Jump to content



Asus M3A78 Pro CPU Overvoltage


eloydark

Recommended Posts

Προσπαθώ να δώσω λίγα βόλτ παραπάνω στον 9950BE μου από το BIOS της εν λόγο μητρικής (0801 version) αλλά έχει επιλογές από 0.8 έως 1.3 ενώ σύμφωνα με εδώ θα έπρεπε να πηγαίνει μέχρι το 1.7! Υπάρχει κάποια κρυφή επιλογή που δεν γνωρίζω; Overclocking απο asus utilities και λοιπά δεν παίζει καθώς δεν έχω windows και ούτε σκέφτομαι να βάλω... μόνο Bios for me!

Link to comment
Share on other sites

Και πάνω στην προσπαθειά μου να δώσω λίγη τάση, έκανα Bios Update με το τελευταίο Bios που έχει η Asus στην ιστοσελίδα της. Από τότε έχω χιόνια στην HDMI-> DVI οθόνη στην δεξιά πλευρά... φταίει το Bios ή κάποια ρύθμιση που με το reset πήγε ξανά στο εργοστασιακό; Έκανα update στους drivers αλλά δεν άλλαξε η κατάσταση (Ubuntu Jaunty)

Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Και πάνω στην προσπαθειά μου να δώσω λίγη τάση, έκανα Bios Update με το τελευταίο Bios που έχει η Asus στην ιστοσελίδα της. Από τότε έχω χιόνια στην HDMI-> DVI οθόνη στην δεξιά πλευρά... φταίει το Bios ή κάποια ρύθμιση που με το reset πήγε ξανά στο εργοστασιακό; Έκανα update στους drivers αλλά δεν άλλαξε η κατάσταση (Ubuntu Jaunty)

Καμία ιδέα;

Τελικά κατάφερα να κάνω Bios Downgrade εν αρχή στο 0801 (που είχα παλιότερα) και δεν έφτιαξε και μετά πήγα ακόμα πιο πίσω στο 0402 όπου και δεν έχω πρόβλημα. Άβυσσος η ψυχή της Asus.:wall:

Σκέφτομαι να την αντικαταστήσω λοιπόν με μία άλλη για Phenom και DDR2 με μίνιμουμ 6 SATA ports (τα 5 είναι ήδη κατοικημένα). Με μια γρήγορη ματιά δεν βρήκα κάτι το αξιόλογο με όριο τα 130 ευρώ. Περιμένω από το Πλαίσιο να δω αν θα δεχτούν να μου αντικαταστήσουν την μητρική που δεν ανταποκρίνεται στο διαφημιζόμενο προϊόν.

Κοιτάζω με λάγνο βλέμμα μια M2N32 WS Professional που υπάρχει σε στοκ στο e-shop με 74.00 €. Κάρτα γραφικών δεν έχω αλλά βρίσκω μια φτηνιάρικη δεν με πειράζει (παίζει να μου περισσεύει μια στην Αθήνα). Ο Phenom θα χαντακώνεται στο nForce 590; Είναι η μόνη μητρική με λογική τιμή και 10 sata, SLI, PCI-X (δεν το χρειάζομαι αλλά σίγουρα είναι πλεονέκτημα) και Firewire...:shout:

Αξίζει τον κόπο ή είναι πεταμένα λεφτά; Καμιά άλλη μητρική που να αξίζει για Phenom με DDR2 υπάρχει;:giveup:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να κανεις Downgrade ? To Overdrive μια χαρα δουλευει,ασε που αν εχεις Phenom 2 αυτο δεν ειναι καν επιλογη μιας και δεν θα τον βλεπει!
Και πάνω στην προσπαθειά μου να δώσω λίγη τάση, έκανα Bios Update με το τελευταίο Bios που έχει η Asus στην ιστοσελίδα της. Από τότε έχω χιόνια στην HDMI-> DVI οθόνη στην δεξιά πλευρά... φταίει το Bios ή κάποια ρύθμιση που με το reset πήγε ξανά στο εργοστασιακό; Έκανα update στους drivers αλλά δεν άλλαξε η κατάσταση (Ubuntu Jaunty)

Καμία ιδέα;

Αυτός ήταν ο λόγος που έκανα Downgrade στο Bios. Το Overdrive δεν είναι επιλογή για εμένα καθώς δεν χρησιμοποιώ Windows. Phenom 2 δεν έχω, έχω τον 9950BE και δεν πρόκειται να αναβαθμίσω τουλάχιστον για τα επόμενα 2 χρόνια οπότε δεν έχω και ιδιαίτερες πιθανότητες να πάρω μητρική που θα μπορώ να χρησιμοποιήσω και στο μέλλον...

Υ.Γ. Μήπως να ανοίξω νέο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

AM2 και AM3 είναι το ίδιο socket απλά το 3 είναι για DDR3. Μάλλον για την Gigabyte θα πάω.

Με ειδοποίησε το Πλαίσιο ότι δέχεται να μου αλλάξουν την μητρική με άλλο μοντέλο σήμερα τηλεφωνικώς. Θα πάω σε λίγο να την αλλάξω και θα επιστρέψω με νέες εντυπώσεις και clocks :-)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.