Jump to content



Eυχαριστώ για το raid


Paxx

Recommended Posts

Ευχαριστώ τον Βάγκουρα για την πολύτιμη βοήθειά του μέχρι να στήσω το raid μου με τον via controller της P4P800 deluxe, 2 maxtor 40ρηδες λεπτούς και stripe 16K. Τηλεπαλιός, το κινητό του πήρε φωτιά :D Επίσης και το Ζαχαρία για τα υπόλοιπα :D

Δυστυχώς χθες είχε περάσει ήδη η ώρα και δεν μπορεσα να κάνω κάτι παραπάνω απο 3 partitions και 1 sandra το οποίο μου έδωσε αν θυμάμαι καλα 60760 mb/s είναι καλό το σκόρ?(φωτό απογευμα)

Επίσης έμεινα με αρκετές απορίες:

1. τους δίσκους τους σύνδεσα με ένα καλώδιο που καταλήγει στο pri_ide_raid της μητρικής. Μήπως έπρεπε να μπουν με 2 καλώδια ξεχωριστά?

2. την επιλογή, στο μενου του raid, που έγραφε κάτι για boot array δεν την πείραξα καθόλου. έπρεπε?

3. Κατα την εγκατάσταση των windows μου έδωσε επιλογή για NTFS μόνο. FAT32 δεν γίνεται :'(

4. Μπορώ να πάιξω με το stripe size χωρίς να χαθούν οι ρυθμίσεις του raid ( συνεπώς και τα δεδομένα μου?)

Αυτά προς το παρόν.

Γενικά πάντως η αναβάθμιση απο τον παλιό μου 20άρη WD 7200/ατα100 πιστεύω άξιζε τον κόπο,

Ευχαριστώ όσους απαντήσουν/βοηθήσουν :D :flower:

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν τώρα θα νομίζεις ότι αγόρασες άλλο μηχάνημα........Too fast.... :D

1. Το πιό γρήγορο είναι ένας δίσκος Master σε κάθε είσοδο του Raid Controler...

2. Όχι , μπαίνει και μόνο του αυτόματα.......

3. ????.......Κανονικά έπρεπε να σου δείξει και FAT32......

4. NO WAY........’ν αλλάξεις το stripe size απλώς ξεχνάς ότι είχες κάνει μέχρι τότε και ξεκινάς απ'το μηδέν......Πάλι απ'την αρχή.........

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχει τελείως διαφορετική αίσθηση (απο μια πρωτη ματιά) άσε που οι maxtor δεν ακούγοται, λες και δεν δουλεύουν.....

1. οπότε ξανα αποτην αρχή? :(

3. Γιατι να μην μου δώσει επιλογή για FAT32 γμτ?? να φταίει κάποια ρύθμιση? πού όμως......

Το σκορ στο σάντρα καλό είναι?

Πάλι για τους κατόχους της deluxe, ερώτηση για το bios:

εκεί που λέει enchanced mode, άφησα απο κάτω το S-ATA, και στο configure s-ata as raid άφησα no.

Μήπως πρέπει να επιλέξω P-ATA ή P-ATA + S-ATA? έχει ουσιαστική διαφορα?

thx

Link to comment
Share on other sites

Επιλογή για FAT32, για κάποιο μυστήριο λόγο, έχω καιρό να δω, στα raid που στήνω κατά καιρούς.... επειδή πάντα στήνω σε ntfs δεν με είχε απασχολήσει το θέμα, αλλά όντως κάτι παίζει....

Σαφώς και καθαρό raid (και ποιο γρήγορο) υφίστατε με τους δίσκους σε ξεχωριστό κανάλι του ελεγκτή , ορισμένοι ως master.

Το enhanced mode άστο default, έχει να κάνει με τον ελεγκτή του southbridge που δεν τον χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.