Jump to content



9600pro ούτε 10Mhz πάνω...μόνο στο συστημα μου


Paxx

Recommended Posts

Πάει καιρός που πήρα απο τον jax την gigabyte 9600pro. Έχοντας σαν δεδομένο οτι η κάρτα κλόκαρε απο 400/300~500/340 και μετα απο καθαρή εγκατάσταση των winXP δοκίμασα και γω να την ανεβάσω, για αρχή ~450/320 με το rage 3D.

Τρέχω λοιπόν 3dmark 2k1 αλλα η οθόνη πάγωσε κιόλας στο πρώτο παιχνίδι!

λεω θα είναι μάλλον ψηλά (μιας ποτε δεν ήμουν κάτοχος ΑΤΙ)

Οπότε αρχίζω να κατεβάζω αλλα το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα! κόλαγε στο 1ο παιχνίδι του 3Dmark 2k1 αλλα ΚΑΙ στου 2k3....Κατέβαζα κατέβαζα και η πρωτη συχνότητα που έβγαλε 3Dmark, ήταν τελικά η default!!!!

Κατέβασα όλο το σύστημα στα default(2,6C,P4P800,2*256Twinmos 466), agp 4x , πάλι τα ίδια....

Δοκίμασα powerstrip,gigabyte V-tuner,radclocker, catalyst 3.6 3.7 3.8 τα ίδια....

Επίσης μετα απο συμβουλή του fireblade, ελάφρωσα απο ανεμηστήρια, σκληρούς, DVDROM κλπ όλο το σύστημα μήπως και οφείλεται στο τροφοδοτικο (350W noname), μέχρι και που σύνδεσα το fan της κάρτας με απευθείας γραμμή απο το τροφοδοτικο...Πάλι τα ίδια....

Η agp ήταν πάντα στα 66 και δοκίμασα να δώσω τάση σαυτήν απο 1,5 ως 1,7...

Την δοκίμασα σε σύστημα φίλου μου και η κάρτα έβγαλε ΑΝΕΤΑ απο 10 τουλάχιστον λούπες 2k1 & 2k3 σε συχνότητα 499,50/337,50 !!!

Λόγω προσωπικών προβλημάτων δέν είχα χρόνο να το ψάξω περισσότερο και όλα αυτα γίνανε κατα καιρούς.....

Ρίξτε τα φώτα σας μιας και δεν έχω σκοπό να την αντικαταστήσω και είναι κρίμα να δουλεύει στα default...

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, για αρχη πρωτεινω να δωκιμασεις ενα αλλο τροφοδοτικο μπας και οντος τελικα φταιει το

δικο σου τροφοδοτικο. Φροντισε μονο να αυτο που θα δωκιμασεις να "βγαζει" περισοτερα αμπερ απο αυτο που εχεις τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.