Jump to content



Βοηθεια σε συνδεσμολογια


PGM

Recommended Posts

Οχι δεν τις εκμεταλλεύεσαι στο έπακρο διότι με σειρά από το καλύτερο προς το χειρότερο πάνε

Optical

Coaxial

RCA

Αρα θεωρητικα το βελτιστο θα ηταν να εχεις παντου οπτικη ινα. Αλλα οπτικη ινα με ομοαξονικο δεν θα δεις καμια διαφορα εκτος κ αν εχεις το απιστευτο home cinema με τους φοβερους ενισχυτες και ηχεια..

Άρα το μόνο που μένει είναι το rca με την τηλεόραση. Και γιατί να βάλεις ομοαξονικό?Για να βλεπεις μπάλα.....?Δεν αξιζει καν

Οπου χρειάζεται, τα καλώδια σου ειναι μια χαρα...

Αρα αυτο που είπα στην αρχη οτι δεν τις εκμεταλλεύεσαι στο έπακρο σημαίνει ότι τις εκμεταλλεύεσαι στο 99%.....Σιγα τη διαφορα!!

Link to comment
Share on other sites

Δλδ το μονο που θα μπορουσα να κανω ειναι να βαλω optical απο το ps3 στο home cinema αλλα για να γινει αυτο θα πρεπει να παρω και ενα διακλαδωτη optical μιας που το home cinema εχει μονο 1.

Επισης μελλοντικα , λογω mpeg4 decoder / ψηφιακα καναλια ισως χρειαστει να παρω ενα hdmi hub και τοτε να κοτσαρω και το hdmi του home cinema πανω στο hub μαζι με ολα τα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση να σου κανω. Το home cinema exei εισοδο/εξοδο hdmi και ποσες?λογικα αν ειναι all in one δεν θα εχει.An ειχε μια εξοδο hdmi το home cinema και δυο hdmi εισοδους θα μπορουσες συνδεσεις ετσι: play---hdmi--->homecinema,wd live ---hdmi--->homecinema,home cinema---hdmi---tv.

Το coaxial τουλαχιστον σε αποστασεις μικρες ειναι καλιτερο απο το optical. Το optical κανει αλλαγη απο ηλεκτρικο σε οπτικο και οπτικο σε ηλεκτρικο και ετσι λογικα εχει απολειες γι'αυτο προτιμαται σε μεγαλυτερες αποστασεις που θα εχει απωλειες μικροτερες απο εκεινες του συρματος που χρισημοποιει το coaxial.

Δωσε μας αν μπορεις μια εικονα του πησω μερους του home cinema για να δουμε τι επιλογες εχεις.

Παντος ετσι οπως τα βλεπω δεν νομιζω πως μπορεις να κανεις κατι αλλο εισαι περιορισμενος.

Aλλα δωσε μας μια εικονα του πισω μερους του home cinema να ειμαστε σιγουροι.:)

Link to comment
Share on other sites

Με λιγο ψαξημο που ερηξα δεν νομιζω πως μπορεις να κανεισ κατι αλλο. Το home cinema σου εχει μονο εξοδο hdmi

αρα δεν νομιζω πως μπορεις να κανεις κατι με καποιο hub(αν καταλαβα τι περιπου θες να κανεις).

Δες ομως σε παρακαλω ποσες hdmi εχει ι tv σου(εισοδους/εξοδους) μηπως και μπορεις να σθνδεσεις στην tv το playstation και το wd live με hdmi και μετα απο την tv να στειλεις μονο ηχο (αν εχει εξοδο ψηφιακη) στο home cinema.

Αν σε μπερδεψα, δοσε μου απλα το μοντελο της tv που εχεις και θα σου απαντησω ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ειδα δεν εχει εξοδο coaxial/optιcal οποτε νομιζω πως δεν μπορεις να κανεις κατι καλυτερο.Οπως τα εχεις συνδεδεμενα ειναι μια χαρα. Μεσω hdmi στελνεις εικονα στην tv και μεσω coaxial kai optical στελνεις τον ηχο στο home cinema.

Ελπιζω να σε βοηθησαμε αρκετα.

Αν καποιος εχει να πει κατι αλλο αν εχω κανει καποιο λαθος ας το πει. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω πως να συνδεσω σωστα τα παρακατω

Εχω τις ακολουθες συσκευες:

TV samsung UE40B 8000XW

SONY HOME CINEMA DAV-DZ 880W

nova αποκωδικοποιητης hd

SONY DVD RECORDER RDR-AT100

PS3

θα ηθελα να εκμεταλλευομαι ολες τις δυνατοτητες στην εικονα και στον ηχο απο ολες τις συσκευες, αλλα ειμαι λιγο ασχετος με της συνδεσεις.επισεις θα παρακαλεσω αν μπορειτε να μου πει καποιος τια extra καλοδια θα χρειαστω ωστε να τα παρω πριν ξεκινησω.

Θα ηταν επισεις καλο να αγοραζα και εναν ενισχυτη οπως μου εχουν πει????

ευχαριστω εκ τον προτερων για οποια απαντηση θα εχω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.