Jump to content



Hdd Crash..


dimanast

Recommended Posts

χαιρετω ολη την παρεα...

Δυστυχως μου κρασαρε ο δισκος... 400GB με φωτογραφιες - εργασιες - εγγραφα - αλληλογραφια...

Το προβλημα δημιουργηθηκε ειτε μετα αφου καηκε το τροφοδοτικο , ειτε κρασαρε ο δισκος και εκαψε το τροφοδοτικο.

Ειναι ενας WD SATA Caviar RE2 model number WD40000YR

εκανα δοκιμη με την μεθοδο του "ψυγειου" 2 φορες , αλλα δεν μπορει να τον αναγνωρισει το συστημα.

τον συνδεσα σε ESATA αλλα και παλι μολις τον συνδεω , κολαει το συστημα και δεν ανταποκρινετε.

δοκιμασα αλλαγη πλακετας με δισκο που δουλευει ( ειχα παρει 2 για RAID , αλλα δεν το εκανα τελικα) και παλι τα ιδια πραγματα...

το προβλημα μαλλον ειναι μηχανικο , κεφαλης.

μιλησα με μια εταιρια στην ελλαδα και μου ειπαν απο 500 εως 1000 ευρω αναλογως το προβλημα.

ειχε κανεις αλλος τετοια εμπειρια με τετοια προβλημα που να μιλησε με εταιρια και να μπορεσε να βγαλει ακρη ?

τι ποσοστο αρχειων εσωσε , ποιοτητα σωσιματος κλπ ??

ευχαριστω για τις απαντησεις σας...

Link to comment
Share on other sites

αν δεν τον αναγνωρίζει ούτε με αλλαγή πλακέτας(η οποία κάπου πρέπει να έχει τον ίδιο αριθμό αλλά δεν θυμάμαι πως λέγεται αυτός ο αριθμός είναι σαν να λέμε ότι έχουν το ίδιο stepping στην cpu) τον σκληρό τότε μάλλον μόνο μια τέτοια εταιρεία μπορεί να τον σώσει. αλλά εγώ που θυμάμαι έναν τύπο που είχε στείλει το κόστος ήταν μεταξύ 200-500 ευρώ.

δεν είχαμε φυσικά πλακέτα να του δοκιμάσουμε αλλά δεν τον διάβαζε με κανένα τρόπο κι έτσι τον έστειλε και του τον έκαναν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.