Jump to content


[solved] Gigabyte DES (dynamic energy saver) + xfi gamer = popping sound


deninho

Recommended Posts

Το σύστημα:

Gigabyte ga ex58 ud4p

core i7 920

6g ocz

ATi 3870

Soundblaster x-fi gamer

Vista 64bit

Το πρόβλημα:

Σε αρχεία video, αλλά και σε mp3 (και flac), ο ήχος μπουκώνει, κάνει Popping κλπ. Έχω την αίσθηση ότι κυρίως το κάνει σε μπάσα. Η ίδια κάρτα ήχου και τα ίδια ηχεία, σε παλιότερη σύνθεση (και εγκατάσταση) δε μου έκαναν κιχ.

Σε παιχνίδια (π.χ. nba 2k9, cod 5) δεν κάνει θορύβους.

Πέρα από την διαφορετική πλατφόρμα, κατά την αναβάθμιση έγινε και μια ακόμα αλλαγή: inverted atx, οπότε η κάρτα ήχου είναι ακριβώς κάτω από το τροφοδοτικό (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, απλά το αναφέρω)

Οι προσπάθειες επίλυσης:

Καινούριοι driver, δοκιμή να παίξει με τους default windows drivers, απενεργοποίηση των διαφόρων ψιψιψονιών (X-fi CMSS 3D, EAX effects), ενεργοποιημένο το crystalizer

Εν τέλει τίποτα δεν έπιασε. Για μια δυο μέρες, χωρίς προφανή λόγο και αιτία, έπαιξε καλά, αλλά μετά πάλι τα ίδια. Κανείς καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Στην μπάρα εργασίας εμφανίζεται ένα tray icon που λέγεται volume panel και είναι της κάρτας ήχου.Από εκεί επιλέγεις, κάνοντας δεξί κλικ πάνω του και πηγαίνοντας στο switch mode, την μορφή και την χρήση για την οποία θέλεις να κάνεις με την κάρτα ήχου σου την κάθε στιγμή.Δηλαδη αν θες να δεις ταινία τότε επιλέγεις entertainment mode.Αν θέλεις για παιχνίδι τότε επιλέγεις game mode και αν θέλεις για μουσική τότε επιλέγεις audio creation mode.Κάποιες φορές ανάλογα με το τι αρχείο θέλεις να τρέξεις, διαφορετικό mode από αυτό που αντιστοιχεί στο αρχείο που τρέχεις κάθε φορά μπορεί να προκαλέσει παραμόρφωση, ή μπούκωμα όπως λες και εσύ, του ήχου.Για παράδειγμα αν βάλεις να δεις ταινία και έχεις επιλέξει game mode τότε ο ήχος θα είναι μπουκωμένος και παραμορφωμένος κ.τ.λ. Ελπίζω να βοήθεισα!

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε στο mobo αν υπαρχει επιλογη για pci latency, και βαλτο μια στο 32 και μια στο 96 να δεις τι παιζει, δες και στο device manager σε ποιο irq ειναι η καρτα και αν μοιραζεται το καναλι με καποια αλλη συσκευη δοκιμασε να αλλαξεις pci slot,ειχα και εγω ειχα προβληματα με την titanium προσφατα στο GTAIV και στο bf2 (κρακ κρικ συνεχεια :wall: ) αλλα τελικα φταιγανε οι forceware που ητανε beta :S

Οταν ειχα την x-fi platinum σε pci και πηγα απο asrock 939 dual sata σε dfi 975x/g αμα δεν πειραζα το pci latency ενω εσκαγε orbital strike στο 2142 ετρωγα BSOD στο τελος :p

Link to comment
Share on other sites

Στην μπάρα εργασίας εμφανίζεται ένα tray icon που λέγεται volume panel και είναι της κάρτας ήχου.Από εκεί επιλέγεις, κάνοντας δεξί κλικ πάνω του και πηγαίνοντας στο switch mode, την μορφή και την χρήση για την οποία θέλεις να κάνεις με την κάρτα ήχου σου την κάθε στιγμή.Δηλαδη αν θες να δεις ταινία τότε επιλέγεις entertainment mode.Αν θέλεις για παιχνίδι τότε επιλέγεις game mode και αν θέλεις για μουσική τότε επιλέγεις audio creation mode.Κάποιες φορές ανάλογα με το τι αρχείο θέλεις να τρέξεις, διαφορετικό mode από αυτό που αντιστοιχεί στο αρχείο που τρέχεις κάθε φορά μπορεί να προκαλέσει παραμόρφωση, ή μπούκωμα όπως λες και εσύ, του ήχου.Για παράδειγμα αν βάλεις να δεις ταινία και έχεις επιλέξει game mode τότε ο ήχος θα είναι μπουκωμένος και παραμορφωμένος κ.τ.λ. Ελπίζω να βοήθεισα!

Πάντα ήταν (εννοώ και σε παλιότερα configurations, και άλλα installations) στο entertainment, ανεξάρτητα από το τι έκανα εκείνη την ώρα. Ποτέ δεν είχε πρόβλημα, και το αστείο είναι ότι στο entertainment έχει πρόβλημα στα audio/video, και δεν έχει κανένα πρόβλημα σε games...

