Jump to content



περί Antivirus -> Web Filtering - Internet Content ( HTTP )


NikMark

Recommended Posts

Να ρώτησω κάτι ρε παίδες. Πείτε μου, γιατί σε μερικα αντιικά συμπεριλαμβάνεται ξεχωριστό φιλτράρισμα ( Web Filtering ) καθώς σερφάρεις στο διαδίκτυο;

Επί παραδείγματι, το δικό μου ( G Data ) ανιχνεύει ( scaning ) κάθε σελίδα που επισκέπτομαι στο παρασκήνιο και μερικές φορές όταν προσπαθώ να δω πραγματικές αναλύσεις μια εικόνας π.χ 1680x1050 εμφανίζεται και μια μπάρα που δείχνει την διάρκεια φόρτωσης/ανίχνευσης ( checking download ).

Το φυσικό επακόλουθο είναι η κάποια σχετική, ελαφριά καθυστέρηση στην εμφάνιση ( σελίδων, εικόνων κτλ ).

Το νόημα της ερώτησής μου είναι, όλα αυτά τα δεδομένα έτσι κι αλλιώς δεν περνάνε από ανίχνευση ( scan ) απ'την κύρια ενεργή παρακουλούθηση ( virus monitor/guard ); Γιατί το χρειάζομαι το πρόσθετο φιλτράρισμα; Πράγματι το χρειάζομαι; Αν το απενεργοποιήσω, υπάρχει περίπτωση να περάσει κακόβουλο λογισμικό ( malware ), παρακάμπτοντας τον βασικό έλεγχο; Ομολογουμένως, μια φορά μπήκα σε ένα blog και κάτι τσάκωσε αναφέροντάς το ως malware. Αν είχα απενεργοποιημένο το έξτρα, θα εισχωρούσε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

ΥΓ. ειλικρινά δεν ξέρω αν το θέμα αρμόζει στην ενότητα «Windows Platform» αλλά δεν βρήκα κάποια άλλη σχετικά με «About Software» π.χ!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.