Jump to content



Wifi και διαμοιρασμος αρχειων


gus8511

Recommended Posts

Παιδια εχω στο σπιτι μου ενα δικτυο ασυρματο, αλλα ποτε ποτε χανεται το δικτυο (οι υπολογιστες εχουν ιντερνετ αλλα δεν μπορω να δω τουσ φακελους που εχω κανει sharing) και για να δω παλι τους φακελουσ πρεπει να κανω επανεκκινηση τον κεντρικο υπολογιστη και τον υπολογιστη που εχει το προβλημα. Επειδη γινεται παρα πολυ συχνα και καταντα βαρετο, υπαρχει καποιο προγραμμα που να κανει ρεκονεκτ και να μην χανει την συνδεση με τουσ sharing folders?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μπείς απευθείας στον υπολογιστή που έχεις κάνει χρήση κοινόχρηστων αρχείων/φακέλων με την χρήση του file://xxx.xxx.xxx.xxx <---H ip που του υπολογιστή που θές να δείς τα κοινόχρηστα αρχεία...

Το fίle χρησιμοποιείται απο τον explorer του windows όχι απο τον internet explorer...αλλά οποιοδήποτε μπάρα περιήγησης στο λειτουργικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Ανήκετε στην ίδια ομάδα εργασίας? Μy Computer(δεξί κλίκ "Ιδιότητες") Καρτελα->"Όνομα Υπολογιστή",εδώ φαίνεται η ομάδα εργασίας.

Αν μπορείς να μου πείς και το δίκτυο με τους υπολογιστές(ip,mask).

Link to comment
Share on other sites

Σταματαει το wifi ή μονο το service για το file sharing?Αν ειναι το δευτερο δοκιμασε το εξης:

control panel -> Administrative tools -> services και δες το Server αν εχει σταματησει,(που λογικα θα εχει σταματησει).Πατα το start και δοκιμασε αν ειναι οκ.

Αν φταει αυτο μπορεις να βαλεις απο την καρτελα recovery -> first failure -> restart service

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.