Jump to content



Προτάσεις για νέο υπολογιστή


NizzO

Recommended Posts

Ετοιμάζομαι να πάρω μια επιδότηση οπότε είπα να πάρω ένα πολύ δυνατό μηχάνημα. Θα ήθελα λοιπόν τις προτάσεις σας. Το σύστημα θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για gaming αλλά και για κάποια υπολογιστικά προγράμματα. Ξεκινάμε λοιπόν.

CASE:

1.CoolerMaster Cosmos S - Black Case (RC-1100-KKN1-GP)

2.CoolerMaster Haf 932 Black Case (RC-932-KKN1-GP)

3.Silverstone Raven SST-RV01B-W Case

PSU:Enermax EMD625AWT MODU82 PSU (625W)

Εδώ χρειάζομαι την συμβολή σας, δεν ξέρω αν επαρκεί το συγκεκριμένο.

CPU: Intel Core I7-920 (s1366, 2.66 GHz, Cache 8MB, Tray)

CPUFAN: CoolerMaster V8 CPU Cooler (RR-UV8-XBU1-GP)

Χωράει στο κουτί?

mobo: Asus P6T WS Pro (1366, X58 , DDR3, PCI-X)

Είναι αρκετό?

RAM: OCZ Platinum Low-Voltage 6GB DDR3-1600 Ram Kit (PC3-12800, 7-7-7-24, Triple Channel, OCZ3P1600LV6GK). Θα μπούνε 2 Kit συνολικά 12Gb. Υπάρχει καλύτερη πρόταση?

VGA:

1.Palit R700 Deluxe 4870X2 (PCI-Express, 2GB)

2. Palit GTX 295 SVGA (PCI-Express, 1792 MB)

Είναι αξιόπιστη η Palit?

HDD: Western Digital 150 GB Raptor-X (10000rpm, 16MB, Sata, WD1500AHFD)

Δύο σε RAID 0

Ένα DVD και ίσως και η κάρτα ήχου Creative X-FI Titanium Fatality (PCI - Express).

Δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει τα λευτά της η συγκεκριμένη σύνθεση αν θέλετε μπορείτε να μου προτείνετε κάτι εναλλακτικό. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τους 2 raptor, πάρε το ΗΑΦ αντι για το Cosmos. Με τα λεφτα αυτά πάρε έναν ιντελ ssd στα 160gb ή 2χ80GB αν θές να κάνεις raid. Mobo βάλε την p6t deluxe ή την gigabyte ud5. Άλλαξε ψύχτρα και βάλε ή την true black ή την noctua. Για vga βάλε 2 τέτοιες

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1267213&CHIPSET_TYPE=GTX+275+Cuda&category=69977735&catalog=20

και έχεις επιδόσεις ίσες η καλύτερες απο την 295.

Δεν βρίσκω λόγω να βάλεις 12 gb ram. Και με τα 100 ευρώ που γλιτώνεις αν δεν βάλεις 12 gb πάρε ένα πιο δυνατό τροφοδοτικό στα 800-1000 watt για να έχεις και αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Οτι ακριβως ειπε ο alexkhr και θα λεγα να παρεις ΚΑΛΗ οθονη και καλα ηχεια

αν οντως εχεις πολλα λεφτα κοιτα καμια 24αρα 1920X1200 και ηχεια τα logitech z 5500.

καρτα ηχου παρε πιο μετα αν δεις οτι δεν εισαι ικανοποιημενος απο τις Onboard Που για μενα ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά την οθόνη θα ανοίξω το θέμα αργότερα για να μην τα μπλέξω γιατί σίγουρα θα παώ σε κάτι πολύ καλό. Για τα ηχεία σκέφτομαι και εγώ αυτά που είπες φίλε μου.

ΓΙα την RAM επειδή τρέχω κάποια υπολογιστικά σχεδιαστικά προγράμματα και είναι ιδιαίτερα απαιτητικά σε RAM είπα να κάνω την υπέρβαση και να πάω με τη μια σε 12Gb αν βέβαια έχετε αντίθετη άποψη είμαι διατεθειμένος να ακούσω τα πάντα. Όσο αφορά το οικονομικό δεν υπάρχει θέμα γιατί μου λείπουν αρκετά χρήματα για να κλείσω την επιδότηση βέβαια δεν σκοπεύω να τα πετάξω. Απλά όπως οι περισσότεροι πιστέυω πάντα θέλαμε ένα πολύ δυνατό μηχάνημα και τώρα το βλέπω σαν μοναδική ευκαρία να το αποκτήσω.

Για τους SSD δεν έχω αντίρηση είναι ταχύτεροι απο τους Raptor?

