Jump to content



AMD OC Database


PGM

Recommended Posts

βασικά κάτι παίζει και με το priority στο orthos........αλλά δεν θυμάμε......για να το στρεσάσεις πιο πολύ........κάνε ένα καλό μωρέ........βάλε το 11χ250 ........ έτσι χύμα......να δεις αμα θα μπεις......και άμα μπεις ρίχνεις κ ένα ορθος........

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια με τον 5600 ειμαι στα 235 Χ 14 ram 940ΜΗΖ.Πως τηα μπορεσω να ανεβασω φωτο?Για να δειτε?

Οσο για τον φιλο μας τον christosjr1,δεν πιστευω να εχει κανει τετοιο επιτευγμα.Εκτος αν εχει τα τοπ κομματια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gtpaonik [Σήμερα, στις 21:13]

Εγω παιδια με τον 5600 ειμαι στα 250 Χ 14 ram 920ΜΗΖ.Πως τηα μπορεσω να ανεβασω φωτο?Για να δειτε?

Οσο για τον φιλο μας τον christosjr1,δεν πιστευω να εχει κανει τετοιο επιτευγμα.Εκτος αν εχει τα τοπ κομματια.

Eιπα εγω οτι εκανα κατι?ΟΕΟ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα

Εχω εναν amd 3500+ 939 venice

Αυτη τη στιγμη ειναι πανω σε ενα αθλιο κατα τη γνωμη μου μοβο ASROCK 939NF6G

Απο ρυθμισεις εχει πολυ μινιμαλ πραγματα...

Τωρα ειμαι στα : 2080 260 X 8

Οι μνημες Corsair XMS 512-4000 Χ 2 ειναι στο 208Mhz FSB:DRAM CPU/10 απο οτι λεει το CPUID

Το voltage ειναι default οσο δινει το μοβο ... γυρω στο 1.45.

Απο θερμοκρασιες αν και αεροψυκτος ειμαι οκ .

Τι παραπανω μπορω να κανω στο cpu αυτο? Παει παραπανω? στα 270fsb το pc δεν bootarei... και με Mulitplier στο 7 το pc δεν ξεκιναει ουτε με 200fsb

γενικα τα ΜΗΖ μου κυμαινονται στο 2000 - 2200 με διαφορα setup

Link to comment
Share on other sites

καλήσπερες καταρχήν........μάλλον συναντάς ότι είχα συναντήσει και εγώ με την 939 dual sata2 Mobo της Asrock την οποία όμως πιστεύω την υποτιμάς.......αυτό που έκανα εγώ ήτανε να περάσω άλλο BIOS.....ένα OCW1 από οτι θυμάμε το οποίο σε αφήνει να επιλέξεις και τιμές πάνω απο 300mhz.......στο FSB ενώ το παλιό πηγαίνε μέχρι 299μηζ και έτσι "ξεμπλόκαρε" και μου είχε μπουτάρει και μέχρι 330mhz που το είχα δοκιμάσει.....απο εκεί και πέρα παίξε με τάσεις στο τέρμα......έ και στην τελική κάνε κανα Mod για παραπάνω ρεύμα στο vcore και vdimm ;):D η μητρική είναι μπόμπα για τα λεφτά της :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν την υποτιμαω αλλα σχετικα με την ABIT NFS2 που εχω στον διπλα 1700dlt3c μου η ASROCK δε πιανει μπογια...

Το βιος παει και πανω απο 300...παει ως 400 νομιζω αλλα πανω απο 270 δε με αφηνει να βοοταρω... τα βολτατζ του cpu ειναι 1.45 και απο το μοβο δεν παει παραπανω !!!

Που μου προτεινεις να παιζω σε θεμα Multiplier? εχω βρει το 8χ μια ικανοποιιτικη λυση προς το παρων..

Με τις μνημες τι γινεται ?

Στο Nforce2 ηταν 1:1 με το fsb τωρα πως παιζουν?

Καπως ετσι ειμαι τωρα...

