Jump to content



AMD 5050e ή intel celeron 1500 @ 3Ghz (ελαφρι gaming με μια 8600gt)


tolis861416003225

Recommended Posts

για τον αδερφο μου τον μικρο. θα αλλαξει πισι και ειμαι αναμεσα σε αυτες τις επιλογες.

ο σελερονακος ειναι σαν τη σειρα 4χχχ έτι? απλα το fsb απο 200 το παω 266 και εχω 3Ghz ετσι?

ο 5050ε? τι φρουτακι ειναι?

ο αδερφος παιζει κυριως lineage (το οποιο αποτι μου λεει εχει βαρινει πολυ στο τελεφταιο chronicle) μεχρι τωρα είχε ενα celeron 340 στα 3,4giga και μια 7600gs golden sample και ητανε χαλαρος αλλα λεει τωρα πια δε μπορει να παιζει παραλληλα σε 2 παραθυρα:slap::slap:

το πισακι θα αποτελειται απο εναν απο τους ανωθι επεξεργαστες με τη πιο φτηνη μητρικη με G31 στον ιντελ ή με τη φτηνοτερη με 8200(??) για τον amd. θα του δωσω 8600gt μου και θα παρω για μενα μια 9600gt :to_pick_ones_nose3: τροφοδοτικο κλπ αυτα που εχει.

το συστημα με τον amd βγαινει καπου 30 ευροπουλα παραπανω. αξιζει τη διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάτι παρόμοιο ψάχνω αυτόν τον καιρό...

Μάλλον για τον Celeron με βλέπω...Αν και τα 3 δεν ξέρω αν τα έχει...ειδικά με το G31.

Πρόσφατα με G31 και Ε1200, μέχρι 2,4 πήγε. Είδα fsb wall στα 300, μάλλον από το chipset. Με 300 ήταν μια χαρά και 301 δεν bootάρε καν...

Link to comment
Share on other sites

το πιο πιθανο ειναι να εφαγες τον τοιχο απο το 200fsb.. , εφτιαξα ενα παρομοιο συστημα γι ατον πατερα μου τα χριστουγεννα με p31 και καποιον cel 2.2ghz αν θυμαμαι καλα , πολυ πισω.. 2χ256cache ειναι αυτα.. που να τσουλησει ο καημενος... και ειδικα χωρις mem bandwidth , χιλιες φορες να ειχα παρει ΑΜ2 (μου εμεινε που μολις ετρεξα ενα spi1m στα 3 ,ειδα καποιο 23αρι , οταν θυμομουν ενας conroe ειχε περιπου 17-18, και δεν ξανα ασχοληθηκα με benchs...) το μονο που θα με κραταγε απο τον ΑΜ2 , ειναι το ποσο μπορει να ανεβει.

Link to comment
Share on other sites

Για να παιξει ο αδερφουλης σου L2 και να ανοιγει πολλα παραθυρα θες ΜΟΝΟ ram...

το l2 δεν εχει τρελες απαιτισεις..απλα θελει RAM..ουτε oc σε cpu ουτε τρελες gpu

Επαιζα και εγω παλια l2 σε P4 3ghz και 1.5gb ram και ανοιγα 4 παραθυρα στα ΧΡ

Τωρα παιζει ο μικρος μου αδερφος..και με 4gb ram ανοιγει 6+ παραθυρα...:D

By the way η 9600gt δεν απεχει και πολυ απο την 8600gt..rebrand ειναι αν δεν κανω λαθος..οποτε τζαμπα αγορα θα εκανες...Τσιμπα μια 4850 η καμια μεταχειρα 9800GTX :T:

Link to comment
Share on other sites

με τα πρωτα 4 χρονικλς δεν ειχε προβλημα. το 5 αλλα και το 6 ειναι πολυ πιο βαρια.

η 9500 ειναι ιδια με την 8600.:turn:

τα 3 τα εχω ανετα. εχει 11 μουλτι. 11χ267=3γιγα δε με νοιαζει παραπανω

Link to comment
Share on other sites

με τα πρωτα 4 χρονικλς δεν ειχε προβλημα. το 5 αλλα και το 6 ειναι πολυ πιο βαρια.

η 9500 ειναι ιδια με την 8600.:turn:

τα 3 τα εχω ανετα. εχει 11 μουλτι. 11χ267=3γιγα δε με νοιαζει παραπανω

Απλα δεν αξιζει να παρεις 9600gt ενω με λιγα λ7 παραπανω παιρνεις 4850.. η 8800gt :T:

Αν εχεις ηδη το pc βαλε 4gb ram να εχει το παιδι να ανοιγει τα παραθυρακια του!!

Αυτο χρειαζεται μονο :p

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα του ανεβηκε κατα πολυ η ορεξη για cpu cycles με τα τελευταια updates :p, κατι τετοιο ειχε γινει και στο america's army(unreal engine 2.x κι αυτο) απο ενα patch και μετα, βλακεια θα κανεις αμα τα δωσεις για ram/vga imo

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.