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την οθόνη, πάει και η κάρτα...λογικά σε κόβω για full HD, οπότε πάρε την 295 ή αν θες να κόψεις λίγο, πάρε 285...

Οι Raptor με τους intel ssd...απλά καμιά σχέση.

Τι πρόγράμματα τρέχεις? Τι θα πεί υπολογιστικά? CFD? FEA? Δυναμικά? Στατικά?

Γιατί ανάλογα την περίπτωση, την δουλεία σου την κάνεις με πολύ λιγότερα...

Link to comment
Share on other sites

Για την οθόνη ειμαι διατεθειμένος να πάρω ότι καλύτερο. Μπορείτε να μου προτείνεται ότι νομίζεται. Οι EIZO τι λένε?

Όταν λες καμία σχέση ανάμεσα σε raptor και ssd τι εννοείς, τι είναι καλύτερο?

Labview, Ansys, Solidwrorks σίγουρα είναι υπερβολή και τα 6Gb αλλά όπως είπα δεν θεωρώ τπτ δεδομένο από την σύνθεση που έδωσα το μόνο που έχω σαν οδηγό είναι να κάνω ένα PC πολύ δυνατό.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Για την οθόνη ειμαι διατεθειμένος να πάρω ότι καλύτερο. Μπορείτε να μου προτείνεται ότι νομίζεται. Οι EIZO τι λένε?

Όταν λες καμία σχέση ανάμεσα σε raptor και ssd τι εννοείς, τι είναι καλύτερο?

Labview, Ansys, Solidwrorks σίγουρα είναι υπερβολή και τα 6Gb αλλά όπως είπα δεν θεωρώ τπτ δεδομένο από την σύνθεση που έδωσα το μόνο που έχω σαν οδηγό είναι να κάνω ένα PC πολύ δυνατό.

Κοίτα το οτι θα δουλέψεις Labview, ansys και solidworks δεν λέει πολλά σκέτο...το θέμα είναι τι κάνεις...

Εγώ με έναν Q6600@3.2 και 4gb δεν νιώθω πουθενά να με κρατάει πίσω...(catia, fluent, labview)

Μην πάρεις το δεύτερο set ram. Δεν θα τις αξιοποιήσεις και όταν και αν χρειαστούν η τιμή τους θα είναι αρκετά χαμηλή.

Δώσε τα λεφτά και πάρε έναν μεγάλο μηχανικό δίσκο για αποθήκη.

Οι καλοί ssd δίνουν παραπάνω ταχύτητα σε read και write από τους raptor, συνεχόμενα και με μηδενικό access time.

Link to comment
Share on other sites

Με Ο/C δεν θα ασχοληθώ στην αρχή τουλάχιστον.

Για τις μνήμες με εχετε πείσει, διάβασα κιόλας κάπου ότι θα γονατίζει λογικά η CPU πριν χρειαστούν τα 6Gb παραπάνω.

Να βάλω λοιπόν έναν SSD αλλά ποιόν? Γύρω στα 250€ λέω.

Για Mobo κλίνω προς το Asus Rampage 2 Xtreme (1366, DDR3, X58)

Όσο για την http://www.plaisio.gr/product.aspx?p...DE8F8A8F6F194C μου φαίνεται λίγο ακριβή σκεφτόμουν για κάτω από τα 1000 και ίσως ακόμη πιο κάτω. Αλλά όπως είπα όλα τα συζητάω αν αξίζει την διαφορά σε τιμή θα το σκεφτώ σοβαρά.

Για VGA τι να κάνω τελικά 2χ275 ή 1χ295?

Όπως είπα και πιο πριν φίλοι μου το θέμα δεν είναι το οικονομικό αλλά σίγουρα δεν θέλω να δώσω τζάμπα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα πάρε 2χ295Gtx ή 3χGTX285 2GB και μια 30'' οθόνη για την απόλυτη gaming εμπειρία. Πάντως 2χ275 gtx έχουν ίση ή και καλύτερη απόδοση απο την 295 και στοιχίζουν και λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Με Ο/C δεν θα ασχοληθώ στην αρχή τουλάχιστον.

Για τις μνήμες με εχετε πείσει, διάβασα κιόλας κάπου ότι θα γονατίζει λογικά η CPU πριν χρειαστούν τα 6Gb παραπάνω.

Να βάλω λοιπόν έναν SSD αλλά ποιόν? Γύρω στα 250€ λέω.

