Jump to content



Προβλημα με desktop!!!!!!!!


spirou

Recommended Posts

Paidia exw ena provlhma me to desktop enos filou mou.Mou eipe oti kollouse akomh k otan ton anoige sthn epifaneia ergasias,k ontws etsi htan.Dn mporousa na kanw tpt.Kollage me to paramikro.To mualo mou phge se io giati den eixe antivirus,k etsi ekana format.To provlhma omws sunexizetai k meta to format.Ara ftaiei kati apto hardware.Exei kaneis kamia idea ti mporei na einai k me poio tropo mporw na to diapistwsw?Euxaristw ek twn proterwn...

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχας καλωσηρθες στο φορουμ και θα πρεπει να γραφεις με ελληνικα,οχι greeklish.

Κατα δευτερον τι στυστημα εχει ο φιλος σου?Λειτουργικο ?

Ισως καποια μνημη δεν εχει πατησει καλα στη μητρικη και δεν τη διαβαζει.Αμα εχει λιγη ram και διαβαζει μονο το 1 slot σε Vista ...;)

Link to comment
Share on other sites

windows xp εχει το παιδι.το μηχανημα ειναι σχετικα καινουργιο,κ εχει αρκετη ram για τις απαιτησεις των xp.Απο θερμοκρασιες καλα παει.Αλλα βλεπω ορισμενες φορες οτι δουλευει φουλ ο επεξεργαστης χωρισ να κανει καποια εργασια.Σε safe mode 2 φορες που μπηκα,τη μια κολλησε κ την αλλη κανονικα.Τι να κανω?Απο που να αρχισω.....??????????

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με bios update μήπως υπάρχει ασυμβατότητα στο υλικό και καθυστερεί στο σύστημα. Επίσης το ότι μπαίνει σε safe mode δείχνει πως κατά ένα μεγάλο ποσοστό υπάρχει θέμα software. Αν έβαλε πρώτα τα win, μετά τους οδηγούς τους chipset και της κάρτας γραφικών και εν συνεχεία το antivirus το οποί ενημέρωσε άμεσα, νομίζω πως τα win θα πρέπει να τρέχουν κανονικά. Επίσης να κάνεις και ένα windows update πριν βάλει οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα. Αν το πρόβλημα συνεχίσει να υφίσταται εμείς είμαστε εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας.Εγινε ομως κατι κουλο.Το φιλαρακι αφου δεν μπορουσε να δουλεψει στο pc κ εσπασαν τα νευρα του,αποσυνδεσε το τροφοδοτικο κ το αφησε κλειστο.Κ σημερα απτο πρωι το μηχανημα πεταει....Τι να πω?Ασχολουμε απο μικρος με υπολογιστες αλλα αυτο το πραγμα πρωτη φορα το βλεπω....Να σται καλα παντως,κ αν προκυψει κατι θα το αναφερω...:jump1:

Link to comment
Share on other sites

To άφησε χωρίς ρεύμα, αδειάσανε οι πυκνωτες και τα κυκλώματα από το ρεύμα που είχανε και έστρωσε. Ρε αυτά τα μαραφέτια αν δεν μας τρελάνουν δεν θα βρουν την υγεία τους :-O

Link to comment
Share on other sites

alexgk συμφωνω απολυτα σε οτι ειπες,αλλα μπορεισ να μου πεις γιατι εγινε αυτο?τοσα χρονια πρωτη φορα συνανταω κατι τετοιο.τι φταιει??????????????:suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο συμβαινει συνηθως οταν υπαρχει προβλημα στη μητρικη. Η μητρικη εχει καιποιες αντιστασεις οι οποιες αποφορτιζουν τους πυκνωτες οταν κλεινουμε το συστημα. Προφανως εχουν προβλημα. Παλαιοτερα μου το ειχε παρουσιασε αυτο το προβλημα μια Asus με επεξεργαστη AMD Sempron. Η γνωμη μου ειναι το μηχανημα να παει στο service γιατι θα το παροθσιασει ξανα. Πριν γινει ομως αυτο τσεκαρισε το τροφοδοτικο σου.

Link to comment
Share on other sites

alexgk συμφωνω απολυτα σε οτι ειπες,αλλα μπορεισ να μου πεις γιατι εγινε αυτο?τοσα χρονια πρωτη φορα συνανταω κατι τετοιο.τι φταιει??????????????:suicide2:

Αναφέρεις σε ένα από τα παραπάνω post σου:

Παιδια ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας.Εγινε ομως κατι κουλο.Το φιλαρακι αφου δεν μπορουσε να δουλεψει στο pc κ εσπασαν τα νευρα του,αποσυνδεσε το τροφοδοτικο κ το αφησε κλειστο.Κ σημερα απτο πρωι το μηχανημα πεταει....Τι να πω?Ασχολουμε απο μικρος με υπολογιστες αλλα αυτο το πραγμα πρωτη φορα το βλεπω....Να σται καλα παντως,κ αν προκυψει κατι θα το αναφερω...

Όταν θέλουμε να κάνουμε το bios reset βγάζουμε τη μπαταρία της μητρικής και την αποσυνδέουμε το τροφοδοτικό από την πρίζα (ένας άλλος τρόπος είναι να κάνουμε με ένα τζάμπερ που βρίσκεται κοντά στην μπαταρία). Με τον τρόπο αυτό, ότι ρεύμα υπάρχει στα κυκλώματα της μητρικής και στους πυκνωτές αυτής, αδειάζει και οι ρυθμίσεις του bios πηγαίνουν στις εργοστασιακές (default). Εσύ όταν έβαλες την μπαταρία από το τροφοδοτικό στην ουσία άφησες τη μητρική χωρίς ρεύμα (έστω και αυτό το λίγο που μπορεί να πηγαίνει όταν το pc είναι κλειστό). Έτσι κυκλώματα και πυκνωτές αποφορτίστηκαν όσο τους το επέτρεψε η μπαταρία της μητρικής (καθώς και αυτή έχει κάποιο ρεύμα) με αποτέλεσμα ο αψυχολόγητος υπολογιστής (όχι μόνον ο δικός σου, αλλά σχεδόν όλοι) να μείνει χωρίς ρεύμα και να κάνει ένα έμμεσο bios reset. Αυτή την εξήγηση φίλε μου μπορώ να δώσω :) Αυτό βέβαια δεν αποτελεί κανονικά. Όμως στους υπολογιστές όλα τα θεωρώ πιθανά και όλα τα ψάχνω προτού καταλήξω κάπου, γιατί δύο μητρικές τις πέρασα για καμένες και τελικά καμένος ήτανε ο επεξεργαστής και μου μείνανε οι μητρικές καβάντζα, επίσης έκανα τρία φορμάτ σε pc το οποίο στα ξαφνικά φρεσκοφορμαρισμένο κολλούσε και του άλλαξα, μνήμες, τροφοδοτικό, οπτικό, καλώδιο sata power, μητρική, flopy, vga για να σταματήσει να κολλάει πότε; Όταν αποσύνδεση το card reader. Σε άλλη περίπτωση και πάλι έκανα 2 φορμάτ, κολλούσε το pc το άλλαξα μνήμη κλπ και ξέρεις πότε λειτούργησε; Όταν το δούλεψα έξω από το κουτί!!! Από αυτό και άλλα, έμαθα να μην είμαι ποτέ σίγουρος για κάτι στο pc αν πρώτα δεν το ψάξω καλά. :computer:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.