Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Μού έπεσε τό πρωί στά χέρια ένας jupiter37A 135mm f/3.5.Θεωρείται πολύ οξύς καί ένας από τούς λεγόμενους bokeh monster.

Σε σχεση με τον δικο μου noname 135mm f/2.8 ειναι όντως πολυ οξύς..:flex:

Ποσο αν επιτρέπεται?

Link to comment
Share on other sites

ton pires kai ayton re trele;

Posted via Mobile Device

Όχι, είναι τέρας, 5,1 κιλά θέλει οπωσδήποτε από μονόποδο και πάνω, δε μου χρειάζεται κάτι τέτοιο και δεν μου περισσεύουν 2600 ευρώ να τον πάρω. Να πάτε να τον δείτε στο φωτομάγαζο που ο GOMAR είχε πάρει τον 80-200.

Σημερα το βράδυ αν δεν έχεις να κάνεις κάτι, βγάλε καμια φωτογραφία τον ουρανό(φεγγάρι). :drool:

Γιατί, έχει πανλάχανο; Στις 24 έχει, τότε θα βγάλω.

Μού έπεσε τό πρωί στά χέρια ένας jupiter37A 135mm f/3.5.Θεωρείται πολύ οξύς καί ένας από τούς λεγόμενους bokeh monster.

Ή πρώτη είναι ένα 100% crop από ένα ενοικιαστήριο.

Ή δεύτερη είναι μέ iso 800

Όλες μέ f/3.5 όπως βγήκαν από τό kamera raw.

Ταπεινή μου άποψη ότι το ενοικιαστήριο δεν είναι ικανό να αναδείξει την οξύτητα του φακού. Νίκον έχεις; Θα πάμε για καφέ μέσα στις επόμενες 50 ώρες; (και όποιος άλλος θέλει)

Που βρήκες φακό 7 ευρώ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

σήμερα έπεσε στα χέρια κάτι αρκετά ενδιαφέρον..

Sharpenedversion.jpg

Πιάνει την ταχύτητα που λέει;

Link to comment
Share on other sites

φίλος έχει την Canon EOS 550D και ψάχνει μια γρήγορη SD (μιας και η 550 δεν παίρνει CF από όσο είδα) κάτω των 30ευρώ

η Sandisk 4GB Extreme III SDHC είναι ο μονόδρομος?

http://www.katerelos.gr/product_info.php?products_id=6909

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε στα χέρια μου μια D200 και είναι άψογη παρά τα 39k κλικ. Θέλω να αλλάξω τις λαστιχένιες επιφάνειες γιατί έχουν ξεχειλώσει και ξεκολλήσει κατά τόπους. Καμιά ιδέα που μπορώ να βρω, μπορώ να παραγγείλω απευθείας από nikon;

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε στα χέρια μου μια D200 και είναι άψογη παρά τα 39k κλικ. Θέλω να αλλάξω τις λαστιχένιες επιφάνειες γιατί έχουν ξεχειλώσει και ξεκολλήσει κατά τόπους. Καμιά ιδέα που μπορώ να βρω, μπορώ να παραγγείλω απευθείας από nikon;

σιγά τα κλικ..

μη μασάς;)

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε στα χέρια μου μια D200 και είναι άψογη παρά τα 39k κλικ. Θέλω να αλλάξω τις λαστιχένιες επιφάνειες γιατί έχουν ξεχειλώσει και ξεκολλήσει κατά τόπους. Καμιά ιδέα που μπορώ να βρω, μπορώ να παραγγείλω απευθείας από nikon;

Άμα τα βρεις θα ήθελα παρακαλώ αναλυτικές πληροφορίες και χρεώσεις. Είχα ψάξει πέρσυ στο ebay αλλά δε μου άρεσαν οι τιμές και έτσι το ανέβαλα. Μετά την Ζάκυνθο 2009 ήθελαν αλλαγή τα δικά μου.

EDIT: Αυτοκόλλητα είναι και μόνος σου τα αλλάζεις.

EDIT 2: Να 2 λάστιχα.

http://cgi.ebay.co.uk/OEM-NIKON-D200-REPLACEMENT-RIGHT-GRIP-RUBBER-UNIT-PART-/320381789299?pt=Digital_Camera_Accessories

http://cgi.ebay.co.uk/OEM-NIKON-D200-REPLACEMENT-CF-GRIP-RUBBER-UNIT-PART-/220431722033?pt=Digital_Camera_Accessories

Το σύνολο 45 ευρώ.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς χρειάζεται αλλαγή σε 4 κομμάτια για να γίνει σαν καινούργια και μου βγαίνει €80+ από ebay το οποίο δε με ψήνει ιδιαίτερα τώρα, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς οτι μιλάμε για 4 κομμάτια λάστιχο και μερικές αυτοκόλλητες ταινίες.

Θα πάρω ένα τηλεφωνάκι τη Δευτέρα σε nikon uk, μπορούν να προμηθεύσουν ανταλλακτικά (έτσι γράφει το site τους πάντως link)

Link to comment
Share on other sites

Ο δυνατός καλοκαιρινός ήλιος και η ζέστη φταίνε. Πριν την καλοκαιρινή ταλαιπωρία δεν είχα πρόβλημα με τα λάστιχα.

d70 5 ετίας με normal χρήση είναι όπως αγοράστηκε την πρώτη μέρα.

η nikon είναι με διαφορά η καλύτερη σε ποιότητα υλικών.

από κει και πέρα είναι η χρήση που της κάνει ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.