Jump to content



Θερμοκρασίες i7 και όχι μόνο!!!


tasos53

Recommended Posts

Δεν ησυχασα και το ΣΚ βρηκα καποιον και "σκοτωσα" την noctua κομπλε και παραγγειλα πια αλλη απο την true black.

Η αληθεια ειναι οτι απο αρχης την 120 extreme θα επερνα αλλα ο πωλητης που πηρα τοτε τηλ μου αλλαξε την γνωμη μιας και επηρεαζομαι ειδικα αν ο αλλος εχει επιχειρηματα.

Προφανως αυτο ηθελε να πουλησει η ειχε ετοιμοπαραδοτο αν και πουλουσε και την 120.

Τεσπα την αποφαση την πηρα την εχω παραγγειλει ηδ απο Πλαισιο και μπρακετ για 1366 απο eshop.

Θαυματα δεν περιμενω αλλα μια διαφορα πιστευω θα την δω σιγουρα ειδικα σε load.

Επισης το ΣΚ εκανα μια ακομη δοκιμη εβγαλα την noctua να τσεκαρω το plate και να δω μηπως εχει θεμα η παστα κατι το οποιο δεν ημουν και τοσο σιγουρος μετα το τσεκαρισμα και ξαναεβαλα αυτη την φορα την AC5 με την μεθοδο της "σταγονας" και οχι με απλωμα οπως μονο την τελευταια φορα εκανα.

Καμια διαφορα εστω και αν δεν δουλεψε πολυ το μηχανημα.

Μετα ηρθε το ξηλωμα.

Την 120 θα την βαλω με την παστα που εχει μεσα.

Με αυτα και με τα αλλα μου "περισσεψαν" :help1: οχι ενα ουτε δυο αλλα 9 ναι καλα ακουσατε ανεμιστηρες noctua nf-p12 ,ναι αυτοι του εικοσαρικου :tomato::tomato::tomato:(αδουλευτοι ουσιαστικα που ειχα βαλει στο HAF) και θα τους βαλω για πουλημα μιας και στο Lian li δεν παιζει η ποσοτητα...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Καποιος θα πει βεβαια και με το δικιο εχω ΠΕΤΑΞΕΙ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ και θα μπορουσα να βαλω νερο αλλα δυστηχως απο οτι καταλαβα ναι οκ το νερο ειναι καλυτερο αλλα ενα συστημα σιγουρα αρκετα πιο ακριβο με καλα πραματα που μονο για την gtx 295 το plate ειναι στο 150αρι και μετα για να εχει και τα αναμενομενα πρεπει να εχεις ψυγεια κλπ εξω κατι το οποιο θελω να αποφυγω και να διατηρησω τον ορο "κουτι" για εμενα μιας και ολα θελω να ειναι "εσωτερικα" και για αισθητικους αλλα και επειδη εχω και εναν μπομπιρα που γυρναει οσο λειπω στην δουλεια και δεν θα ηθελα να "κλειδωνω" τον υπολογιστη κλπ ... μεγαλες διαδικασιες εν ολιγοις.

Αυτα πριν με κραξει καποιος k038.gif

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσε παντως.

Eιναι πολυ ζεστοι οι i7 , καμια σχεση με τους core2 quad.

To αλλαξα λιγακι.

Το ιδιο ειχα παρατηρησει και εγω (απο q6600->i920 ...περιπου 10 βαθμους στο ιdle)

Link to comment
Share on other sites

Οι νέες τεχνολογίες αντί να είναι λιγότερο ενεργοβόρες όσο πάνε αυξάνονται οι ανάγκες σε ρεύμα.Επιπλέον όσο περισσότερο ζεστός είναι ο επεξεργαστής τόσο περισσότερη ενέργεια σε μορφή θερμότητας πάει στο "αέρα"...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα "τριχες" με το συγνωμη.

Η thermalright εχει χειροτερες θερμοκρασιες απο την noctua....

Με ιδιες συνθηκες ,ιδια ταχυτητα,χωρις καμια διαφορα και το κουτι κλειστο κλπ

Τι να πω??

Ασε η τοποθτηση δεν εχει καμια μα καμια σχεση η μια με την αλλη.

Η noctua κλασεις σταθεροτερη δεν κανει κιχ και οι βασεις των ανεμιστηρων πολυ πιο σφιχτες.

Ισως φταει ο πολυς προλογος και η διαφημιση και στην πραξη εγω ειδα εντελως το αντιθετο η μαλλον για να μην υπερβαλω "ακριβως καμια διαφορα"

Link to comment
Share on other sites

noctua αφου εχω 9 κομματια και δοκιμασα και push pull και απο ολα.

Μεχρι που αλλαξα και τους ανεμιστηρες του κουτιου με τους noctua και τπτ.

Μολις ανοιγω τα πλαινα πεφτουν ολα 5 βαθμους κατω δειγμα του οτι το κουτι εχει πολυ "μαπα" air flow

Στο haf μολις ανοιγα το πλαινο η θερμοκρασια ανεβαινε.

Τσαμπα λεφτα τσαμπα και η αναμονη.

Τελικα αξιζει?????

Link to comment
Share on other sites

Εξελιξεις της τελευταιας στιγμης.

Το κουτι (ναι αυτο το πανεμορφο lian li V1010 που πηρα πριν δυο εβδομαδες μεταχ.) το εκανα τραμπα με ενα coolermaster atcs 840 (ενος μηνος_ και ετσι επεστρεψα στα "πατρια" εδαφη πλεον και μετα το haf που κακως ειχα δωσει αλλα ηταν πακετο οποτε... τεσπα.

