Jump to content



Skythe musashi και Radeon 4870


kaRAmeLA

Recommended Posts

Διαβαζοντας το ομορφο review για vga ψυκτρες τοποθετησα τη skythe αλλα οι θερμοκρασιες που εχω idle

ειναι:GPU temp(Dispio): 38.0 ( 56.5)...53.5

GPU temp(memio): 50.0 ( 76.5 ).........65.0

GPU temp(shadercore): 38.0 ( 56.5).....54.5

VDDC slave1 : 50.0 (112.0) ........96.0

VDDC slave2 : 50.0 ( 107.0)........97.0

vDDC SLAVE3 50.0(105.0)...........95.0

Σε παρενθεση ειναι οι θερμοκρασιες μετα απο 6' furmark 1600χ1050 8χΑΑ,Burning stability test

Συγκρινοντας με το review εχω υψηλες idle θερμ και ρωταω αν εχει καποιος την ιδια ψυκτρα και καρτα να μου πει τις δικες του θερμοκρασιες.Με προβληματισε το vddc .Αυτα ειναι τα vrm temp?Δεν ειναι υψηλα?Οι αλλες θερμοκρασιες ειναι καλες σε load απλα σε idle δεν ειναι τοσο χαμηλες οσο στο review.Γενικα εχω πολυ καλο airflow με "δροσερο" κουτι.

Link to comment
Share on other sites

την ιδια εχω και γω.εμενα καθετε στους 29-32 αναλογα την θερμοκρασια δοματιου και μετα απο rutmark με φουλ τις ρυθμισεις και extreme burning mode στα 500 δευτερολεπτα δεν ξεπερασα τους 50 βαθμους. την τοποθετησες καλα?πχ ειχε και ενα κομματι χαλκο σε περιπτοση που δεν καθοταν καλα στον πυρινα..

Link to comment
Share on other sites

την ιδια εχω και γω.εμενα καθετε στους 29-32 αναλογα την θερμοκρασια δοματιου και μετα απο rutmark με φουλ τις ρυθμισεις και extreme burning mode στα 500 δευτερολεπτα δεν ξεπερασα τους 50 βαθμους. την τοποθετησες καλα?πχ ειχε και ενα κομματι χαλκο σε περιπτοση που δεν καθοταν καλα στον πυρινα..

αλλαξα χτες τις ψυκτρες για τα vrm με αλλα μεγαλυτερα και λιγο βελτιωθηκαν τα πραγματα(112 βθμοι κελσιου ).Μιλαμε παντα για vrm και burning mode.σε παιχνιδια τα πραγματα ειναι νορμαλ .Oι θερμ πυρηνα και μνημων ειναι καλες ακομη και με burning mode furmark,ιδιαιτερα και σε σχεση με το θορυβο που ειναι ελαχιστος στις 2000 στροφες.Ομως να σε ρωτησω κατι.ποσο πολυ εσφιξες τις βιδες που συγκρατουν τη ψυκτρα στην καρτα?με το χερι?εγω τις γυρισα και με πενσα μιση στροφη αφου το χερι δεν μπορουσε αλλο αλλα συμβαινει το εξης:επειδη οι τρυπες της καρτας ειναι μεγαλες για τα στηριγματα της ψυκτρας , αυτη κουνιεται(οχι πολυ αλλα συμβαινει) ολη μαζι σαν ενα σωμα σε σχεση με την καρτα εννοω!ποσο να σφιξω.υπαρχει το καουτσουκ στο backplate αλλα και παλι φοβασαι να το παρακανεις.εξαλλου η ψυκτρα παταει στο πυρηνα δεν υπαρχει προβλημα ωστε να χρειαζομουνα τη χαλκινη πλακα.

εξαλλου οι θερμ γενικα ειναι λιγο καλυτερες ,αν θες δες το πρωτο μου post ξανα,τις εχω διορθωμενες

Link to comment
Share on other sites

και εμενα εχει ανατζογο αριστερα δεξια αλλα οχι πανω κατω.μονο με το χερι ην εσφιξα.επισης εγω σε νρμ και ραμ εκανα την μοντα με θερμοαγωγικη παστα και μια σταγινα κολα στιγμης.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα εχει ανατζογο αριστερα δεξια αλλα οχι πανω κατω.μονο με το χερι ην εσφιξα.επισης εγω σε νρμ και ραμ εκανα την μοντα με θερμοαγωγικη παστα και μια σταγινα κολα στιγμης.

ναι ναι και γω μιλαω για δεξια αριστερα οχι πανω κατω προς θεου.ηεπαφη ειναι καλη και ισως πρεπει να χαλαρωσω και λιγο.Ωστε εβαλες παστα ε?το σκεφτηκα και γω αλλα λεω για να βαζουν αυτοκολλητα...πιστευεις οτι θα εχει διαφορα ε?μοιρει να το δοκιμασω.Σε καινουρια ψυκτρακια αυτοκολλητα αμα βαλω παστα τι πειραζει?εννοω δε χρειαζεται ΚΑΙ κολλα στιγμης φανταζομαι.Τελος παντων ...ευχαριστω για την ανταποκριση

Link to comment
Share on other sites

το χαρτακι διπλης οψης που εχει το αφαιρεις.καθαριχεις το ψυκτρακι με ινοπνευμα και μετε κανεισ τα υπολοιπα.

τελικα εκανα κι εγω αυτο, αφαιρεσα τηκ κολλα και εβαλα παστα και μαλιστα αυτη που ειχε μεσα η συσκευασια γιατι ηταν πιο παχυρευστη-ετσι παιζει και το ρολο της κολλας.Τα πραγματα ειναι σημαντικα καλυτερα(αρχικο ποστ-νεες θερμοκρασιες).Παντως η στοκ ψυκτρα στα vrm μαμουσε.Πανω απο 80 βαθμους δεν τα ειδα ποτε (με το ανεμιστηρακι 50%)-ομως κανει απανθρωπο θορυβο, ακομη και με ακουστικα που χρησιμοποιω ηταν ανυποφορο.τεσπα, στις μνημες και στα vrm που εβαλα τωρα παστα η κατασταση βελτιωθηκε θεαματικα, 10-12 βαθμοι κατω!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.