Jump to content



*Wine*- Θα βοηθήσει και σε τίποτα?


jimakos21

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά... Σαν καλό παιδάκι προσπάθω αυτές τις μέρες να περάσω στα ubuntu μου κάποιο παιχνίδι...

Πέρασα το wine, τελευταία έκδοση.. Αλλα φυσικά τίποτα δεν έπαιξε όπως καλα και ωραία τα παρουσιάζει το site τους :p

Σήμερα προσπάθησα να περάσω το DirectX. Αλλά φυσικά όπως ποτέ δεν μας απογοήτευσαν δεν έμπαινε εύκολα και με 2 click όπως έλεγαν . Τελικά έψαξα στο google και χάρη σε έναν οδηγό μέσω Λαμίας κατάφερα να περάσω κανονικότατα το Dx 9.0c (march 2009) . Έκανα restart το pc και παρατήρησα ότι το εικονίδιο του wine είχε αλλάξη (έγινε πιο πιασάρικο :p) χαρούμενος πάω να δώ αν παίζει κάποιο installed game που είχα περάσει άλλα τίποτα!

Δεν απογοητεύομαι και λέω να δοκιμάσω κάποιο άλλο γιατί η wine στο site της ονομάζει ''πολλά'' συμβατά games που παίζουν απροβλημάτιστα και χωρίς καμια δυσκολία.

Πάω να κάνω uninstall το προηγούμενο game αλλά το menu στο uninstall programs της wine έχει αλλάξει κ δεν έχει το game!

Επίσης κλικάρω Browse για να πάω στον εικονικό φακελο programm files να το σουτάρω απο εκεί και δεν ανοίγει ! Τι κλικάρω τι όχι ενα και το αυτό!

Επίσης, Ενώ παλαιοθεν είχα διαγράψει προγράμματα απο το wine αυτά συνεχίζουν να μου εμφανίζονται στην οθόνη . (μικρο πρόβλημα αυτό γιατί τα παιχνίδια ουσιαστικά όντως έχουν διαγραφεί)

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να στρώσω λίγο το συγκεκριμένο πρόγραμμα κ με κάποιο τρόπο να μπορέσω να βάλω κάτι να παίξω??

Βρίσκω οδηγούς στο google αλλά είναι για games που δεν ενδιαφέρομαι όπως starcraft I...

Έχω πολλά games που είναι δήθεν συμβατά με τo wine emulator...

Please help.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

post-6407-1416074055,0484_thumb.jpg

post-6407-1416074055,0792_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παίρνα το wine-doors, πολύ χρήσιμο. Μέχρι τώρα έχω καταφέρει σχεδόν όλες τις εφαρμογές που είχα να τις κάνω να τρέξουν στο wine. Απλά κάθε πρόγραμμα/παιχνίδι έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες τις οποίες είτε θα τις βρεις στο ubuntuforum είτε θα τις ανακαλύψεις μόνος σου. Πάντως το appdb του wine έχει πολύ χρήσιμες app-specific οδηγίες για να δουλέψει...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά εκτός απ'αυτό γιατί σαν πρόγραμμα μου βγάζει κάτι σαν bugs...

Δηλαδή δεν μου κάνει uninstall, δεν μου τα αφερεί απο start up, και τώρα με το dx9 δεν μου ανοίγει και το browse να πάω στο program files..

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αυτά δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Και σε μένα δεν δούλεψαν σχεδόν ποτέ, αλλά ούτε το επεδίωξα και ιδιαίτερα μιας και τα έσβηνα the hard way...

Αντί για Browse πήγαινε στο ~/.wine/drive_c/ και θα τα βρεις όλα εκεί. Γενικώς το wine, όπως όλα τα προγράμματα του λίνουξ, είναι 100% παραμετροποιήσιμα από config files και γραμμή εντολών.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ.. τουλάχιστον διέγραψα το προηγούμενο που δεν έμπαινε...

Τώρα δοκιμάζω μήπως μπεί τπτ απ'αυτά που έχει στο top25.. Αλλα γενικά δύσκολο το κόβω...

Όταν λες παραμετροποιήσημα απο γραμμή εντολών τι εννοείς??

Ότι το ψάξιμο γίνεται μέσω terminal ?:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο μυημένος είσαι με το linux, οπότε η απάντηση με απλούς και κατανοητούς όρους είναι ότι πολλές φορές μια windows εφαρμογή πρέπει να την εκτελέσεις με παραμέτρους για να τρέξει σωστά. Παράδειγμα είναι οι εφαρμογές που έχουν περιεργό encoding (βλέπε ελληνικές) και που ένα απλό wine app (από κονσόλα - ότι κάνει και το απλό double click δλδ) δεν θα φορτώσει σωστά τις γραμματοσειρές.