Το κακο του πολυ μικρο και επηρεαζε πχ η καρτα γραφικων και τον επεξεργαστη κλπ

Συμπερασμα full tower για να χωρανε ολα ανετα και να μην επηρεαζει το ενα το αλλο.

Σημερα η αυριο θα τα τοποθετησω με την true κανονικα και επισης θα αλλαξω παστα και θα βαλω την arctic silver 5 που εχω.

Θα προσθεσω και δυο ανεμιστηρες στους σκληρους και καποιους ακομα και ΤΕΛΟΣ.

Καλα τα lian li δεν λεω αλλα αν δεν πας "τουλαχιστον" (μην πω μονο αυτο)σε καποιο οπως το armorsuit το 80 κλπ δεν υπαρχει περιπτωση να δεις φως απο θερμοκρασιες ασε που και παλι εχει και αλλα κουτια που απο θεμα αποδοσης ειναι πολυ καλυτερα.

Απο εμφανιση και ποιοτητα ειναι ΤΟΠ και δεν υπαρχει ουτε ενα σχολιο που να τα αποχαρακτηριζει αλλα απο αποδοση δυστηχως τπτ απολυτως (εκτος αν ξεκινησεις το πετσοκομα πραγμα που ηθελα να αποφυγω)

Επισης οσο μα οσο και να εψαξα και επειδη ειχα και το haf δεν υπαρχει καλυτερο απο θεμα αποδοσης απο τα συμπερασματα που εβγαλα αλλα και κατα την δικη μου ταπεινη γνωμη αλλα δεν ηθελα να επιστρεψω και βρεθηκε η ευκαιρια και πηρα κατι αναλογο (εσωτερικα εχει πολυ βελτιωμενη διαρυθμιση σε σχεση με το haf)με φιλτρα,αλουμινιο,αποσπομενη mobo,διακριτικοτερη εμφανιση κλπ κλπ

http://www.coolermaster.com/products/product.php?language=eu&act=detail&tbcate=246&id=5780

Και αφου εγινε ολο αυτο κατα λαθος σημερα επεσα πανω σε αυτο το συγκριτικο χεχεχεχεχε ουτε να το ζητουσα δεν θα υπηρχε

http://www.overclock3d.net/reviews.php?/cases_cooling/cooler_master_atcs_840_aluminium_atx_case/2

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε βρίσκω κάποιο review με την Xigmatek Achilles S1284C, εγκατεστημένη σε i7 920, την οποία έχω τοποθετήσει περίπου ένα μήνα στο PC ποστάρω εδώ για να ακούσω καμία γνώμη για το αν είναι καλές οι θερμοκρασίες.

Το σύστημά μου:

- Case: Chieftec Full Tower

- Μητρική: ASUS P6T Deluxe

- Επεξεργαστής: Intel i7 920 (όλα στο Auto, μη υπερχρονισμένος)

- Θερμοαγώγιμη πάστα: Arctic Silver 5

- Ψύκτρα: Xigmatek Achilles S1284C (με το δικό της ανεμιστήρα σε διάταξη push).

- 12 cm fan στο πίσω μέρος του case

Θερμοκρασία δωματίου: 28 °C

a. Σε idle (η συχνότητα του 920 παίζει μεταξύ 1600 και 28000 MHz και η Vcore από 1,05 έως 1,3 V λόγω SpeedStep):

idle.png

b. Με δύο clients του Folding @ Home σε λειτουργία (έναν CPU και έναν GPU) μετά από πολύ ώρα λειτουργίας η κατάσταση έχει ως εξής:

92900960.png

c. Τέλος με prime95 64-bit και 8 threads κάνοντας το test "In-place large FFTs (maximum heat, power consumption, some RAM tested)" μετά από 5 λεπτά λειτουργίας η κατάσταση του συστήματος έχει ως εξής:

prime95.png

Επαναλαμβάνω πως ο επεξεργαστής δεν είναι υπερχρονισμένος! Όλες οι ρυθμίσεις στο BIOS σχετικά με συχνότητες και τάσεις είναι στο AUTO.

Περιμένω τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

στο Core Temp .

στον βγαζει ως engineering sample και στο CPUZ "βλεπει" διπλο revision!

Από ΠΛΑΙΣΙΟ τον αγόρασα τέλη Δεκέμβρη του 2008 σε BΟΧ συσκευασία με ψύκτρα. Παίζει να είναι Sample; Υπάρχει άλλος τρόπος να το τσεκάρω πέρα από αυτά τα προγράμματα;

Link to comment
Share on other sites

Από ΠΛΑΙΣΙΟ τον αγόρασα τέλη Δεκέμβρη του 2008 σε BΟΧ συσκευασία με ψύκτρα. Παίζει να είναι Sample; Υπάρχει άλλος τρόπος να το τσεκάρω πέρα από αυτά τα προγράμματα;

Δεν δοκιμαζεις με το latest coretemp να δεις τι βγαζει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκιμαζεις με το latest coretemp να δεις τι βγαζει.

Με το τελευταίο δοκίμασα. Εννοείς με το beta;

Μόλις δοκίμασα με το beta και δε λέει το ES... Επίσης το Everest στο Engineering Sample λέει NO, αλλά το διπλό Revision (C0, C1) τι σημαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.