Jump to content



AMD OC Database


PGM

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από x}][{x [Σήμερα, στις 19:57]

Γράφω για πρώτη φόρα στο Forum. Είμαι καινούργιος στον τομέα του OC. Μετά από οσα έχω διαβασω έκανα ένα μικρό OC στο pc μου. Τα χαρακτηριστικά του είναι:

DFI-NF4 SLI DR, 3700+ San diego@2800(255x11)1425v[@μαμά air], 2x512 GeiL@200Mhz (2,3,2,7)[cpu/14], ATI X1600XT@core:600MHz mem:750Mhz,μάρκα με έκαψες psu 400W.

Ζητάω την βοήθειά σας να τον πάω παραπέρα αφού ότι και αν έχω δοκιμάσει δεν τα κατάφερα...(ακόμα και με τις μνήμες στα 3-3-3-7).Καμιά πρόταση;

Δοκίμασες να ρίξεις το LTD χαμηλότερα από το Χ4 ?

Βάλτο Χ3 γιατί πάνω από 250 Χ 4 ξεπερνάς την ανοχή του Chipset σε BUS που μπορεί να διαχειριστεί και θα έχεις κολλήματα.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για τον πολύτιμο χρόνο σας.

1)Ναι είμαι σταθερός σε 1,425v(lucky i guess). Έχω τρέξει πολλές φορές συνεχόμενα 3dmark03, 3dmark05, 3dmark06, pcmark04, fear, και NFS MW και δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα απολύτως πρόβλημα.

2)Δεν έχω τρέξει το pi. Δώσε μου link plz.

3)Ναι σκέφτομαι να το αλλάξω το psu και επίσης να βάλω άλλες 2 geil.

όμως σίγουρα θα ανέβει και άλλο με αλλαγή psu?

Μήπως να αλλάξω και την μαμά ψήκτρα??

Τι προτείνετε?

Α επίσης ανέβασα και την vga σε core:610Mhz και mem:810Mhz και έβγαλα στο 3dmark05 5300(λίγο δεν είναι?)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πρέπει να δοκιμάσεις και την τύχη σου με κανένα διαφορετικό BIOS... :(

Eαν έχεις προβλήματα με το LTD και είναι στο AUTO, μάλλον αυτό δίνει LTD X 4 και σου περιορίζει το MAX FSB στα 255 ....

Πρέπει να πάς σε Χ3 LTD για να ανέβεις περισσότερο...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλά όχι και χ3 απο τά 250...

στη dfi nf4 κάπου στα 240 ρίχνεις χ4 και κάπου στα 270-280 το ρίχνεις χ3

χωρίς πρόσθετες τάσεις στο LTD

αλλά το Bios όντως θέλει αλλαγή αν είσαι με stock, για να σου προτίνω κανένα πές μου λίγο αν μπορείς τα παρακάτω

τι μνήμες έχεις??geil ultrax?πότε τις αγόρασες?ξέρεις τι chipakia έχουν ή συμπεριφορά στο overclock και τα latency?

το 7.04BTA που θα βρείς εδώ νομίζω θα σε καλύψει ότι μνήμες και να έχεις

http://people.freenet.de/funkflix/704-2BTA.zip

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχω τις Ultra X. Έχω αυτές με τις μπλέ ψύκτρες. Δυστυχώς είμαι στην δουλειά και δεν μπορώ να δω ακριβώς τον τύπο. Παρόλα αυτά πάρε ένα link

(http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.554952) από eshop αλλά αυτες είναι οι 256mb. Εγώ έχω τις ίδιες αλλά 512mb. Όσο για το bios έχω βάλει την τελευταία version που υπάρχει στο site: 2005/11/14 http://us.dfi.com.tw/Upload/BIOS/NF4LDB14.zip

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αγορά ενός τροφοδοτικού tagan 530W (http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700234), πιστεύω πως είμαι ετοίμος να σας πω για το αν άλλαξε κάτι η όχι στο oc μου.

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας,

σε λίγο θα έχω νεότερα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, με τον λίγο χρόνο που σπατάλησα κατάφερα να το ανεβάσω μόνο κατα 5 το HTT και έβαλα το LDT χ4. Όπως καταλαβαίνετε δεν έφταιγε το bios αλλά τα ρεύματα. Όμως πάνω από το φράγμα των 260 δεν ανεβαίνει.. Να κατεβάσω timings να δω τι μπορεί να γίνει?? Πάντως αυτό που παρατήρησα είναι πως μέσω του bios το cpu voltage δεν ανεβαίνει πάνω από 1,550v έχω δει όμως κάποιους να το έχουν πάει 1,6 1,7 ακόμα και 1,82v. Πως γίνετε αυτό(όχι οτι θέλω να το πάω 1,8)???

Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

1:1 ανεβάζεις δηλαδή και τις μνήμες?? αν είναι βάλε μεγαλύτερο διαιρέτη στις μνήμες(ειναι στο dram config) και τα timmings ή στο auto ή αν ξέρεις περισσότερια για τις μνήμες να βάλεις και τα ανάλογα timmings. μέχρι 1.55v πάει το Cpu VID control, απο κάτω ακριβώς υπάρχει το Cpu VID Special Control το οποίο δίνει ποσοστό επι του CPU VID Control

οπότε αν βάλεις 1.5 και 110% έχεις 1.5*1.1=1.65v

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DuKe [25-02-2006 23:52]

1:1 ανεβάζεις δηλαδή και τις μνήμες?? αν είναι βάλε μεγαλύτερο διαιρέτη στις μνήμες(ειναι στο dram config) και τα timmings ή στο auto ή αν ξέρεις περισσότερια για τις μνήμες να βάλεις και τα ανάλογα timmings. μέχρι 1.55v πάει το Cpu VID control, απο κάτω ακριβώς υπάρχει το Cpu VID Special Control το οποίο δίνει ποσοστό επι του CPU VID Control

οπότε αν βάλεις 1.5 και 110% έχεις 1.5*1.1=1.65v

Εχω βαλει διαιρετη και το pc δουλευει στα 2800(255x11)1525v[@μαμά air], 2x512 GeiL@200Mhz (2,3,2,7)[cpu/14], ATI X1600XT@core:610MHz mem:810Mhz. μεχρι 260x11 ανεβαινει με αυτα τα timings. τα ανεβασα σε 3.3.3.7 χρησιμοποιωντας τον ιδιο διαιρετη και παλι τιποτα... στο 261x11 και δεν ανοιγει.. Μπορρεις να μου πεις εσυ Duke σε τι ρυθμίσεις το δουλευες πριν παρεις wc??

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το ανεβασα μεχρι 282Mhz τελικα ομως με παρα πολυ μικρο διαιρετη cpu/15, cpu/16 και πολυυυυυ θερμοκρασια και ασταθεια στα 282Mhz.

Ειτε τα εχω auto τα timings ειτε σε 2,3,2,7 σε οποιοδηποτε διαιρετη ειναι το ιδιο. στο μονο που δεν μπορει καθολου να ανοιξει το pc ειναι με υψηλοτερο διαιρετη.

Τωρα που γραφω το εχω σε 265x11 με cpu/15 και 1,55v core ομως ανεβαζει απειρες θερμοκρασιες (μεχρι 57o σε pcmark και το σταματησα), ομως το κατανοω αυτο το προβλημα θερμοκρασιας μιας και εχω μαμα fan. Ομως δεν μπορω να το χονεψω οτι οι μνημες δεν πανε πανω απο 200Mhz μιας και χωρις διαιρετη παει το htt μεχρι 230.

δινω 2,7v στις μνημες, να δωσω παραπανω?? στο site της eshop γραφει οτι αντεχουν μεχρι 2,75. να δωσω 2,8? δε ξερω τι να κανω να παει παραπανω.. αν δω πωσ πηγαινει παραπανω με μια αξιοπρεπη ρυθμιση των μνημων και οχι με 193Mhz και με καλα timings τοτε να παρω τπτ σε wc. αλλα αν δεν καταφερω να το ανεβασω με καλες ρυθμισεις τοτε θα ειναι αχρηστο να παρω wc.. ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ με αερόψυξη

Καταρχήν πάνω απο 270-280FSB να ρίχνεις το LTD στο x3, δε νομίζω να σε ωφελήσει το επιπλέον voltage στο LTD, αλλά αν θές δοκίμασε...

Βάλε auto shutdown στους 65 βαθμούς, και προσπάθησε να ανεβάσεις το voltage στη cpu σου όπως σου είπα σε παραπάνω ποστ. Πάντως είναι πολύ θερμό core εδώ εγώ με καλούτσικια υδρόψυξη σε 100% load(s&m FPU test) έχω εώς και 55 βαθμούς.

Το πιθανότερο είναι η αστάθεια στο σύστημα σου να οφείλεται στο cpu και όχι στις μνήμες, οπότε δώστης voltage. Πάντως σε βλέπω πολύ μπερδεμένο ακόμα...και δε νομίζω να βγάλεις έτσι άκρη αν δε τα πάρεις με τη σειρά με καθορισμένα βήματα.

Υπάρχει κάπου μέσα στο lab οδηγός overclocking που πιστεύω θα σε βοηθήσει, αλλιώς αν θές άνοιξε δικό σου thread να τα πάρουμε απο την αρχή. Δεν είναι το καταλληλότερο thread εδώ για να αναλύσουμε το θέμα σου, ήδη πολλά γράψαμε

Link to comment
Share on other sites

Χ2 powah το νέο απόκτημα αριστερά δίπ,λα στον παλέμαxο πολέμαρχο 3000+ venice..

Αεράτοι και οι 2 στοκ ψύκτρες.

dsc000538ac.th.jpg

CPU-Z Database (ID : 75260)

τον 3000 τον έχετε ξαναδεί. ο χ2 παίζει τώρα 2700 με 1.55 απο bios prime stable. με τις μνήμες χαμηλά βγάζει 31.870+sec __ PI 1M

httpvalidx86secretcomshowocid7.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis [Σήμερα, στις 14:36]

Καλοδούλευτος και καλά clockia... :D

Αν δεν έχεις νερό μάλλον θα έχεις πρόβλημα με temps από 1.5 vcore και πάνω.;)

TNX μέγιστε (που λέει και ο χάρρυ.)

Με τη stock πιάνει 56C με τα prime οπότε καλά έιμαι προς το παρόν. βασικά την σκέφτομαι πολύ την υδρόψυξη παρόλο το χουνέρι που έιχα πάθει παλιά(broken pipe...) για να βάλω και στην Χ1800 που καίει...Είδωμεν...:kiss:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.