Jump to content



Samsung SyncMaster T240HD και 295GTX


NIKOSE

Recommended Posts

Συνδεσα την παραπανω καρτουλα με την νεα μου 24αρα οθονη της Samsung. (1920x1200)

Η συνδεση εγινε με HDMI καλωδιο.

Ομως, οπως θα δειτε και στο screenshot, η εικονα βλεπεται ξεκουραστα ΜΟΝΟ οταν η ρυθμιση στο control panel της nvidia (185.20 WinXP) ειναι στο NON HDTV format.

Σε οποιαδηποτε αλλη επιλογη η οθονη απλα δεν βλεπεται!!!!!

Ειναι φυσιολογικο??

hdtv.th.jpg

Θα ηθελα να πω οτι δοκιμασα και διαφορα profiles οσον αφορα την οθονη,απο το ρυθμιστε τις οθονες σας αλλα τελικα κατεληξα στις default ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply
βαλε το hdmi μα ανταπτορα dvi και πες μου.και παραβλεπω οτι δεν με ακουσες στο θεμα οθονης με γεια κιολας

Χρηστο σου ειπα.....ηταν παααααααρα πολλα τα λ7.:confused:

Kαι ΕΥΤΥΧΩΣ που δεν σε ακουσα να παρω μεγαλυτερη oθονη.....στην 24αρα πανω απο 1600Χ900 to cryostasis δεν βγαζει πανω απο 28fps!!!!!!

αν τη σηκωνε η μητρικη θα επαιρνα αλλη μια 295.......αληθεια σου λεω!!!!

Στο θεμα μας τωρα

Δεν δοκιμασα με dvi.....αλλα δεν υποτιθεται οτι η συνδεση με HDMI ειναι καλυτερη??

Εξ αλλου η καρτα μονο dvi εξοδους εχει ....

Στην ουσια DVI to HDMI ειναι το καλωδιο.

Μου λετε αν καταλαβα καλα οτι δεν θα επρεπε να συμβαινει αυτο...ετσι??

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο σου ειπα.....ηταν παααααααρα πολλα τα λ7.:confused:

Δεν δοκιμασα με dvi.....αλλα δεν υποτιθεται οτι η συνδεση με HDMI ειναι καλυτερη??

Εξ αλλου η καρτα μονο dvi εξοδους εχει ....

Στην ουσια DVI to HDMI ειναι το καλωδιο.

Μου λετε αν καταλαβα καλα οτι δεν θα επρεπε να συμβαινει αυτο...ετσι??

γενικα για ενα μονιτορ που εχει 1 ή 2 hdmi , δεν θεωρει το ιδιο το μονιτορ οτι εχεις συνδεσει Pc εκει

γιατι ειναι ψιλοπαραλογο να εχεις 2 dvi και να συνδεεις με hdmi

αν το κανεις με το σκεπτικο οτι το hdmi ειναι καλυτερο σαν καλωδιο στο λεω δεν κερδιζεις τιποτα

βαλτα με dvi

πολλα μονιτορ και tv βγαζουν διαφορετικες αναλυσεις αναλογα τον τροπο συνδεσης

αν μεσω hdmi συνδεσεις ενα ps3 ή μια καμερα ή ενα blueray θα δεις οτι παιζει μια χαρα

αν δεν παιζει καλα τοτε ΙΣΩΣ να εχει προβλημα η εισοδος και θα στο αλλαξουνε με αλλο .θα ερθουν να το παρουν απο το σπιτι σου εκτος και αν το μονιτορ ειναι παραεισαγωγη .

απαξ και δεν στελνεις πολυκαναλο ηχο δεν καταλαβαινω γιατι να κανεις συνδεση Pc με μονιτορ με HDMI

ακομα και αν εχεις κανει τη μοντα και στελνεις digital ηχο , τα ηχεια της τηλορασης πρωτον ειναι μονο 3 watt και δευτερον δεν εχει καν εννοια το πολυκαναλο

συχνα επισης οταν στελνεις σημα Pc μεσω hdmi και ηχο μαζι γινονται διαφορα κουλα που σαυτα δεν φταει το μονιτορ αλλα η καρτα γραφικων και οι drivers της

γιατι να παιρνει το ωραιο το dvi και να το ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΙΣ σε hdmi ? στειλε το κανονικα με dvi με το καλωδιο της μανας της γιατι ειναι κ της προκοπης και πες μας

Hz ελπιζω να τοχεις κοιταξει ε?