Το ψάξιμο των config files δεν χρειάζεται να γίνεται από το terminal, όμως πολλά config files θέλουν sudo για να είναι editable, και δεν είναι ιδιαίτερως ασφαλές να δώσεις sudo nautilus για να έχεις ανοιχτό ναυτίλο με δικαιώματα υπερχρήστη. Οπότε προτιμάται το απλό sudo gedit ~/.wine/config από το sudo nautilus και navigation μέχρι το αρχείο για double click.

Ειδικά τα παιχνίδια πολλές φορές θέλουν wine game.exe -opengl για να ανοίξουν χωρίς τα προβλήματα του DirectX αν υποστηρίζουν Glide.

Στο appdb μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες για τις εφαρμογές που σε ενδιαφέρουν. Νομίζω αυτό το προσπάθησες αλλά όπως βλέπεις γενικώς ακόμα δεν δουλεύει...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το διάβασα.. Τώρα θα δοκιμάσω με το patch δεν το είχα δει και θα σου πώ..

Τι μυημένος στα λινυξ φίλε μου. Μια μιση βδομαδα τα έχω και ξέρω τα βασικά χάρη στη βοήθεια του zaxos...

Link to comment
Share on other sites

Μην φοβάσαι, και εγώ σχεδόν από το μηδέν ξεκίνησα και μετά απο ενασχόληση μαζί του ως μονάδικο λειτουργικό για παραπάνω από ενα χρόνο μπορώ να πω ότι το έχω φέρει εκεί που θέλω και μπορώ να αντιμετωπίσω τα περισσότερα προβλήματα που θα συναντήσω. Αυτό που θέλει είναι χρόνο και όρεξη για μάθηση. Κάθε πρόβλημα που συναντάς σε κάνει να μαθαίνεις και καλύτερα το λειτουργικό. Μετά από καιρό θα βλέπεις τα πράματα που κολλούσες και θα τα θεωρείς αστεία ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι εντάξει δεν είναι το θέμα ότι απογοητεύομαι. Δεν απογοητεύομαι απλά δυσκολεύομαι σε πολλά.

Τεσπα, ξανα δοκίμασα με το patch, δεν μου έβγαλε error, και εκεί που πήγε να μπεί κ μου έριξε και την ανάλυση της οθόνης και πήγε να μαυρίσει να ανοίξει το game, με πετάει. Σαν να κλείνει... :(

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να το τρέξεις από την γραμμή εντολών (κονσόλα)

cd ~/.wine/drive_c/program files/διαδρομή του παιχνιδιού (φαντάζομαι ξέρεις ότι το tab εδώ είναι πολύ χρήσιμο)

και μετά wine game.exe

ώστε να δεις για ποιόν λόγο σε πετάει έξω (κάνε και ένα copy paste μπας και βοηθήσουμε)

Link to comment
Share on other sites

cd ~/.wine/drive_c/program files/διαδρομή του παιχνιδιού (φαντάζομαι ξέρεις ότι το tab εδώ είναι πολύ χρήσιμο)
bash: cd: /home/dimitris/.wine/drive_c/program: No such file or directory

Αυτό έγινε γιατί η γραμμή εντολών δεν αγαπάει τα κενά στα Filenames. Για αυτό χρησιμοποιούμε το tab που κάνει την ζωή μας εύκολη...

Πάτα cd ~/.wi<tab>dri<tab>pro<tab> όπου <tab> σημαίνει να πατίσεις το κουμπί tab στο keyboard για να συμπληρώσει μόνο του την ονομασία!

Link to comment
Share on other sites

err:menubuilder:WinMain unknown option -a

err:menubuilder:WinMain unknown option -r

fixme:mixer:ALSA_MixerInit No master control found on HDA ATI HDMI, disabling mixer

err:wgl:get_render_type_from_fbconfig Unknown render_type: 0

err:wgl:get_render_type_from_fbconfig Unknown render_type: 0

fixme:d3d:IWineD3DImpl_FillGLCaps OpenGL implementation supports 16 vertex samplers and 16 total samplers

fixme:d3d:IWineD3DImpl_FillGLCaps Expected vertex samplers + MAX_TEXTURES(=8) > combined_samplers

fixme:win:EnumDisplayDevicesW ((null),0,0x32f8e4,0x00000000), stub!

err:wgl:X11DRV_wglGetPixelFormatAttribivARB unexpected RenderType(8)

err:wgl:X11DRV_wglGetPixelFormatAttribivARB unexpected RenderType(8)

fixme:d3d:debug_d3dformat Unrecognized 1094800211 (as fourcc: SSAA) WINED3DFORMAT!

err:d3d:CheckTextureCapability Unhandled format=unrecognized

fixme:d3d:debug_d3dformat Unrecognized 1094800211 (as fourcc: SSAA) WINED3DFORMAT!

fixme:d3d:getFormatDescEntry Can't find format unrecognized(1094800211) in the format lookup table

fixme:d3d:debug_d3dformat Unrecognized 1094800211 (as fourcc: SSAA) WINED3DFORMAT!

