon..μέρα με την νύχτα.:)

Ειχε φερει μια καλη παρτιδα καποτε το πλαισιο prim..πριν ενα χρονο ..αυτοι που εχει τωρα ειναι τελιως πλαστικουρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τους έχω πιάσει/δει..αλλά με τους Primoflex του πλαισίου που σύγκρινα το Tygon..μέρα με την νύχτα.:)

Ειχε φερει μια καλη παρτιδα καποτε το πλαισιο prim..πριν ενα χρονο ..αυτοι που εχει τωρα ειναι τελιως πλαστικουρα.

Καλα οι primoflex δεν παιζονται..και ο σωληνας για το νερο της αυλης μου ειναι πιο μαλακος...

οι Feser ειναι πολυ καλοι..και μαλακοι...μια βολτα απο το Μulti xtreme θα σε πεισει :fun:

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα μπορεις να κανεις τετοια κουρμπα και με τον απλο

εγω προσωπικα χρειατηκε να κανω...

ΑΠΛΑ επρεπε να βαλω και το σπιραλ γυρω -γυρω αλλιως ενταξει ,τσακιζε ,αρα το αποτελεσμα το ιδιο λοιπον

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα μπορεις να κανεις τετοια κουρμπα και με τον απλο

εγω προσωπικα χρειατηκε να κανω...

ΑΠΛΑ επρεπε να βαλω και το σπιραλ γυρω -γυρω αλλιως ενταξει ,τσακιζε ,αρα το αποτελεσμα το ιδιο λοιπον

Είπαμε να λυγίσει αλλα να μην τσακίσει εσύ μας λες τσακίζει και βάζεις το σιδερένιο ελατήριο για να το ξαναεπαναφέρεις ..οποτε :tw::tw: :red:

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω το εξης:

παιζει και με τον tygon ετσι που το ηθελα, να τσακιζε, μπορει και οχι...

αλλα αφου την εκανα τη δουλεια μου,πιστευω ειμαι οκ

και το σπιραλ ειναι πλαστικο (αυτα τα uv,που εχει το πλαισιο )

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω το εξης:

παιζει και με τον tygon ετσι που το ηθελα, να τσακιζε, μπορει και οχι...

αλλα αφου την εκανα τη δουλεια μου,πιστευω ειμαι οκ

και το σπιραλ ειναι πλαστικο (αυτα τα uv,που εχει το πλαισιο )

Yπάρχει και σιδερένιο που το έχει το multi και είναι πολύ πιο δυνατό από το πλαστικό (στο λέω γιατί τα είχα και τα 2)

:dirol:

Link to comment
Share on other sites

οι feser ομως ?:p

Ξερει ρε παιδια κανεις που μπορουμε να βρουμε σωληνα fezer??

sτο internet βρηκα και fezer διαφανο που ειναι uv μπλε και φυσικα τον μπλε σωληνα που ειναι επισης

uv μπλε... sto site τους υπαρχουν και τα 2 και αλλα χρωματα φυσικα

Ελλαδα που μπορουμε να βρουμε ,εστω ενα απο τα 2 ???

καλυτερα παραγγελια μεσω ιντερνετ( εκτος αν εχει καπου Θεσσαλονικη :bigsmile:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.