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=281462

Link to comment
Share on other sites

εβαλα το 1.40 νομιζω ειναι το latest

βασικα χαμηλωσα μουλτι γιατι εβλεπα τις μνημες μου πολυ χαμηλα και ειπα να τις ανεβασω λιγο πιανωντας μεγαλυτερο fsb...

200 χ 11 ειναι μαμα...

Στο χ 10 δεν εχω δοκιμασει πολλους συνδιασμους ουτε στο 9

Link to comment
Share on other sites

όπα σορρυ.......το είδα βιαστικα :( λοιπόν.....φτιάξε μια δισκετούμε με το memtest και ξεκίνα από ταο 210χ8 και βλέπω αν είσαι σταθερός.....μετα πήγαινε 215χ8 κτλπ κτλπ μέχρι να βγάλει error.....μετά ανέβασε τάση μνήμες και συνέχισε μέχρι να βρεις μέχρι που πάνε οι μνήμες σου.....έπειδα δοκιμάζεις την cpu :p τσούκου τσούκου.........βιοσ.........δεν ξέρώ για να ψάξω μια στιγμη.....

Link to comment
Share on other sites

Τασεις για τις μνημες εχει high ultra high low κτλ ...δηλαδη οτι ναναι...μια φορα το εβαλα στο high και το pc δεν ανοιγε μετα...

Γενικα απο ρυθμισεις πολυ χαλι :(

Τι να εκανα ομως που για μια περιοδο ...(δεν ξερω τωρα) ... δεν υπηρχε καλο mobo για 939 στην αγορα ...

Link to comment
Share on other sites

δεν άνοιγε ? :/ :/ το παράπονο μου από την δική μου ASROCK είναι που δεν έδινε πολύ ρεύμα.......ιδιαίτερα στις μνήμες :( :( κάποια άκρη θα βρούμε.....δοκίμασε αρχικά με κανα μεμτεστ κ θα ψάξω κ εγώ

Link to comment
Share on other sites

με max boot κανονικα σε winxp 3200, απλα κατεβασα για να ειμαι 100% stable με το S&M

Με vcore 1.440v και ram 2.7v.αεροψυξη με Akasa AK-876 (14 euro).

Με το ΜaxTCase μου δινει Max Temp 67 C.

Mνημες Samsung PC3200 με BGA chips ZCCC,σταθερα με memtest 250mhz (cpu/12)

ολα αυτα σε μια DFI nf4U-D.

Το μονο προβλημα ειναι η ψυξη του chipset.

CPU : AMD Athlon 64 X2 4200+ (*1)

CPU Arch : 2 Cores - 2 Threads

CPU PSN : AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 4200+

CPU EXT : MMX (+) 3DNow! (+) SSE SSE2 SSE3 x86-64

CPU Cache : L1 : 2 x 64/2 x 64 KB - L2 : 2 x 512 KB

Core : Toledo (90 nm) / Revision : JH-E6

CPUID : F.3.2 / Extended : F.23

Freq : 3001.75 MHz (300.18 * 10)

----------------------------------

MB Brand : DFI Corp LTD

MB Model : LP NF4 Series

NB : NVIDIA nForce4 rev A3

SB : NVIDIA nForce4 MCP rev A3

----------------------------------

RAM Size : 2048 MB

RAM Freq : 250.1 MHz

RAM Type : DDR-SDRAM Dual Channel

RAM Ratio : CPU/12

RAM Timings : 3-4-4-7

----------------------------------

Slot 1 : 1024MB (PC3200)

Slot 1 Manufacturer : Noname

Slot 2 : 1024MB (PC3200)

Slot 2 Manufacturer : Noname

post-2616-1416073302,1456_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LuNaTiC [Σήμερα, στις 19:44]

οι μνημες μου ειναι CPU/14 η κατι τετοιο...κοιτα το link που εδωσα πιο πανω...

για βιος εχεις να μου προτεινεις κατι ?

Σιγουρα παει 2500 χ 11 ??

εχω και γω μια asrock....διαμαντι με μοντ βιος .

ριξε μια ματια

http://www.ocworkbench.com/2006/asrock/bios/bios.htm

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.