Jump to content



ταχυτητα WD 6400 AAKS


pug_f_e

Recommended Posts

μισο λεπτο λιγο , για να καταλαβω...

αμα εχει write 110 ειμαι μια χαρα πιστευω(τοσο ή ισως και καπως περισσοτερο εχει και ο ssd)

to οτι σαν μηχανικος εχει 12-13ms access time ενω ο ssd εχει 0.1 ,

ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ??

Που βλεπω διαφορα?

Εγω βασικα σκεφτηκα τον ssd, για να βαλω μονο το λετουργικο, αντε και μερικα προγραμματακια που χρησιμοποιω συχνα..

και μαλιστα σκεφτομαι το εξης:

να παρω καναν 32αρη ή 2 16αρηδες σε raid? ή αντιστοιχα καναν 64αρη ή 2 32αρηδες?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα write 110 Mb/sec να εξηγείτε στον στον κόσμο ότι είναι μόνο για σειριακές εγγραφές μεγάλων αρχείων. Στις μικρές εγγραφές που κάνει το λειτουργικό 99% του χρόνου που δουλεύει, οι SSD πιάνουν 2-5 Mb/sec και οι μηχανικοί δίσκοι 300-800 Kb/sec.

Εν ολίγοις τα 100 Mb/sec θα τα δεις μόνο στις μεταφορές μεγάλων αρχείων και μόνο μέχρι να γραφτούν οι πρώτες περιοχές στον δίσκο.

Όσο για το πρακτικό ώφελος του 0.1ms, έχει μπόλικα θέματα για τους SSD να διαβάσεις στο φόρουμ, π.χ. & π.χ.2

Link to comment
Share on other sites

οποτε απ'οτι καταλαβα, λεει ενας ssd για το λειτουργικο και κανα προγραμμα...

ποσο χωρο πιανει ομως π.χ το λειτουργικο? π.χ τα XP η τα vista?

Gia ton intel ,που διαβαζω καλα λογια, ειναι λιγο ακριβος..

κατι πιο οικονομικο , που να ναι και δοκιμασμενο οτι ειναι οκ..?

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα, καταλαβα...

Αν και λιγο off topic , για μενα που ασχολουμαι πιο πολυ με ιντερνετ και γενικα με ενδιαφερει να συμπεριφερεται γρηγοροτερα ο υπολογιστης, στο ανοιξε κλεισε και σε οτι εχει να κανει με το ιντερνετ,

ειναι καλυτερα ενα καινουριο MB με πιο δυνατη ραμ και επεξεργαστη ή να παρω εναν ssd?

Link to comment
Share on other sites

απο τι αποτελειται το pc σου?

lol, Ουτε στο τηλεφωνο να μιλουσαμε τοσο γρηγορα...;)

εναν amd 5600,MB asus(κατι απλο,μη φανταστεις) ,ραμ 2gb 800αρες Kingston,εναν δισκο WD 640

και το απλο και παλιο αυτο συστηματακι με υδροψυξη , γιατι μου τη σπαει η φασαρια :nada:

Link to comment
Share on other sites

http://www.anandtech.com/storage/showdoc.aspx?i=3269

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=49995&highlight=6400+aaks&page=2

αν δεν υπαρχει θεμα χωρητικοτητας χρηματων παρε ssd

οκ ευχαριστω..γενικα πριν παρω τον 640, ειχα ακουσει καλα σχολια , για αυτο και τον πηρα.

Βεβαια, ενω τον ιδιο εχει ενας φιλος μου, ο δικος μου απο την αρχη βαρουσε 10 βαθμους πανω.

Τωρα αν φταιει η θερμοκρασια του κουτιου ή κατι αλλο δε ξερω....

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι single core και οχι dual core ο επεξεργαστης θα σου ελεγα να τον αλλαξεις, ο δισκος ειναι αρκετα καλος για να πας σε ssd (με την έννοια οτι είσαι ''απλος'' χρήστης)

Αν εχεις win xp σου φτανει η ram αλλιως αν εχεις vista /7 με αλλα 2 gb εισαι οκ (και παλι δεν χρειαζονται)

Καλύτερα να ακουσεις και αλλη γνώμη ;)

Link to comment
Share on other sites

ο επεξεργαστης ειναι διπλοπυρηνος...

αυτη τη στιγμη εχω ΧΡ.

για αλλο λειτουργικο το σκεφτηκα αν παρω SSD.

απλα ειπα μηπως επειδη οι μνημες ειναι 800αρες, αν θα ταν καλυτερα αντι ssd , να βαλω τιποτα 1333 ή 1600.

Σε αυτο το σημειο βεβαια, μπερδευτηκα παλι, γιατι ειχα στο μυαλο μου οτι αν αλλαξω ΜΒ και ραμ να βαλω DDR3 (αλλα καπου διαβασα οτι πολλες DDR2, αποδιδουν καλυτερα..Ε και λεω τωρα τι να ΑΛΛΑΞΩ??)

Link to comment
Share on other sites

πριν απο γενικη αναβαθμιση δεν αλλαζεις τιποτα

λυση 1 κανεις o/c το νερακι το εχεις

λυση 2 παιρνεις ssd και αλλαζουν ολα αυτοματα οσο αφορα αισθηση και ταχυτητα

λυση 3 κανεις raid0 με αλλον ενα 640 και εισαι στη μεση

και συνδυασμο των παραπανω π.χ. 1+3

Link to comment
Share on other sites

πριν απο γενικη αναβαθμιση δεν αλλαζεις τιποτα

λυση 1 κανεις o/c το νερακι το εχεις

λυση 2 παιρνεις ssd και αλλαζουν ολα αυτοματα οσο αφορα αισθηση και ταχυτητα

λυση 3 κανεις raid0 με αλλον ενα 640 και εισαι στη μεση

και συνδυασμο των παραπανω π.χ. 1+3

για το 1:

τι οverclocking να κανω σάυτο το μαπα hardware?

και αναφερεσαι μονο σε επεξεργαστη? πιο πολυ μου φαινεται εχει νοημα να αυξηθουν τα hertz απο τις μνημες.

και αν πουμε για overclocking στις μνημες , ποσο να πανε? ασε που .. γινεται με αυτο το ΜΒ που εχω??

για το 2:

οκ

για το 3:

το τωρινο ΜΒ δεν υποστηριζει raid, gι αυτο ειπα να παρω εναν ssd

Link to comment
Share on other sites

οτι o/c κανει κατι θα κερδισεις δεν εχεις να χασεις τιποτα μεχρι να κανεις τις αλλαγες

βασικα ψιλοκολαω γιατι δεν εχω ξανακανει..

πως γινεται? με ποια προγραμματα?

πρεπει να κοιταξω και στο ΜΒ ή στις ραμ ποσο πανε κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.