Jump to content



κλειδωμα σκληρου δισκου


gus8511

Recommended Posts

Υπαρχει καποιο προγραμμα το οποιο να κλειδωνει το σκληρο δισκο με ισχυρη μηχανη, ετσι ωστε να μην μπορει καποιος να δει τα περιεχομενα ενος δισκου? Επισης θα πρεπει να υποστηριζει και εξωτερικους δισκουσ. Εχω ψαξει αλλα δεν εχω βρει κατι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ξεθαβω και ρωταω:

Με το truecrypt καθε φορα που θες να μπεις στον δισκο που εχεις κρυπτογραφισει και εχεις pwd πρεπει να κανεις mount;;

Και εξηγουμαι, εγω θελω απλος καποιο προγραμμα που να ειναι εγκατεστιμενο μεσα στον δισκο και καθε φορα να ζηταει pwd για να μπεις να μην χρειαζεται mount δηλαδη κλπ.(τουλ. αυτο καταλαβα απο το documentation του truecrypt) δεν με ενδιαφερει υσχιρη κρυπτογραφιση, απλα θελω να εχει pwd :p

(εξ. USB δισκος)

Link to comment
Share on other sites

Ξεθαβω και ρωταω:

Με το truecrypt καθε φορα που θες να μπεις στον δισκο που εχεις κρυπτογραφισει και εχεις pwd πρεπει να κανεις mount;;

Και εξηγουμαι, εγω θελω απλος καποιο προγραμμα που να ειναι εγκατεστιμενο μεσα στον δισκο και καθε φορα να ζηταει pwd για να μπεις να μην χρειαζεται mount δηλαδη κλπ.(τουλ. αυτο καταλαβα απο το documentation του truecrypt) δεν με ενδιαφερει υσχιρη κρυπτογραφιση, απλα θελω να εχει pwd :p

(εξ. USB δισκος)

Τι σε πειράζει το mount; Πρακτικά δεν έχει καμία διαφορά από το να μην γινόταν, ενώ είναι απείρως πιο ευέλικτο και ασφαλές.

Χρησιμοποιώ το TrueCrypt πάνω από δύο χρόνια, για να προστατεύσω τα επαγγελματικά μου αρχεία τα οποία κρατάω backup και σε εξωτερικούς σκληρούς USB. Το true crypt σου δίνει και την δυνατότητα auto mount και επίσης να κρατάει στην μνήμη του cache τον κωδικό σου, ώστε να τον δίνεις μόνο μια φορά στο πρώτο mount και μετά να τον θυμάται μέχρι να ξανακάνεις reboot. Εγώ δεν χρησιμοποιώ καμία από τις δυνατότητες αυτές, διότι ποτέ δεν ξέρεις στη δουλειά την ώρα που θα πεταχτώ κάπου, αν κάποιος αποκτήσει φυσική πρόσβαση στο pc μου. Εσύ όμως, επειδή καταλαβαίνω ότι βαριέσαι τη διαδικασία mount/pass κάθε φορά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τους δύο αυτούς αυτοματισμούς.

Το πρόγραμμα σου δίνει τη δυνατότητα να κρυπτογραφήσει ολόκληρο το Partition, ολόκληρο τον εξωτερικό σκληρό σου, ακόμα και το partition του λειτουργικού! Επίσης η κρυπτογράφηση/αποκρυπτογράφηση γίνεται live στη μνήμη και όχι στον σκληρό, δηλαδή τα αρχεία σου είναι ΠΑΝΤΑ κρυπτογραφημένα στον σκληρό, ακόμα και αν εσύ τα έχεις ανοίξει και τα επεξεργάζεσαι με το αντίστοιχο πρόγραμμα. Αυτό είναι το πλεονέκτημα του mount, αν δεν γινόταν αυτό, θα έπρεπε να αποκρυπτογραφούνται τα αρχεία στον σκληρό, δηλ. αποκρυπτογράφησε - γράψε στον σκληρό - άνοιξε στο πρόγραμμα και το ανάποδο, που σημαίνει ότι θα ήθελε τεράστιο χρόνο κάθε φορά που θα έπρεπε να ανοίξεις ένα μεγάλο vault, όπως κάνουν άλλα προγράμματα που είχα δοκιμάσει πριν το True Crypt.

Το προτείνω με χίλια το πρόγραμμα, και αν έχεις απορίες, ευχαρίστως να βοηθήσω.

EDIT: Επίσης γίνεται να τρέχει απο τον εξωτερικό σου σκληρό κατευθείαν, χωρίς εγκατάσταση στο PC, αλλά θα πρέπει να τρέχει πάντα από λογαριασμό διαχειριστή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω μου το εκανες πιο ξεκαθαρω, η αληθεια ειναι οτι διαβασα το dοcumentation στα γρηγορα και δεν προσεξα κατι για automount κλπ

Και μετα απο μια αποτυχημενη προσπαθεια να κρυπτογραφισω ολο τον δισκο, εχασα ολα τα αρχεια που ειχα μεσα καταλαθος κανοντας φορματ και παρατησα την προσπαθεια. Τωρα θα δοκιμασω ακομα μια φορα αλλα λιγο δυσκλολο να κρυπτογραφισω παλι ολο το δικσο γιατι τον γεμισα :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.