Jump to content



HAF 932 inner paint


carrion

Recommended Posts

Η ιδέα να βάψω το HAF υπήρχε από την day 1 που το απέκτησα. Λόγω χρόνου και όρεξης άργησα να το κάνω, αλλά πριν από μερικές μέρες που παρουσιάστηκε μια ευκαιρία είπα να το παλέψω. Το σκεπτικό ήταν αφενός να γίνει μαύρο το εσωτερικό για καλαισθησία αλλά να αλλάξει και λίγο το στήσιμο της υδρόψυξης. Το στήσιμο έγινε με σκεπτικό κάπως πιο μακροπρόθεσμο. Δηλαδή στο μυαλό μου είχα το αποτέλεσμα που θέλω να έχω σε λίγο καιρό όταν θα προστεθούν 2 νέες κάρτες γραφικών αλλά και ένα ακόμα 120άρι ψυγείο στον exhaust ανεμιστήρα.

Πρώτα το κουτί πήρε θέση πάνω στον πάγκο και άρχισε να τα πετάει ένα - ένα.

p1226101009.jpg

p1241101009.jpg

p1242101009.jpg

Δεν ήθελα να το ξεπριτσινώσω για να μη χάσω έστω και λίγο σε στιβαρότητα οπότε προτίμησα να το βάψω με το cage των σκληρών πάνω.

Τα κλιπ που έχει για τα drives βγαίνουν με λίγη δύναμη.. Εκεί είχα και το πρώτο πρόβλημα...

Την στιγμή που προσπάθησα να βγάλω ένα, πετάχτηκε το ένα από τα ελατήρια που έχει.. Στην φωτογραφία φαίνεται να λείπει κιόλας. Ευτυχώς αργότερα ανάμεσα στα στεγνώματα από το βάψιμο το έψαξα και το βρήκα!

p1306101009.jpg

Η συνέχεια λίγο πολύ γνωστή σε όλους.. τρίψιμο, αστάρωμα , βάψιμο και πέρασμα με βερνίκι διπλής.

p1326101009.jpg

p1337101009.jpg

p1457101009.jpg

Κάπου εδώ έπρεπε να δω πως θα στηρίξω την αντλία στο σημείο που ήθελα. Έπρεπε να φτιάξω μία βάση για DDC ώστε να κάτσει δεξιά από το motherboard και πάνω από το cage των σκληρών. Έτσι για ακόμα μία φορά χρησιμοποίησα γωνίες από ράφι!! Αφού κόπηκε η μία τους πλευρά γιατί δεν χρειαζόταν να είναι τόσο μεγάλη.. έπρεπε να 'φαγωθούν' κιόλας γιατί, στο σημείο που θέλω να μπουν, το haf έχει μια καμπύλη στο μέταλλο προς τα έξω. Στις επόμενες φωτογραφίες θα γίνει κατανοητό που ακριβώς κάθεται η αντλία.

p1719101009.jpg

p1802101009.jpg

Κάπου ενδιάμεσα σε όλα αυτά περάστηκαν και μερικά χέρια με χρώμα και στο τέλος το βερνίκι με καταλύτη. Στο πρώτο χέρι από βλακεία μου σε ένα σημείο μου έτρεξε το χρώμα.. αλλά με τρίψιμο ξανά όλα διορθώθηκαν.

p1532101009.jpg

p1558101009.jpg

Την επόμενη μέρα και αφού έχει στεγνώσει αρκετά καλά.. μπήκαν με πριτσίνια οι γωνίες. Βάζοντας ταινία διπλής για απορρόφηση κραδασμών.. οι αντλία έκατσε μια χαρά.. βιδώθηκε κιόλας..

cimg1903r.jpg

cimg1906g.jpg

Τελικά η όλη κατάληξη είναι κάπως έτσι. Σίγουρα κάποιος θα επέλεγε άλλη διάταξη στην υδρόψυξη για να γλυτώσει τα μεγάλα κομμάτια σωλήνα.. αλλά όπως είπα και πιο πάνω μπήκαν με κάποιο σκεπτικό έτσι. Για να μπορεί από το NB να πάει η σωλήνα κατευθείαν σε ένα ψυγείο στο exhaust fan.. από εκεί στις κάρτες γραφικών.. μετά στο χοντρό 120άρι κάτω.. και μετά αντλία και ξανά από την αρχή...

cimg1907j.jpg

cimg1919y.jpg

Ελπίζω να σας αρέσει όπως αρέσει και σε μένα..

Link to comment
Share on other sites

κουκλί φιλε μου καλοδούλευτο

Ωραίο το αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ πολύ.

Πολυ ομορφο αποτελεσμα. Χρειαζοταν το βαψιμο για να αναδειχθει ο συνδιασμός μαυρο κοκκινο. Μπραβο!

Ευχαριστώ.

Έχεις απόλυτο δίκιο.. Από την στιγμή που μπήκε μέσα η bloodrage το φώναζε ότι ήθελε βάψιμο.. απλά δεν είχα τον χρόνο και το άργησα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος, του εδωσες και καταλαβε...Πολυ ωραιος συνδυασμος του κοκκινου με το μαυρο. Το καλυτερο post που ειχα διαβασει για τα HAF ηταν οτι ειναι τα ιδανικοτερα για modding λογω τιμης και εμφανισης. Σε κανει να θες να το βαψεις, οντως...

Με την ευκαιρια, μπραβο σε ολους οσους πειραξαν τα HAF και δινουν ιδεες στους αλλους και σε μενα

Υ.Γ. carrion, στην πρωτη φωτο βλεπω δεξια στον παγκο εκεινο τον ορθοστατη, απο Do-It; Aντεχει ακομα;

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος, του εδωσες και καταλαβε...Πολυ ωραιος συνδυασμος του κοκκινου με το μαυρο. Το καλυτερο post που ειχα διαβασει για τα HAF ηταν οτι ειναι τα ιδανικοτερα για modding λογω τιμης και εμφανισης. Σε κανει να θες να το βαψεις, οντως...

Με την ευκαιρια, μπραβο σε ολους οσους πειραξαν τα HAF και δινουν ιδεες στους αλλους και σε μενα

Υ.Γ. carrion, στην πρωτη φωτο βλεπω δεξια στον παγκο εκεινο τον ορθοστατη, απο Do-It; Aντεχει ακομα;

Από einhell είναι (από το praktiker). Αντέχει ακόμα αλλά μη φανταστείς ότι είναι για πολλά πολλά. Ποτέ δεν το βολεύτηκα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.