Jump to content



Ερώτηση για crossfire...


BilloukosGR

Recommended Posts

Σήμερα μου γεννήθηκε μια απορία... :unsure:

Έχω στην κατοχή μου δύο κάρτες γραφηκών Ati randeon HD3870 σε διάταξη crossfire προφανώς...

Επίσης οι κάρτες είναι πάνω σε μια Asus Maximus 2 Formula μητρική, η οποία έχει δύο θύρες pci-express x16 αλλά σε ένα κανάλι... δηλαδή αν χρησιμοποιηθούν και οι δύο η ταχύτητα μοιράζεται και γίνονται αυτόματα x8 και οι δύο...

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι αν απενεργοποιηθεί το crossfire, με τις κάρτες να εξακολουθούν όμως να βρίσκονται πάνω στην μητρική, ποια είναι η ταχύτητα με την οποία δουλεύει η κάρτα η οποία χρησιμοποιείται από το σύστημα??? ο.Ο

Η δικιά μου λογική λέει πως θα είναι x8 πάλι, δεν έιμαι σίγουρος...

Η σκέψη μου είναι...

παιχνίδια που δεν υποστηρίζουν crossfire η δεύτερη κάρτα είναι άχρηστη, και άν είναι όντως x8 η θύρα χωρίς γέφυρα... το crossfire σε αυτά τα παιχνίδια όχι μόνο δεν μου προσφαίρει κάτι αλλά μου μειώνει και το σύστημα (λόγω του pci-x x8 υπολειτουργεί η κάρτα)!

thanks :)

Link to comment
Share on other sites

καπου ειχα διαβασει ενα review και ελεγε πως οι διαφορες απο το 8χ στο 16χ δν φαινονται σχεδον καθολου.δλδ να ειναι 3-5 fps max.το τεστ ειχε γινει με 4870 cf.δν ξερω αν ισχυει σε ολες τις καρτες αυτο

Link to comment
Share on other sites

καπου ειχα διαβασει ενα review και ελεγε πως οι διαφορες απο το 8χ στο 16χ δν φαινονται σχεδον καθολου.δλδ να ειναι 3-5 fps max.το τεστ ειχε γινει με 4870 cf.δν ξερω αν ισχυει σε ολες τις καρτες αυτο

Εγω εχω 2 4850 χ8 και πεταει το συστημα!

Βεβαια με 2 295γτχ θα δεις αρκετη διαφορα απο χ8 σε χ16...Αλλα πρεπει να ειναι πολυ τουμπανο οι καρτες..αλλιως δεν εχεις προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει τρελη διαφορα μεταξυ του Χ8 και Χ16.τουλαχιστον με τις 3870 δεν θα δεις.παντως αν απενεργοποιησεις το cf η πρωτη θα δουλευει στο Χ16.

αφού εξακολουθεί να είναι πάνω και η άλλη κάρτα... δηλαδή κάνει υπολογισμό το chipset για το ποιά κάρτα χρησιμοποιείται??? :unsure:

Και γιατι να μην υποστηριζουν xfire τα παιχνιδια?

Και ποσα εχουν μειενει πια...?

Από την δικιά μου μικρή σχετικά εμπειρία ελάχιστα παιχνίδια υποστηρίζουν crossfire και sli... :no:

καπου ειχα διαβασει ενα review και ελεγε πως οι διαφορες απο το 8χ στο 16χ δν φαινονται σχεδον καθολου.δλδ να ειναι 3-5 fps max.το τεστ ειχε γινει με 4870 cf.δν ξερω αν ισχυει σε ολες τις καρτες αυτο

αν είναι για 3-5 fps και στην 4870 κιόλας, μάλλον διαφορά δεν θα δω... :look:

Εγω εχω 2 4850 χ8 και πεταει το συστημα!

Βεβαια με 2 295γτχ θα δεις αρκετη διαφορα απο χ8 σε χ16...Αλλα πρεπει να ειναι πολυ τουμπανο οι καρτες..αλλιως δεν εχεις προβλημα!

οι 3870 δεν είναι τούμπανο... :p

Σας ευχαριστώ παιδιά... :)

Link to comment
Share on other sites

Βιλλουκος τα παιχνιδια π υποστηριζουν 2 καρτες ταυτοχρονα ειναι παμπολα!!!

Εγω προσωπικα ολα τα συγχρονα (και καπως πιο παλια παιχινιδια) με τελευταιους οδηγους πανε μια χαρα με 2 καρτες...COD4 CRYSIS CF4 και σχεδον ολα τα συναφη παιχνιδια οφελουνται απο τις 2 καρτες...

Στη θεσησ δεν 8α εβγαζα το crossfire!

Ειχα 2 3870 στο παρελθον και οντςσ δεν ειναι και τουμπανο αλλα μαζι καναν αξιοπρεπη δουλεια χ8...

Ειδικα με τουσ τελευταιοους οδηγος πιστευω θα δεις οφελος...

Τι παιχνιδια θεσ να παιζεις και ανησυχεις?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.