Jump to content



Πρόβλημα κατα την ενεργοποίηση του SLI.


carrion

Recommended Posts

Το πρόβημα ξεκίνησε τώρα που αποφάσισα να βάλω τα windows 7 x64 περισσότερο για δοκιμή και για να αξιοποιήσω επιτέλους και τα 4GB της μνήμης. Μέχρι τώρα είχα XP 32bit χωρίς κανένα πρόβλημα.

Όποτε πηγαίνω στο Nvidia control panel και Enable SLI, η οθόνη θα γίνει μαύρη με μία κάτω παύλα στην πάνω αριστερή γωνία. Μετά και αφού πατήσω το reset γιατί κάτι άλλο δεν πίανει.. το PC ανοίγει αλλά τα drivers έχουν εξαφανιστεί(!). Το nvidia control panel δεν υπάρχει πουθενά και στο device manager οι κάρτες γραφικών έχουν θαυμαστικό. Μετά από 2 εγκαταστάσεις των windows και διάφορες τυχαίες δοκιμές (π.χ προσθαφαίρεση RAM) δεν μπόρεσαν να βρώ τι φταίει.

Έχω δοκιμάσει και διάφορες εκδόσεις drivers από την nvidia με το πρόβλημα να παραμένει σε όλες.. Τώρα έχω μείνει με τα τελευταία 186.18.

Το setup είναι : ASUS P5N-D

Intel E8200 Core2Duo

2x 8800GT 512 (ASUS + XFX)

4GB Corsair Dominator

750 watt psu thermaltake

Καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στο forum του Sli zone λέει για αυτό το θέμα...άλλοι αναφέρουν οτι παίζει κανονικά με τους 18x.xx drivers σε άλλους πάλι κρασαρει ακόμη και στην επιφάνεια εργασίας,σε άλλους πάλι όταν είναι την ώρα του παιχνιδιού...

Εγώθα σου έλεγα να βάλεις τα windows vista x64 μιας και θέλεις αξιοποίηση όλης της ram...

Αυτη την στιγμή αυτά χρησιμοποιώ και είμαι πλήρως καλλυμενος !

Link to comment
Share on other sites

Εγώθα σου έλεγα να βάλεις τα windows vista x64 μιας και θέλεις αξιοποίηση όλης της ram...

Αυτη την στιγμή αυτά χρησιμοποιώ και είμαι πλήρως καλλυμενος !

Το δοκίμασα και αυτό και πάλι έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον με win vista 32bit δε θα έχεις προβλήματα.

Πέρα από το να δοκιμάσω τα windows 7 ο άλλος κύριος λόγος που άλλαξα το προηγούμενο λειτουργικό ήταν το να δουλέψω με 4GB ram.

Άρα το να βάλω vista x86 is not an option.

Ασε που δεν βρήσκω λόγο να βάλω γενικά vista.. σαν λειτουργικό το θεωρώ μακράν το χειρότερο. Αυτό βέβαια είναι γνώμη καθαρά δικιά μου.

Link to comment
Share on other sites

δες εδώ το τελευταίο Post

Επίσης:

1. Πολλές φορές φταίει και το BIOS που είναι διαφορετικό σε κάθε κάρτα, για ριχτου μια ματιά....

2. Μήπως υπάρχει καμιά λειτουργία μέσα από το BIOS της μητρικής σου για ενεργοποίηση του SLi ?

3. Το BIOS που εχεις στην μητρικη ειναι το τελευταιο ?? τελευταιο

4. Δοκίμασε να κάνεις απεγκαταση των οδηγών από το device manager και να τους ξαναεγκαταστησεις.

5. Τέλος δοκίμασε και κάτι άκυρο, αντάλλαξε τις κάρτες στα slot που βρίσκονται.

και εδώ

Link to comment
Share on other sites

Το Bios του mobo είναι η έκδοση 1001. Η προτελευταία δηλαδή. (Δεν ήξερα ότι είχε βγάλει καινούριο).

Εχω ψάξει στις επιλογές του bios και δεν βρήκα κάτι που να έχει να κάνει με το SLI. Μόνο την επιλογή HTPE που έχω δοκιμάσει και enabled και disabled.

Για τα Bios από τις κάρτες στο gpu-z είδα ότι δεν είναι ίδια.. αλλά αυτό δεν μου είχε παρουσιάσει πρόβλημα τόσο καιρό.

θα ψάξω πάντως στο mvktech.net μπας και βρώ κανέναν οδηγό για να κάνω flash, γιατί δεν το έχω ξανακάνει.

Τέλος το δυσκολότερο όλων είναι το να αλλάξω slot στις κάρτες γιατί με την υδρόψυξη πάνω είναι διαδικασία χοντρή!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε μια επανεγκατάσταση των drivers !!

Αα sorry δεν το ανέφερα και αυτό πριν.

Το έχω δοκιμάσει... με διάφορες εκδόσεις. Με 186.xx, 185.xx, 181.xx, ακόμα και κάτι modified 175.xx δοκίμασα. Και στην επανεγκατάσταση έκανα κανονικά τα βήματα όλα (uninstall, restart σε safe mode, driver sweeper, και μετά εγκατάσταση τα επόμενα.

Θα δοκιμάσω το απόγευμα (γιατί τώρα είμαι στην δουλειά) πρώτα το flash της μητρικής που το έχω ξανακάνει και "το χω" και μετά αν δεν κάτσει πάω για flash στις κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε εμένα αρέσουν τα vista όμως ακόμα τα win7 έχουν δρόμο μέχρι να ολοκληρωθούν. Οπότε σε ένα λειτουργικό που δεν έχει ακόμη κυκλοφορήσει επίσημα, δε μπορείς να είσαι σίγουρος για το τι μπορεί να φταίει....

Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε εμένα αρέσουν τα vista όμως ακόμα τα win7 έχουν δρόμο μέχρι να ολοκληρωθούν. Οπότε σε ένα λειτουργικό που δεν έχει ακόμη κυκλοφορήσει επίσημα, δε μπορείς να είσαι σίγουρος για το τι μπορεί να φταίει....

Φίλε μου έχεις δίκιο για τα windows 7 ότι έχουν δρόμο ακόμα. Αν διάβασες όμως πιο πάνω στο thread έκανα και δοκιμή στα vista και είχα το ίδιο πρόβλημα. Μιλάμε για 2 καθαρές εγκαταστάσεις original vista ultimate x64.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τελικά χθες πρώτα το flash στην μητρική με το καινουριο bios αλλά δεν έγινε τίποτα.

Δοκίμασα μετά να κάνω flash στις κάρτες αλλά κάτι για wrong eeprom μου βγάζει το nvflash. Παρόλο που έχω κατεβάσει τα bios που είναι για τις συγκεκριμένες κάρτες. Κάποια λαλακία θα κάνω και δεν κάθεται το flash..:...:

Θα δοκιμάσω ξανά σήμερα και ελπίζω να την βρω την άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.