Jump to content



Transcend με PSC τσιπακια


Suedehead

Recommended Posts

Kingston, GEIL, Corsair, Muskin αλλες ανεβαινουν αλλες οχι. Πληθωρα απο τυπους μνημης στην αγορα σε μεγαλη ποικιλια τιμων και συχνοτητων. Εχοντας μια δανεικη Kingston BH-6 256MB ηταν κατι παραπανω απο αναγκη να αποκτησω μνημη. Σιγουρα 512ΜΒ, σε δυο ή σε ενα module δεν με πειραζε. Απαιτηση: να ειναι φθηνη και να κτυπησει τπτ DDR433 ακομη και με 3.2V που δινει το Epox μου. Απλα να εχει λιγο περισσοτερο memory bandwidth ο κακομοιρος ο Pentium 4......

Πριν λιγο καιρο επεσαν στα χερια μου δυο modules Trancend DDR400 2.5-3-3-6 απο Πλαισιο 256ΜΒ εκαστο. Τα τσιπακια ειναι PSC, και δεν τα βλεπω πολυ συχνα σε modules...

Να και μια φωτογραφια ενος εκ των δυο module (sorry για την ποιοτητα αλλα η ωρα ειναι τετοια που δεν επιτρεπει φωτογραφικα πειραματα)

post-20-1416070635,6156_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο καιρο επεσαν στα χερια μου δυο modules Trancend DDR400 2.5-3-3-6 απο Πλαισιο 256ΜΒ εκαστο. Τα τσιπακια ειναι PSC, και δεν τα βλεπω πολυ συχνα σε modules...

Mαλλον JetRam μνημες εννοεις?!!!!!

Link to comment
Share on other sites

οι μνημες αντεξαν μεχρι 210MHz FSB παντα 2.5-3-3-6 στα 2.5V. Επρεπε να ανεβουν και αλλο. Μemtest burn in για 8ωρα και οταν ημουν μπροστα στο PC Sandra Burn In.. Με 2.6V ειμαι στα.:

post-20-1416070635,9213_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από OverFlow [14-11-2003 και 00:41]

Πριν λιγο καιρο επεσαν στα χερια μου δυο modules Trancend DDR400 2.5-3-3-6 απο Πλαισιο 256ΜΒ εκαστο. Τα τσιπακια ειναι PSC, και δεν τα βλεπω πολυ συχνα σε modules...

Mαλλον JetRam μνημες εννοεις?!!!!!

απο οτι γνωριζω δεν υπαρχουν τσιπακια JetRam. JetRam ονομαζεται συγκεκριμενη σειρα μνημων της Transcend. που φερει τσιπακια Samsung, PSC, Winbond κτλ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Suedehead

απο οτι γνωριζω δεν υπαρχουν τσιπακια JetRam. JetRam ονομαζεται συγκεκριμενη σειρα μνημων της Transcend. που φερει τσιπακια Samsung, PSC, Winbond κτλ

Μαλλον εχεις δικιο,παρασυρθηκα απ'τις δικες μου.

;)

post-179-1416070636,1252_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [14-11-2003 και 02:03]

Μα πότε επιτέλους θα πάψετε να ασχολήστε με μνημάκια, και θα πάρετε καμμία μνήμη της προκοπής ?:devil:

<flame me @ will>

Εγω παντως οποιος μου δωσει καμια τετρακοσαρα ευρω να παρω αυτες που θελω θα σταματησω να ασχολουμε με μνημακια λολ λολ λολ:devil: :woot: :woot: :devil:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ξεκινησα με χαμηλα timings και 200φςβ το οποιο το ανεβαζα ανα 2.

μονο ετσι δουλευε σε περιπτωση που πηγαινα να ανεβασω κατα 3 δεν ξεκιναγε καν

το μεγιστο αν θυμαμαι καλα ηταν 222 η 223 :'(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από voudarxos [14-11-2003 και 02:22]

Εγω παντως ξεκινησα με χαμηλα timings και 200φςβ το οποιο το ανεβαζα ανα 2.

μονο ετσι δουλευε σε περιπτωση που πηγαινα να ανεβασω κατα 3 δεν ξεκιναγε καν

το μεγιστο αν θυμαμαι καλα ηταν 222 η 223 :'(

με τι ταση;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Suedehead

oi δικες σου απο οτι διακρινω ειναι Transcend JetRam με Samsung τσιπακια..

Οι δικες μου ειναι με Samsung τσιπακια,μα πουθενα δεν αναφερουν το JetRam?Γι'αυτο μπερδευτηκα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Suedehead [14-11-2003 και 02:24]

με τι ταση;

Αν ενοεις στις μνημες που μαλλον αυτο ενοεις με default απο μητρικη γιατι με οποιαδηποτε προσπαθεια να ανεβασω ταση κατα 0,1 το συστημα δεν ξεκινουσε καν

Ουτε καν με def fsb και 3-8-4-4

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.