Jump to content



SSD για P4 laptop


r0y4ax

Recommended Posts

Εχω ενα λαπτοπ p4 αν δεν κανω λάθος στα 2,8 k 2GB ram και γενικα δεν σκοπεύω να το αλλάξω, αλλά νομίζω οτι ήρθε η ώρα για ενα δισκο και σκέφτομαι να περάσω εναν SSD..αφού δουλευω office&serf..αντε και κανα download..

Τα 64GB μου είναι πολύ καλα..

Ετσι σκέφτομαι εναν corsair 64GB..ή εναν Intel MLC 80GB ?

H διαφορά χρημάτων ειναι ενα μικρό εμπόδιο αφου το PC δεν αξίζει πάνω απο 200E....

θα έχω μεγάλη διαφορά αν πάω σε Intel MLC????

Υπάρχει κάτι να προσέξω στο όλο θέμα SSD για laptop?.(δεν το εχω ψάξει..:lazy:)

Link to comment
Share on other sites

o OCZ Summit 60gb λεει τιποτα?
Ειναι 2nd generation Samsung MLC. Μια χαρά για τέτοιο λάπτοπ αν τον βρέις (βρείτε) στην τιμή αυτή. Δεν υποστηρίζει TRIM αλλά αυτο-Trim-άρεται μοναχός του όταν μένει idle, ανεξαρτήτου λειτουργικού.
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ έχουν όλοι οι νέοι Samsung PB-22J και οι κλώνοι τους [Οcz Summit, Corsair S128,Super Talent SX] το τελευταίο firmware που κάνει το Garbage Collection @idle...Πιό συγκεκριμένα οι "κακοί" έχουν το 1801 ενώ οι "καλοί" το 18C1.Eπίσης φημολογείται οτι η OCZ πιέζει "σαν σκύλα" όπως λέει και ο Tony την Samsung για να κατασκευάσει και να διανέμει κάποιο εργαλείο αναβάθμισης του fw όπως πχ κανει η Indilinx αλλά ακόμα τίποτα...Απ' ότι διαβάζω ανα τα fora μεταξύ Indilinx και Samsung στρέφονται υπέρ του πρώτου, τώρα αν αποφασίσει η Samsung και κάνει και αυτή το ίδιο μέσω συνεχόμενων updates θα γίνει πιό ανταγωνιστική σίγουρα.Να θυμάσαο όμως οτι επειδή είναι και παλιό το Laptop σου σίγουρα θα στραγγαλίζει όποιο ssd κ αν βάλεις λόγω Sata I αλλά και λόγω παλιού ελεγκτή μήν περιμένεις θαύματα...Στη θέση σου θα κοίταζα το Intel πρώτης γενιάς, σίγουρα πράγματα κ ας μήν έχει trim support που μόνο τα win7 θα υποστηρίζουν.Το 8820fw που έχουν είναι κάτι σαν το CG της Samsung.Διάβασε τα παρακάτω links για να καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ

http://www.pcper.com/article.php?aid=733

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?t=59802

Update:Το updater της Samsung είναι στα σκαριά!

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showpost.php?p=416791&postcount=53

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε...Απλά μέχρι τα χρήματα που έχεις βάλει όριο εγώ προσωπικά σου πρότεινα το ΜLC Intel.Είναι πολύ πιο συμφέρουσα αγορά απο άποψης χωρητικότητας και επιδόσεων σε σχέση με τον ανταγωνισμό που προσφέρει στην ίδια τιμή και λίγο πιο πάνω [indilinx] ή κάτω [samsung] υποδεέστερες επιδοσεις και χωρητικότητες.Τώρα αν θές σε ένα τόσο παλίο μηχάνημα να εγκαταστήσεις ssd τεχνολογίας SLC τι να πώ...χαρά στο μεράκι [και την τσεπούλα σου]

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.