Jump to content



overcklocking βοήθεια


Recommended Posts

Καλημέρα.Ειμαι νέος στο site και αρκετα σχετικός με το hardware αλλά νέος στο overclocking.Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:Στο σύστημα της υπογραφής,όταν χρησιμοποιώ και τα 4 dimm του ενός Gb μου δίνει σφάλμα το orthos μετα 3-4 ώρες.Το μεμτεστ όχι(6 ωρες).Με οποιοδηποτε ζευγος μνημών σε οποιδηποτε dual channel είναι όλα καλά(6 ωρες orthos και memtest άλλες τόσες από bootable CD).Οι θερμοκρασίες είναι πολύ καλές νομίζω(cpu core 58-60 ,M/b 40-41,full load εννοείται με orthos και μετρημένα με everest,core temp).Γνωρίζει κάποιος κάτι από εμπειρία ανάλογη ,ενδεχομένως με παρόμοιο σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

συνηθως τα 4 στικακια χρειαζονται λιγο περισσοτερη ταση για να παιξουν σωστα, ή/και λιγο περισσοτερη ταση στο nb.

επισης μπορει να βηθησει και η gtl ref επιλογη για το nb, παιξε με αυτα και θα τη βρεις τη λυση:T:

Link to comment
Share on other sites

συνηθως τα 4 στικακια χρειαζονται λιγο περισσοτερη ταση για να παιξουν σωστα, ή/και λιγο περισσοτερη ταση στο nb.

επισης μπορει να βηθησει και η gtl ref επιλογη για το nb, παιξε με αυτα και θα τη βρεις τη λυση:T:

τελικά κλειδωσα τη cpu volt στα 1.25v και όλα καλά.Με auto η τάση έφτανε και 1.3 κατι,ενώ τώρα σε full load πεφτει στα 1.17 με αποτέλεσμα να έχω και 4-5 βαθμους κελσιου χαμηλότερα.Ενδεχωμένως να σκεφτεστε ότι "καλά ο νέοπας έκανε υπερχρονισμό και είχε τη cpuvoltage στο auto'"?λόγω απειρίας για σιγουριά αλλά μάλλον το σύστημα έχει μεγαλύτερη ανασφάλεια απο μένα και δινει περισσότερη τάση απο αυτή που χρειάζεται.Η gtl ref φιλε Ν.Ι.Κ.Κ είναι λιγο προχωρημένη για μένα αλλά νομιζω θα ασχοληθω εάν κάνω "σοβαρό" υπερχρονισμό.Νομιζω ότι το συστημα μου ειναι light overclocking.Πάντως σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση

Link to comment
Share on other sites

οι p5k κανουν οτι να ναι με τις τασεις, οσο στα auto οσο και σε επιλεγμενες τιμες, απο καπιο fsb και πανω (στη δικια μου πανω απο433, αυξανει vnb, vtt και vpll (1.75v pll οτι και να ειναι επιλεγμενο). αυτα με τα bios μετα το 0803--- μονος τροπος να εισαι σιγουρος για τισ τασεις ειναι το πολυμετρο

επισης αν θελεις διαβασε εδω για τα gtl, δεν ειναι τιποτα τρομερο

Link to comment
Share on other sites

ειχα ριξει ηδη από χτες μια ματια οταν μου ειπες για gtl ref,και διαβασα συμπτωματικα την ιδια ιστισελιδα που μου προτεινες.Πιστευω οτι θα το χρειαστω οταν αποφασισω να "στειλω" τον Ε6750 στα 3.6-3.8 Ghz.Σημερα αφησα το ορθος να τρεχει και μετα 5μιση ωρες ολα καλα.Βεβαια για rock solid συστημα θελει 24ωρο να περιμενεις αλλα και αν υπαρχει σοβαρο ζητημα, νομιζω ότι θα προεκυπτε στις πρωτες ωριτσες.Thanks anyway

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.