Jump to content



Μητρική για Phenom 9950BE


eloydark

Recommended Posts

Σκέφτομαι να αντικαταστήσω την M3A78 Pro που έχω με μία άλλη για Phenom και DDR2 με μίνιμουμ 6 SATA ports (τα 5 είναι ήδη κατοικημένα). Με μια γρήγορη ματιά δεν βρήκα κάτι το αξιόλογο με όριο τα 130 ευρώ.

Κοιτάζω με λάγνο βλέμμα μια M2N32 WS Professional που υπάρχει σε στοκ στο e-shop με 74.00 €. Κάρτα γραφικών δεν έχω αλλά βρίσκω μια φτηνιάρικη δεν με πειράζει (μου περισσεύει μια 6200LE στην Αθήνα, παιχνίδια δεν παίζω...). Ο Phenom θα χαντακώνεται στο nForce 590; Είναι η μόνη μητρική με λογική τιμή και 10 sata, SLI, PCI-X (δεν το χρειάζομαι αλλά σίγουρα είναι πλεονέκτημα) και Firewire...:shout:

Αξίζει τον κόπο ή είναι πεταμένα λεφτά; Καμιά άλλη μητρική που να αξίζει για Phenom με DDR2 υπάρχει;:giveup:

(Μεταφορά από αυτό το νήμα)

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λεφτά σκοπεύεις να διαθέσεις και για τι χρήση την θες??

Αν ήθελα να πάρω ΑΜ2+ μητρική αυτή την εποχή θα κοίταζα για μια από τις παρακάτω 2:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.525171

ή

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526819

Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα όπως ανέφερα και στο πρώτο ποστ είναι το ανώτατο 130 ευρώ. Η χρήση που κάνω στο PC είναι κυρίως Workstation, δουλεύω πάνω σε Matlab με μεγάλα υπολογιστικά προβλήματα βελτιστοποίησης και αλγορίθμους AI. Χρησιμοποιείται επίσης και σαν FTP Server και σπανίως για Downloading αλλά αυτό δεν παίζει ρόλο.

Δεν παίζω παιχνίδια (παρά ελάχιστες εξαιρέσεις).

Με ενδιαφέρει το Overclockability αλλά σε λογικά νούμερα και όχι benching. Έχω την Υ/Ψ του TaiChi και θέλω να την εκμεταλευτώ λίγο παραπάνω.

Από αυτές που προτείνεις, μου άρεσε η Gigabyte με τις 8 Sata και την Firewire.

Καλή και η DFI αλλά δεν με ενδιαφέρει το CrossFire με τις 3 PCIe 16 κτλ κτλ... όπως είπα παιχνίδια δεν παίζω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.