Jump to content



Κινητά σε ρόλο "τηλεφωνό-κάμερα"


amateur

Recommended Posts

Ακολουθεί γνώμη καμένου κινητοφωτογράφου...

Αν δεν σε πειράζει να είναι λιγάκι παλιό,δες το k850i,το έχω εγώ αν σου δείξω φωτογραφίες θα βάλεις τις φωνές.Αλλιώς δες το c902,το βρίσκεις από καλό μαγαζί about 300e.

Στο συγκεκριμένο και τα άλλα SE αν παίξεις με τις κάμερες,δεις πως βγάζουν photos,και δοκιμάσεις photos με διάφορα settings πχ με iso-100 ή iso-64/40/32 κτλ που βγαίνουν στο beach/snow mode,δεν πιάνονται οι φωτογραφίες από νόκια.Ειδικά αν πειράξεις camdriver και βάλεις άλλο,εκτός από καλύτερες φωτογραφίες,μπορείς να βάλεις να τραβάει video με όσα fps κτλ θέλεις,τα 120 του viewty είναι λίγα.

Χωρίς settingιασμα το n82 βγάζει ένα ελάχιστο καλύτερες φωτογραφίες,αλλά είναι τούβλο σαν σχεδιασμός,το πιάνεις στα χέρια και νιώθεις κάτι βαρί και τετράγωνο,αλλά και σαν λειτουργίες είναι δυνατό.

Γνώμη μου:go for sony ericcson αν θέλεις κάτι που να παίρνει 10 στο price/performance,και με λίγο settingιασμα να βγάζεις τρελές φωτογραφίες,ή πήγαινε για nokia αν θες δυνατό κινητό με καλή κάμερα,αν βρεις κάποιο ωραίο φυσικά που να σου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

c905 απο μένα μαν 8mp xenon flash

επίσης θα μπορούσες να δείς για se k850 με 5mp και xenon flsash η σειρά που είναι ολο μαύρο το τηλ με νικελ (και μην ακούσω οτι είναι προβληματικό) απλα δεν ξέρω αν θα βρεις στοκ σε μαγαζία

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα και ευχαριστώ για την πληθώρα απαντήσεων,

Επίσης, ένα σημείο που θα ήθελα να δούμε ακόμα είναι το εξής:

όσον αφορά ποιότητα φωτογραφιών, είναι η τεχνολογια Cybershot η κορυφαία επιλογή ή όχι?

Ρωτάω επειδή υπάρχουν δύο λόγοι:

1. Αυτή την άποψη την έχω ακούσει από αρκετούς και κυρίως από ανθρώπους που δουλεύουν σε καταστήματα τηλεφωνίας, χωρίς να ξέρω αν αληθεύει ή όχι. Η εμπειρία μου σε κινητά είναι μικρή

2. Ένας κολλητός φίλος που αυτή τι στιγμή έχει δύο κινητά, ένα Sony cybershot Κ810i στα 3.2 MP και ένα Sony G900 στα 5MP, μου λέει ότι το Cybershot αν και λιγότερα MP, βγάζει καλύτερες φωτογραφίες.

Θα'θελα να ακούσω μερικές ιδέες πάνω σε αυτό για να ξεκαθαρίσω αν αυτός ο ντόρος με τα cybershot ισχύει ή απλά είναι θέμα μάρκετινγκ

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές ιδέες, γνώμες και online ψάξιμο κατέληξα στο Nokia N82.

Κλείνοντας 2 ερωτήσεις ακόμα :

1. Ποια είναι τα διαθέσιμα χρώματα, πέρα από το μαύρο και το χρώμα τιτανίου?

2. Έχω το ίδιο κινητό περίπου 4 χρόνια και εταιρικό αριθμό με χρόνο δωρεάν ομιλίας 180 λεπτά. Υπάρχει ιδέα πόσο περίπου θα είναι η επιδότηση? Ή από ποιους παράγοντες επηρρεάζεται?

Link to comment
Share on other sites

2. Έχω το ίδιο κινητό περίπου 4 χρόνια και εταιρικό αριθμό με χρόνο δωρεάν ομιλίας 180 λεπτά. Υπάρχει ιδέα πόσο περίπου θα είναι η επιδότηση? Ή από ποιους παράγοντες επηρρεάζεται?

Πας και ρωτας στο καταστημα ;)

Πανω κατω το ιδιο ειναι (με καθε προγραμμα) ανεξάρτητα ποσο χρεώνεσαι παραπάνω είτε ποσα χρονια συνδρομητής εισαι.Δηλαδι δεν αλλαζει και πολυ καθε χρονο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Η επιδότηση που έχω τελικά είναι στα 300€.

Το μόνο πρόβλημα που προέκυψε είναι ότι εν τέλει το Ν82, δεν είναι διαθέσιμο στα κινητά που μπορούν να δοθούν με επιδότηση στους εταιρικούς πελάτες.

Οπότε η ερώτηση είναι η εξής :

Επειδή η ποιότητα των φωτογαφιών μέρα και νύχτα είναι ο κύριος παραγοντας, ποια άλλα κινητά είναι αντιστοιχης ποιότητας με το N82 και έχουν Xenon Flash?

Θα επιθυμούσα να μην είναι και "τουβλάκια", όπως π.χ. το Ν95.

Επίσης, από τη στιγμή που μέχρι 300€ δεν πληρώνω τίποτα μπορώ να βάλω 100€ ακόμα στο συνολικό κόστος, το οποίο αυτό σημαίνει ότι μπορεί να είναι και παραπάνω από 5 ΜP, αρκεί να μην γίνεται έκπτωση στην ποιότητα της φωτογραφίας είτε πρόκειται για μερα είτε για νύχτα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.