Jump to content



Περι NF7-S v2.0 και Cpu Interface !!!


mortisboy

Recommended Posts

Αυτες τις μερες εχω παρατηρησει το εξης περιεργο....μετα την αγορα ενος Barton 2600 και τα αναλογα bench διαπιστωσα οτι με το cpu interface >disable μπορω να πιασω μεγαλυτερα fsb και πιο σταθερα!!! ενω πριν με τον 2400+ συνεβαινε το αντιθετο δηλ ετρεχα 228χ11 με 2-2-2-5 και cpu interface >enable και επειδη απο οτι ξερω αυτο που κανει ειναι με την μνημη enable=1T disable=2T ,αλλα μαλλον κατι εχει να κανει και με την cpu τελικα!!!Οταν με τον 2400 το εκανα disable στα 228χ11 δεν μπουταρε καν!!! Τωρα προς το παρον το εχω disable και ειμαι σταθεροτατος με 230x10.5 και 2-2-2-5 !!!Για πειτε ρε παιδια εσεις (ιδιως με Barton) πως σας δουλευει καλυτερα???? Και αν μπορειτε να αναφερεται και τις ρυθμισεις της μνημης!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω διαφορά enabled ή οχι, η μητρική χτυπάει στα 225 και δεν ανοίγει καν. Το περίεργο είναι οτι με 1.6vdd είναι όλα rock stable στα 220mhz, όπως και να παίξω τις μνήμες. Κάτι άλλο είναι, το ψάχνω... Συμπεριφορά ίδια και με 2100+ και 2400+.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια με τον chroma.

Εγώ λόγω cpu είμαι περιορισμένος στους πολλαπλασιαστές 10x και 10.5x και το σύστημα δεν bootάρει καν με interface disabled και fsb>210.

Με 9.5x και disabled δεν κερδίζω ούτε mhz πάντα 219fsb και από 225 και πάνω ούτε ξεκινάει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες αντιμετωπισα και εγω καποιο προβληματακι και μαλλον απο οτι μπορω να καταλαβω ηταν απο αυτο το πραγμα...

εχω γραψει το προβλημα στο φορυμ του pctech αν θελετε μπορειτε να το κοιταξετε λιγο και να μου πειτε και εσεις τη γνωμη σας? αν οχι ..πεστε μου πλζ να σας κανω ενα copy/paste ok?

το θεμα ειναι στο αμδ οβερκλοκ με τιτλο βοηθεια ριχτε μια ματια πλζ ...επειγον

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχοντας το CPU Interface Enable έχεις καλύτερο Bundwidth στο memory controller (100+Mb/sec) και όσο αυξάνονται τα συνολικά Μhz (χωρίς να αλλάξεις το το FSB) τόσο αυξάνεται και το Bund. Δυστυχώς αναγκάστηκα να το απενεργοποιήσω γιατί πάγωνε κατά το serf (1.8 ή 1.9) ότι volt και να του έδινα ενώ 3D ήταν όλα ΟΚ. Επίσης ενεργοποιημένο η CPU χρειάζεται περισσότερα Volts για να βγάλει Prime, Fold κ.λ.π. (0.25-0.5v)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lonewolf [04-11-2003 και 01:28]

MORTISBOY,DOKIMASE NA KANEIS UPDATE STO BIOS.TWRA TELEYTAIA POLLES KATASKEYASTRIES ETAIRIES VGAZOYN TA M/B STHN AGORA POLY NWRIS,LOGW ANTAGWNISMOU KAI DEN ENHMERVNOUN TA BIOS TOYS.

Τα ελληνικα ειναι ενας απο τους βασικοτερους κανονες του forum. Σε παρακαλς μετεφρασε το post σου σε ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LuNaTiC [13-10-2003 και 12:23]

Παιδες αντιμετωπισα και εγω καποιο προβληματακι και μαλλον απο οτι μπορω να καταλαβω ηταν απο αυτο το πραγμα...

εχω γραψει το προβλημα στο φορυμ του pctech αν θελετε μπορειτε να το κοιταξετε λιγο και να μου πειτε και εσεις τη γνωμη σας? αν οχι ..πεστε μου πλζ να σας κανω ενα copy/paste ok?

το θεμα ειναι στο αμδ οβερκλοκ με τιτλο βοηθεια ριχτε μια ματια πλζ ...επειγον

ευχαριστω

γιατι δεν ανοιγεις ενα thread εδω προκειμενου να παρεις απαντηση εδω; πρωτο post βλεπω καλως ηρθες

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.