Jump to content



που ειναι το προβλημα??


georgekap

Recommended Posts

Καταρχήν την καλησπέρα μου σε ολους τους φίλους του φόρουμ!!

και ξεκινάω με το πρόβλημα (....αν ειναι πρόβλημα...??) Λοιπόν παιδιά: μόλις χθές πήρα στά χέρια μου την οθόνη TFT FLATRON LG L1715S !......περα απο ενα και μονο καμένο pixel στο κατω μερος στο κεντρο το οποιο δεν φαινεται και τόσο πολύ, η οθονη στα 1280χ1024(σε αυτην την ανάλυση δεν δουλευει?) με 32bit αλλα και με16bit μου εμφανίζει κατι γραμμές κάθετες ιδιου χρώματος (κάτι..σαν χοντρό κοτλέ παντελόνι....)

οσο βεβαια κατεβάζω ανάλυση σιγά σιγά εξαφανίζεται!!!!!! Στα 800χ600 δεν φαίνεται τίποτα.....ενω στην κανονική της ανάλυση 1280χ1024 βγάζει αυτες τις σταθερές κάθετες γραμμές!!!....φταίει μήπως η καρτα γραφικών ?? (ειναι μια TNT2 M64) παρασιτα απο το τροφοδοτικό?? τι να υποθεσω δεν ξέρω....... κατά τα αλλα η οθόνη ειναι μια χαρά!!!

Αν λοιπον υπάρχει κανείς που μπορεί να ριξει φώς...παρακαλώ ας...... βοηθήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο TheLab.gr. Σχετικα με το προβλημα σου, υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να φταιει η καρτα γραφικων σου. Αν εχεις την δυνατοτητα δοκιμασε την οθονη με καποια αλλη καρτα. Αν τα παρατραγουδα συνεχιζουν τοτε η οθονη θα πρεπει να παει αντιπροσωπεια...

Link to comment
Share on other sites

η καρτα γραφικων ζοριζεται πολυ περισσοτερο οταν οδηγει την 17αρα TFT στα 1280x1024 παρα την 15αρα CRT..το οτι μειωνεις αναλυση και παραλληλα ελατωνεται το προβλημα αποτελει ενδειξη οτι το ram dac της καρτας γραφικων δεν αντεχει..ωστοσο για να εισαι απολυτα σιγουρος δοκιμασε και αλλη καρτα γραφικων

Link to comment
Share on other sites

Έχω την 1710S, δουλέυει σε ανάλυση 1280x1024/75Hz.

H αντιπροσωπεία, καλύπτει την οθόνη σου με 3 χρόνια εγγύηση onsite, έρχοντε δλδ στο χώρο σου, και την αντικαθιστούν.

Δεν νομίζω ότι φταίει η οθόνη σου όμως στην συγκεκριμένη περίπτωση, αν και καλά θα ήταν να κάνεις τον κόπο να τους ζητήσεις αλλαγή εκμεταλλευόμενος το 0 pixel εγγύηση που δίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω γιατην βοηθεια!!......τελικα ξέρετε τι εφτεγε?? η DXR3 της CREATIVE!!....η ληση ειναι η εξής:η να πάρω κατευθύαν το σήμα απο την VGA..η να ανοιξω και να κλεισω ξανά το προγραμμα DVD της CREATIVE.....Μονο ετσι εξαφανίζονται οι γραμμές!!........Οσο για το ενα και μοναδικό καμμενο pixel στο panel..τι να πω....αν και πρεπει να ΚΟΛΉΣΕΙΣ την μουρη σου στην οθονη για να το καταλαβεις.....ισως τελικά να την αντικαταστήσω...

Ξερει κανένας τις ρυθμίσεις που πρεπει να γινουν η καποιο προγραμμα για την καλλυτερη δυνατον εικονα?? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.