Jump to content



Συνδεση PC-HomeCinema??


labros_b

Recommended Posts

Γεια σας παιδια...

Προσπαθω να συνδέσω την καρτα ηχου μου με το homecinema ωστε να παιρνω ηχο (5.1) απο αυτο! Ωστοσο δεν τα εχω καταφερει μεχρι στιγμης.

-Χρησιμοποιώ τη θυρα optical in του homecinema και την αντιστοιχη optical out της καρτας ηχου.

-Η καρτα ηχου ειναι η realtek ALC889A( η onboard της μητρικης ga-p35-ds4)

-Tο homecinema LG DA-W6100

Απο το software εχω ρυθμισει να δινει ηχο σε digital output και διχνει να στελνει. Ωστοσο δεν παιρνω καθολου ηχο.

Καμια ιδεα???

*δεν εχω βρει mode για το optical in sto homecinema

Link to comment
Share on other sites

Αν κοιτάξεις την άκρη του καλωδίου που μπαίνει στο homecinema και δείς ένα μικρό κόκκινο φωτάκι σημαίνει ότι το πισί στέλνει κανονικά σήμα.

Ψάξε ξανά στις ρυθμίσεις του homecinema...

Link to comment
Share on other sites

Με ποιον Player προσπαθείς να παίξεις από το PC σου;

Είχα παρόμοιο πρόβλημα με τον Media Player, αλλά μου δούλεψε κανονικά με το Media Player Classic.

Αν και νομίζω πως κάποια ρύθμιση δεν έχεις κάνει σωστά. Δες και τις ρυθμίσεις του player σου αλλά και τις ρυθμίσεις των AC3 filters.

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις περάσει το ac3 filter θα πρέπει από το configuration του να του πεις πως το out σου είναι το optical

αν θυμάμαι καλά πρέπει να κλικάρεις το Use SPDIF (αριστερά στη φώτο)

ac31er9.jpg

επίσης SPDIF Passthrough: AC3 - DTS

ac32it3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα καταφερα!:victory: Το εβαλα σε mode digital video, Ρυθμισα και του codecs οπως ειπαν τα παιδια και ολα οκ!!

εχει σιγουρα optical in το homecinema ? συνηθως δεν εχουν παρα μονο out

Για καποιο λογο εμενα εχει spdif-in και δεν εχει out.... :hmm:

Έχω και εγώ παρόμοιο setup. Δες τι σου βγάζει σαν ένδειξη ο ενισχυτής. Εμένα λέει LPCM. Και μετά διαλέγω απο τις επιλογές ήχου του ενισχυτή π.χ. dts ή dolby.

Εγω δεν μπορω να επιλέξω. μου βγάζει dts, dolby κλπ αναλογα με το τι παιζει...

Thanx για τις απαντησεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.