Jump to content



Batch ή script να ανοίγει ένα πρόγραμμα μετά από crash (πώς??)


cypherth

Recommended Posts

Συνήθως φεύγοντας από το σπίτι κλειδώνω τον user (lock). Το πρόβλημα που παρουσιάζεται σε vista ultimate sp2 32bit είναι με τον yahoo messenger (τελευταίο build) ο οποίος αν λάβει mail ενώ το pc είναι locked crasharei. Αν δεν είναι locked δουλεύει κανονικά.

Χρειάζομαι λοιπόν ένα batch ή script, να το βάλω μια φορά στο startup, το οποίο θα ελέγχει πχ. κάθε 10-15 λεπτά αν το εν λόγω πρόγραμμα δουλεύει και αν το βρίσκει τερματισμένο να το αναγκάζει να ανοίξει ξανά ώστε να το βρίσκω ανοιχτό όταν επιστρέφω. Αυτό πιστεύω θα βοηθήσει γενικά και με άλλα προγράμματα που κρασάρουν ιδιαίτερα στους χρήστες όπως εγώ που το pc δουλεύει 24/7.

(επίσης αν κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα και το έχει λύσει ας μου το πει...)

(solved thanks to skapetis from another forum)

εδώ και το λίνκ: http://www.instantfundas.com/2009/01/automatically-restart-crashed.html

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανει ενα παρομοιο scriptακι παλιοτερα.Ειναι σε vbscript και loopαρει καθε οσο θελείς.

Για να το σκοτωσεις κανεις kill το wscript.exe

Δες τα σχολια που εχω μεσα για να δουλεψει.

Εκει που λεει daemon.exe βαλε το ονομα του yahoo messenger οπως το βλεπεις απο task manager.

test2.rar

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.