fixme:d3d:WineD3D_ChoosePixelFormat Add OpenGL context recreation support to SetDepthStencilSurface

fixme:d3d:WineD3D_ChoosePixelFormat Add OpenGL context recreation support to SetDepthStencilSurface

fixme:d3d:IWineD3DDeviceImpl_CreateQuery (0x185918) Event query: Unimplemented, but pretending to be supported

fixme:d3d:IWineD3DDeviceImpl_CreateQuery (0x185918) Event query: Unimplemented, but pretending to be supported

fixme:d3d:IWineD3DDeviceImpl_CreateQuery (0x185918) Event query: Unimplemented, but pretending to be supported

fixme:d3d:IWineD3DDeviceImpl_CreateQuery (0x185918) Event query: Unimplemented, but pretending to be supported

fixme:d3d:IWineD3DDeviceImpl_CreateQuery (0x185918) Event query: Unimplemented, but pretending to be supported

fixme:d3d:IWineD3DDeviceImpl_CreateQuery (0x185918) Event query: Unimplemented, but pretending to be supported

fixme:d3d:IWineD3DDeviceImpl_CreateQuery (0x185918) Event query: Unimplemented, but pretending to be supported

fixme:d3d:IWineD3DDeviceImpl_CreateQuery (0x185918) Event query: Unimplemented, but pretending to be supported

fixme:d3d:IWineD3DDeviceImpl_CreateQuery (0x185918) Event query: Unimplemented, but pretending to be supported

fixme:d3d:IWineD3DVolumeImpl_LockBox (0xd300478) : pBox=(nil) stub

fixme:d3d_shader:print_glsl_info_log Error received from GLSL shader #1: "Fragment shader was successfully compiled to run on hardware."

fixme:d3d:WineD3D_ChoosePixelFormat Add OpenGL context recreation support to SetDepthStencilSurface

fixme:d3d9:IDirect3DDevice9Impl_CreateIndexBuffer (0x1858f0) call to IWineD3DDevice_CreateIndexBuffer failed

fixme:d3d9:IDirect3DDevice9Impl_CreateSurface (0x1858f0) call to IWineD3DDevice_CreateSurface failed

fixme:d3d9:D3D9CB_CreateSurface (0x1858f0) IDirect3DDevice9_CreateSurface failed

fixme:d3d:IWineD3DDeviceImpl_CreateTexture Failed to create surface 0x133e0140

fixme:d3d9:IDirect3DDevice9Impl_CreateTexture (0x1858f0) call to IWineD3DDevice_CreateTexture failed

Segmentation fault

:S όπως ακριβώς είπες... Το φώρτοσε και όταν ήταν να γεμίση το screen και να αρχίσει το display σταμάτησε..

(thnx για την πληροφορία για το tab)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που καταλαβαίνω από τα errors που σου βγάζει είναι ότι μάλλον δεν έχει περαστεί σωστά το DirectX 9

Στο WineHQ για το COD4 (φαντάζομαι για αυτό μιλάμε ακόμα) έχουν τις εξής οδηγίες:

  1. Install the last version of wine (use the repos you find in the official site www.winehq.org)
  2. Download Winetricks (from console type “wget http://www.kegel.com/wine/winetricks”)
  3. Install with Winetricks the DirectX9 (from console go in the directory where you have downloaded winetricks and then type “sh winetricks directx9”)
  4. Install COD4 and patches until 1.7
  5. run winecfg and set:
    - OS version: Windows XP
    - In 3D settings Vertex Shader Support: Hardware and set Allow Pixel Shader
    - In Audio settings
    set alsa drivers; Hardware acceleration full; sample rate 44100; bit per sample 16;unset driver emulation
  6. on console run “wine regedit” and then:
    - in HKEY_CURRENT_USER-Software-Wine create, if it's doesn't already exists, a new key named Direct3D
    - in Direct3D create the following strings with teh following values:
    string: DirectDrawRenderer value: opengl
    string: Nonpower2Mode value: repack
    string: OffscreenRenderingMode value: fbo
    string: RenderTargetLockMode value: auto
    string: UseGLSL value: readtex
    string: VideoMemorySize value: (memory size of your graphic card)

Δοκίμασε τες

Link to comment
Share on other sites

Έλα φίλε μου.. Σ'ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου. Απλά έλειπα διακοπές .

Λοιπόν άρχικά το λινκ: http://www.kegel.com/wine/winetricks%E2%80%9D

Not Found

The requested URL /wine/winetricks†was not found on this server.

Νοt exists

Link to comment
Share on other sites

Another failure... Ενώ όλα έδειξαν ότι τα έκανα σωστά το ίδιο αποτέλεσμα.

Έδειχνε πως μπαίνει άλλαξε το resolution αλλα στο τέλος βγήκε.

Έκανα τα πάντα εκτός απο reinstall το game.. Γιατί το είχα κάνει απο πρίν..

Λέτε γι αυτό..? Δεν νομίζω πάντως... :(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.