ενημερωσε μας για το τι και πως και θα βοηθησουμε

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο σου ειπα.....ηταν παααααααρα πολλα τα λ7.:confused:

Δεν δοκιμασα με dvi.....αλλα δεν υποτιθεται οτι η συνδεση με HDMI ειναι καλυτερη??

Εξ αλλου η καρτα μονο dvi εξοδους εχει ....

Στην ουσια DVI to HDMI ειναι το καλωδιο.

Μου λετε αν καταλαβα καλα οτι δεν θα επρεπε να συμβαινει αυτο...ετσι??

η καρτα δεν εχει μονο dvi πρωτον, δευτερον στην προηγουμενη σου οθονη ειχες παρομοιο προβλημα??βγαλε μια drivers και ασε οτι ρυθμισεις σου βαλει .αν χρησιμ hdmi βαλτο με ανταπτορα αλλιως dvi ειναι το ιδιο πραγμα.εμενα κατι προμοιο μου εκανε με hdmi στη θυρα hdmi της καρτας με την τηλεοραση και με την 295 που εχω τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Νικο ,ρα συ εκει που βαζεις τα δικα σου ολο ασχετες αναλυσεις βλεπω ρε συ

τι 1080 ειναι αυτα και 720?

πως να σου δειξει desktop με τετοιες αναλυσεις?

βαλε ρε συ το dvi και δωσε σαν ανθρωπος μια αναλυση 1920χ1200 και 60Ηζ και θαναι μια χαρα ολα

ασε τα βρωμο-hdmi για αλλες συσκευες

2 εχει το μονιτορ σου , θα τα χρειαστεις αλλου

μην παιδευεσαι αδικα

αποσο βλεπω το μονιτορ θεωρει το σημα οτι παει σε τηλεοραση , μαλλον δεν καταλαβαινει καν οτι συνδεεις το Pc σου εκεινη την ωρα

Link to comment
Share on other sites

OK....Δοκιμαζω με DVI και ενημερωνω....

αντε για να δουμε

εγω παντως το hdmi δεν το χωνευω καθολου ομως..

ειδικα οταν ειναι της πλακας και μακρυ ειναι για πεταμα

φυσικα αν μιλαμε για μικρες αποστασεις και περιεχομενο blue ray ή Ps3 κτλ τοτε παω πασο

αλλα να ειναι της προκοπης το καλωδιο

σε εφαρμογες χωρις να θες ηχο digital ειναι περιττο

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο σου ειπα.....ηταν παααααααρα πολλα τα λ7.:confused:

Kαι ΕΥΤΥΧΩΣ που δεν σε ακουσα να παρω μεγαλυτερη oθονη.....στην 24αρα πανω απο 1600Χ900 to cryostasis δεν βγαζει πανω απο 28fps!!!!!!

αν τη σηκωνε η μητρικη θα επαιρνα αλλη μια 295.......αληθεια σου λεω!!!!

αυτο που λες ειναι πολυ ευγενικα θα στο πω ειναι εντελως ασχετο στο ιδιο παιχνιδι με 1920χ1200 με μια 295 εχω 60-80 frames.μπορουσες να παρεις μια 24 dell καλη ωρα ασε αν δει ο sebastian αυτο που ειπες για την 295 θα γινει κολαση :rap:

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο σου ειπα.....ηταν παααααααρα πολλα τα λ7.:confused:

Kαι ΕΥΤΥΧΩΣ που δεν σε ακουσα να παρω μεγαλυτερη oθονη.....στην 24αρα πανω απο 1600Χ900 to cryostasis δεν βγαζει πανω απο 28fps!!!!!!

αν τη σηκωνε η μητρικη θα επαιρνα αλλη μια 295.......αληθεια σου λεω!!!!