τσεκαρε στο mobo αν υπαρχει επιλογη για pci latency, και βαλτο μια στο 32 και μια στο 96 να δεις τι παιζει, δες και στο device manager σε ποιο irq ειναι η καρτα και αν μοιραζεται το καναλι με καποια αλλη συσκευη δοκιμασε να αλλαξεις pci slot,ειχα και εγω ειχα προβληματα με την titanium προσφατα στο GTAIV και στο bf2 (κρακ κρικ συνεχεια :wall: ) αλλα τελικα φταιγανε οι forceware που ητανε beta :S

Οταν ειχα την x-fi platinum σε pci και πηγα απο asrock 939 dual sata σε dfi 975x/g αμα δεν πειραζα το pci latency ενω εσκαγε orbital strike στο 2142 ετρωγα BSOD στο τελος :p

Στο BIOS δεν βρήκα καμία ρύθμιση για pci latency (βασικά δε βρήκα τίποτα για pci...)

Τσέκαρα από το System Information->Hardware Resources->Conflicts/Sharing, και βρήκα το εξής:

IRQ 17 High Definition Audio Controller

IRQ 17 Intel® ICH10 Family PCI Express Root Port 2 - 3A42

IRQ 17 GIGABYTE GBB36X Controller

IRQ 17 Creative SB X-Fi

99% είναι το IRQ το πρόβλημα, γιατί και με την ενσωματωμένη είχα τα μπουκώματα αυτά...

Ο GB controller, είναι ένας Jmicron controller για τις 2 έξτρα sata θύρες του pc, καθώς και για το ide. Ο δίσκος με τις ταινίες, και τη μουσική είναι εξωτερικός, και είναι συνδεδεμένος με ένα sata to e-sata bracket, με μία από τις δύο αυτές θύρες. Υπάρχει πιθανότητα, να δημιουργεί πρόβλημα το γεγονός ότι ο ελεγκτής του εξωτερικού δίσκου έχει το ίδιο irq με την κάρτα ήχου;

δοκιμασε να κλεισεις την 64ΜΒ μνημη που εχει η καρτα ηχου...

Πως το κάνουμε αυτό; :o

Καλό είναι να δεις και τα settings του ήχου μήπως έχει τίποτα extra ρυθμίσεις για τα μπάσα....

Είναι στα default. Τώρα να ρίξω τα μπάσα δε λέει :p

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν εχει επιλογη ψαξε για το pci latency tool στο guru3d, και πειραματισου, μια με 32 μια με 96, τα 64mb x-ram βρισκονται στην fatal1ty και οχι στην απλη gamer, θελουν beta drivers και registry fix για να απενεργοποιηθουνε.

Στην μονη εφαρμογη που μου ειχαν δημιουργησει προβλημα ητανε στο ut3 αλλα απο τοτε που μπηκε το titan pack και βγηκαν καινουργιοι official δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα, στο 90% των παιχνιδιων απλα καθονται δεν πιστευω να δημιουργουν προβλημα σε καποιον οταν απλα κανει playback πολυμεσα :S

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Αναβίωση του θέματος, μιας και βρήκα την αιτία του προβλήματος:

Το πρόβλημα το δημιουργούσε το πρόγραμμα της Gigabyte, Dynamic Energy Saver. Όταν οι λειτουργίες του για την εξοικονόμηση ενέργειας είναι ενεργοποιημένες, είτε αυτό είναι ανοικτό είτε όχι -ακόμη κι αν το απεγκαταστήσουμε, αυτές θα μείνουν ενεργοποιημένες-, τότε δημιουργεί το πρόβλημα. Η λύση είναι η απενεργοποίηση των λειτουργιών του, τουλάχιστον όσο δεν χρησιμοποιούμε εφαρμογές πολυμέσων.

Ο τίτλος θα αλλάξει, ώστε να είναι κάπως πιο αντιπροσωπευτικός, με βάση τα νέα δεδομένα :)

Link to comment
Share on other sites

τώρα που έχεις αναφέρει για προγράμματα απο gigabyte

εχω ένα δισκο ΑΤΑ-100 ATAPI δηλαδή αμα των έχω συνδεδεμένο και περάσω τους οδηγούς για το gigabyte sata2 chip το reading του δίσκου πέφτει κάτω από 1ΜΒ/s και μονο με format ξαναφτιαχνει μου φαινετε (δεν ειμαι 100% σιγουρος ουτε και ελευθερο χρονο εχω για να πειραματιστω) αν εχει προσεξει κανεις οτιδηποτε σχετικα με το θεμα καλο είναι να πει τη γνωμη του ειμαι με το pc2 της υπογραφής

Link to comment
Share on other sites

@Nick-firestorm: εν τω μεταξύ είχα κάνει format και δεν το είχα περάσει το DES. Αλλά είπα να κάνω ένα update στα διάφορα utilities της gigabyte, και κατέβασα και την καινούρια έκδοση αυτού, επανεμφανίστηκαν τα προγράμματα, και κατάλαβα τι έφταιγε τότε :p Και είπα να το μοιραστώ, μην ψάχνεται και κανείς άλλος

@lord: καλύτερα κάνε ένα καινούριο θρεντ γιατί εδώ είναι άσχετο ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.