Για Mobo κλίνω προς το Asus Rampage 2 Xtreme (1366, DDR3, X58)

Όσο για την http://www.plaisio.gr/product.aspx?p...DE8F8A8F6F194C μου φαίνεται λίγο ακριβή σκεφτόμουν για κάτω από τα 1000 και ίσως ακόμη πιο κάτω. Αλλά όπως είπα όλα τα συζητάω αν αξίζει την διαφορά σε τιμή θα το σκεφτώ σοβαρά.

Για VGA τι να κάνω τελικά 2χ275 ή 1χ295?

Όπως είπα και πιο πριν φίλοι μου το θέμα δεν είναι το οικονομικό αλλά σίγουρα δεν θέλω να δώσω τζάμπα χρήματα.

αν ειναι να τσιγκουνευτεις κοψε απο τη μητρικη και οχι απο την οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα πάρε 2χ295Gtx ή 3χGTX285 2GB και μια 30'' οθόνη για την απόλυτη gaming εμπειρία. Πάντως 2χ275 gtx έχουν ίση ή και καλύτερη απόδοση απο την 295 και στοιχίζουν και λιγότερο.

μην το παρακανουμε...οτι ειπατε σε προιγουμενα post ειναι μια χαρα..τωρα 30αρα οθονη πιστευω ειναι too much.. και με τις αναλυσεις θα μπει το παιδι στο τριπακι να αλλαζει συνεχως καρτες γραφικων γιατι πολυ απλα δεν θα μπορει να παιξει τα παιχνιδια του στην αναλυση της 30αρας..!

Εγω λεω για 285 αρχικα και αναλογα με την οθονη που θα παρεις..βαζεις και αλλη μια επανω Η πουλας την 285 και περνεις την καινιουργια φουρνια καρτων... :fun:

Link to comment
Share on other sites

Για μητρικη και για τη δουλεια που θελεις εισαι απολυτα καλυμμενος και με αυτην εδω http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977721&product=1205676 και μια χαρα OC κανεις και δεν υστερει σε τιποτα το ιδιαιτερο απο τις αλλες δυο .Για κορυφη αν θελεις αυτη εδω http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1269186&SOCKET=s1366&page=2&category=69977721&catalog=20&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE34B5C798FF3210F691E9DFE33735B658A2EA99E9E21AB78BC23C0B0020AFF877D3D2CB63D72C5B2264A9C76D70CA80E1BD26C027246FC45B2ADDFE5BC470E6A1E506131DA1D1DD4FCD0F339335E557F72D6D6E959E460C4874DA2A54AFC97D1CDE9307C6BFBCD4CD301E3A21BDAE9F1E05FCCE97D75FEEBCC58A83CEC19C8A70

ειναι οτι καλυτερο αυτη τη στιγμη για Ι7 (εδω οι ποιο εμπειροι ας πουνε τη δικη τους αποψη).

Τα επιπλεον 6 GB μνημης και δεν χρειαζονται πουθενα και αντιθετως θα γονατίσουν το μηχανημα.

Ενας SSD ειναι απαραίτητος και ειναι σχεδον 2 φορες ποιο γρηγορος και δεν εχει καμια σχεση με τους Raptor. Παρε και αυτον http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1310356&CAPACITY=1+TB&category=69977741&catalog=20 για αποθηκευτικο χωρο και εισαι μια χαρα.

Οσο για οθονη θα σου προτεινα αυτη http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1317571&DIAGONIAL_SIZE=27+inches&category=69978102&catalog=23 πολυ καλη για τα χρηματα της και πιστευω θα σε καλυψει απολυτα. Και επειδη η καρτα γραφικων παει αναλογα με την οθονη αυτη τη στιγμη διαλεξε μια απο τις 295 ή 4870χ2 . Εγω προσωπικα θα περιμενα ακομη λιγο τη νεα φουρνια καρτων DX11.

Για τροφοδοτικο παρε ενα των 900W και ανω για να μην ασχοληθεις ξανα τα επομενα 4-5 χρονια μαζι του πχ : http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1182331&POWER_W=900+W&category=69977705&catalog=20 που εχει και 5 χρονια εγγυηση.

Οσο για τη ψηκτρα η V8 ειναι υποδεέστερη της True black 120 ακομη και της scythe Mugen2. Δες και αυτη http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1271555&Manufacturer=Prolimatech&category=69977719&catalog=20 η οποια θεωρειται και η καλυτερη αεροψηκτρα αυτη τη στιγμη στην οποια ομως θελεις και fan.

Το CoolerMaster Haf 932 Black Case ειναι οτι καλυτερο για τα λευτα του αυτη τη στιγμη. Το μονο προβλημα που θα εχεις θα ειναι η σκονη( ειναι ανοιχτο σχεδον απο παντου αλλα εχει πολυ καλο air flow).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.