αυτο που λες ειναι πολυ ευγενικα θα στο πω ειναι εντελως ασχετο στο ιδιο παιχνιδι με 1920χ1200 με μια 295 εχω 60-80 frames.μπορουσες να παρεις μια 24 dell καλη ωρα ασε αν δει ο sebastian αυτο που ειπες για την 295 θα γινει κολαση :rap:

να την κανει τι την dell ο ανθρωπος

δεν βλεπεις οτι πηρε οθονη με ενσωματωμενη τηλεοραση?

για τετοια εφαρμογη δεν κολαει η dell

πρωτον θα επρεπε να εχει και τηλεοραση ή εξωτερικο (100ευρω) ή εσωτερικο tuner (50 ευρω συν ανοιχτο το pc)

τωρα εχει vga-dvi-component-composite-scart-svideo-2 HDMI -remote και 10.000 :1 γιατι θελει να βλεπει και τηλεοραση και ταινιες και full HD

dell ειναι για γραφιστες - φωτογραφους οπως και η 275Τ που εχω εγω και η 305Τ που εχουν αλλοι συναδελφοι εδω μεσα που εχουν 1050 και 1300 ευρω αντιστοιχα

το καθε πραγμα εχει την χρηση του

καιτην πληρωσε μονο 299? καλα λεω? 320? καπου κει αν θυμαμαι καλα

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο σου ειπα.....ηταν παααααααρα πολλα τα λ7.:confused:

Kαι ΕΥΤΥΧΩΣ που δεν σε ακουσα να παρω μεγαλυτερη oθονη.....στην 24αρα πανω απο 1600Χ900 to cryostasis δεν βγαζει πανω απο 28fps!!!!!!

αν τη σηκωνε η μητρικη θα επαιρνα αλλη μια 295.......αληθεια σου λεω!!!!

αυτο που λες ειναι πολυ ευγενικα θα στο πω ειναι εντελως ασχετο στο ιδιο παιχνιδι με 1920χ1200 με μια 295 εχω 60-80 frames.μπορουσες να παρεις μια 24 dell καλη ωρα ασε αν δει ο sebastian αυτο που ειπες για την 295 θα γινει κολαση :rap:

Tωρα αν θες να πεις οτι η ποιοτητα του monitor μου ριχνει 50-60 fps στο game........τι να πω....ΠΑΡΑΛΟΓΟ μου φαινεται!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν παιζει αυτο με τιποτα ΕΚΤΟΣ και αν εχεις κανει τιποτα με το Vsynch ή αν το hdmi σου κανει νουμερα και σου κοβει το framerate

ακομα να συνδεσεις ενα dvi Να μας πεις τι γινεται?

αντε ρα νυχτωσαμε

καντο τωρα!

τραβα και ενα 3dmark να δεις ποσα fps σηκωνει

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρησε με αν κανω λαθος, αλλα δεν νομιζω να εχει ενσωματωμενη τηλεοραση...

Αυτη ειναι.. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168021

Οχι γιατι αν εχει....παει τζαμπα μια 36αρα που ειναι ακριβως διπλα.

Link to comment
Share on other sites

ε τοτε εχεις την Τ240 και οχι την Τ240HD

ο κωδικος HD Στο τελος δεν σημαινει το προφανες , σημαινει οτι εχει και αναλογικο και ψηφιακο tuner

τεσπα

αρα εχεις 20.000 :1 και 5ms ,vga , dvi

Ποσα hdmi εχεις πισω?και τι αλλες συνδεσεις?

βασικα δεν αλλαζει κατι αποσα εχω ηδη πει

εξακολουθω τωρα ειδικα πολυ παραπανω να επιμενω οτι ειναι ακυρο το hdmi για desktop

Link to comment
Share on other sites

κορμι γιατι εξακολουθει να λεει television?

γενικα δεν καταλαβαινω αυτα τα hdtv κτλ γιατι στα λεει

ισως ολες οι nvidia ετσι λενε

εμενα η ατι δεν μου λεει τετοια

ειναι ξεχωρο μενου για το HDTV support και εκει του λες τι αναλυσεις να μπορει να ανοιξει , τι αναλυσεις για HDTV να ειναι διαθεσιμες

εκτος απο κει δεν εχει αλλου τετοια περιεργα

τα Hz τα ειδες?60 βαλτην

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.