Jump to content



"Καύσωνας" στο pc


Aris0602

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Χτές το μεσημεράκι, παρατήρησα κάτι πολύ περίεργο στο "κατεβαστήρι" pc που έχω. Τα πάντα όλα ζεματάνε, σε σημείο που δέ μπορείς να αφήσεις το χεράκι σου πάνω απο 10''. Σκληροί, chipsets, ram, vga, lan card, και το τροφοδοτικό ξερνάει ζεστές "ανάσες".

Θερμοκρασίες cpu αρκετά φυσιολογικές. Προβλήματα ροής αέρα αποκλείονται διότι το κουτί είναι cabriolet απο δεξιά κ αριστερά.

Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά αλλα δέν ξέρω απο πού να ξεκινήσω να σκαλίζω... :wall:

Intel Pentium 4 Prescott 3,0Ghz s.478

2x512 DDR-400 Kingston Dual Channele...

HDD WD 40gb

Asrock s.478 AGP

GeForce MX-440 64mb AGP

PSU 400watt

Thanx, in advance! :p

Edit: Το pc, την στιγμή της "θερμομέτρησης", μόλις είχε ανοίξει, ΔΕΝ ήταν ανοιχτός μερόνυχτα...

Link to comment
Share on other sites

Ας τα πάρουμε από την αρχή:

Prescott = 80 βαθμούς στις καλές μέρες :hehe: άμα καλοκαιριάζει βράζεις αυγουλάκι σε 5 λεπτά.

Παλιός δίσκος WD = σχετικά μεγάλες θερμοκρασίες

Το ότι το κουτί είναι ανοιχτό δεξιά αριστερά δεν μου λέει τίποτα. Είναι σαν να λέμε ότι ένα κάμπριο αμάξι δεν καίγεται όταν είναι ακινητο κάτω από τον ήλιο. Αν δεν έχεις aiflow (κοινώς 2-3 ανεμιστήρια τουλάχιστον) είναι πολύ φυσικό να καίνε τα πάντα γιατί η θερμότητα δεν πάει πουθενά παρά κάνει βόλτες μέσα στο κουτί.

Αν θέλεις δώσε μία φωτό από το κουτί να δούμε τι μπορείς να κάνεις.

Σε πρώτη φάση κότσαρε ένα ανεμιστήρα δαπέδου/γραφείου να του ρίχνει αεράκι αν έχεις.

Πχ:

http://img.photobucket.com/albums/v300/jpavly/maPC/001.jpg

Edit: Τώρα είδα ότι πρόκειται για κατεβαστήρι.

Πούλα το ASAP και πάρε ένα συστηματάκι με κανά E1500 (50€) ή κάτι παρόμοιο και ένα φθηνό intel chipset mobo με VGA (35€) και 2GB φθηνές RAM (17€). Θα γλυτώσεις θερμοκρασίες και τα λεφτά θα τα πάρεις πίσω από την κατανάλωση που θα γλυτώσεις. Επιδόσεις τρελές δεν νομίζω να θες σε κατεβαστήρι. Θα σου στοιχίσει γύρω στα 100€, πούλα και τα δικά σου κανά 60-70άρι για πλάκα και είσαι jet.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι ο αρκετά ζεστός αέρας που βγαίνει απο το psu... Το ίδιο σχεδόν pc έχω και στο γραφείο, ο οποίος έχει πολύ πιο δροσερό αέρα στην έξοδο του PSU και φυσικά πολύ πιο δροσερά parts, κι ας έχει γίνει σα πυραμίδα του Φαραώ, απο την σκόνη....

Απλά ανησυχώ, επειδή έχω σκοπό να τον αφήσω 24/7 για download, λείποντας απο το σπίτι, μή ζήσω κ εγώ την περιπέτεια της Μανταλένας....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εμ για αυτό σου λέω πούλα το και άλλαξε τα βασικά. Τώρα που το κοίταξα καλύτερα, κακώς σου πρότεινα τον 1500. Με 10€ παραπάνω παίρνεις έναν 5200 και ξεπερνάς κατά πολύ τις επιδόσεις του προηγούμενου. Πίστεψε με, το σύστημα θα είναι πολύ καλύτερα από θερμοκρασίες καθώς είναι πιο low voltage όλα τα chips και σου τονίζω ότι έχει μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι ο αρκετά ζεστός αέρας που βγαίνει απο το psu... Το ίδιο σχεδόν pc έχω και στο γραφείο, ο οποίος έχει πολύ πιο δροσερό αέρα στην έξοδο του PSU και φυσικά πολύ πιο δροσερά parts, κι ας έχει γίνει σα πυραμίδα του Φαραώ, απο την σκόνη....

Απλά ανησυχώ, επειδή έχω σκοπό να τον αφήσω 24/7 για download, λείποντας απο το σπίτι, μή ζήσω κ εγώ την περιπέτεια της Μανταλένας....:rolleyes:

Αν μπορείς να δοκιμάσεις με το τροφοδοτικό του γραφείου ίσως βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.