Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

4 upcoming Nikon products | Nikon Rumors

:dance3:

top αγορά ο 85αρις

Είχα υπόψιν τον Σ τον 85αρη, αλλά μάλλον αυτό αλλαζει τα δεδομένα! Αρκεί να μην έχει κάποια χαρακτηριστικά κουτσουρεμενα επίτηδες για λόγους εσωτερικού ανταγωνισμού με τον nikon afs 1.4!

Link to comment
Share on other sites

δεν τιθεται θεμα εσωτερικου ανταγωνισμου.

Εχει σχεδον τριπλασια τιμη....δεν νομιζω να σου προσφερουν τον ιδιο με εξαιρεση το 1/3 στοπ στο διαφραγμα.

Ακομα και ενας "afd" με μοτερακι να ειναι ..σε χαλαει?

Link to comment
Share on other sites

δεν τιθεται θεμα εσωτερικου ανταγωνισμου.

Εχει σχεδον τριπλασια τιμη....δεν νομιζω να σου προσφερουν τον ιδιο με εξαιρεση το 1/3 στοπ στο διαφραγμα.

Ακομα και ενας "afd" με μοτερακι να ειναι ..σε χαλαει?

Αν είναι έτσι καμία αντίρρηση :T:

βλέπω 9 aperture blades και καλό bokeh ο afd και καλή οξύτητα.

2/3 του στοπ :p

O sigma 1.4 έχει 900+ € ενώ ο af-s 1.8 nikon λογικά θα κοστίζει τα μισά περίπου, ε δεν θα αξίζει ο Σ τόσα παραπάνω

για 2/3 του stop.. αν και ήδη έχω δώσει τα 2πλα για τον Σ 30mm 1.4 σε σχέση με τον 35mm 1.8 νικορ :p

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει αυτος? (εχω μείνει λιγο πίσω :nothing:)

όχι. ευσεβής πόθος είναι :p (κι όχι μόνο δικός μου)

Έχει κανείς άποψη για τον Samyang 35mm f/1.4??? όχι ότι με νοιάζει άμεσα, απλώς μου φάνηκε ενδιαφέρουσα περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη θέλει να στήσει ένα studiaκι για προσωπική χρήση ( το οποίο θα εκμεταλλεύομαι ( ελπίζω :p )).

Στο παρασύνθημα: Φτηνά μεν αλλά τίμια studio flash .. Ποσά watt? Κάθε βοήθεια δεκτή

Kit από ebay κοιτάω εγώ..

Έγινε επεξεργασία από basilakis
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω να προτείνω σετ, αλλά τις προάλλες κοίταζα ένα άρθρο σε μπλογκ, με πληροφορίες για τα απαραίτητα συμπράγαλα για στούντιο, καθώς κι ένα εισαγωγικό «μάθημα»

studio lighting 101: Part 1 | Laurence Kim Photographer

studio lighting 101: Part 2 | Laurence Kim Photographer

κι εδώ για κάτι πιο οικονομικό (και λογικά αρκετά χαμηλότερων απαιτήσεων) Off-Camera Lighting Gear Recommendations | Improve Photography

Link to comment
Share on other sites

Canon EF 24-70mm f/2.8 L MkII IS USM :T::p

btw ο [MENTION=1251]Sakis[/MENTION] θα έχει αρκετές αντιρρήσεις με την επιλογή σου (αν και δεν έχει εξηγήσει επακριβώς :p)

Νά εξηγηθώ τότε:)

Μπορει και νά έπεσα στό κομάτι δέν ξέρω,μπορεί νά ήμουν συνηθησμένος από τόν 17-40 και νά μήν τού έδωσα τόν κατάληλο χρόνο,μπορεί νά έφταιγε τό ότι από τό πολύ διάβασμα μπουρδούκλοσα τό μυαλό μου,μπορεί νά φταίνε όλα αυτά τά σουπερ ντούπερ reviews πού διάβασα και νά απογοητέυτηκα.

Στά θετικά του τό IS είναι σουπερ,στά 105μμμε1/15 έβγαινε καθαρή,κοντράστ κι χρώμα καθαρά σειράς L.

Τώρα από τήν άλλη,τά 24μμ δέν έχουν καμία σχέση με τά 24 τού 17-40,απαράδεκτη παραμόρφωση και βινιέτα,τά 17του μικρού τά φέρνω καλύτερα και έχω και χώρο για τό κρόπ.35 και 40μμ είναι πολύ καλύτερα αλλά γιά μένα δέν τόν έφτανε τόν 17-40.

τό μοτεράκι IS τού μού έσπασε τά νευρα:wall:δηλ. ότι κερδίζεις από τό USM σέ θόρυβο τό χάνεις από τό IS,είναι θέμα συνήθειας θά μού πείτε εντάξει δεκτό αλλά τί νά κάνω νά μήν τό πώ;:)

Μετά είχα θέμα μέ τό fokus,δέν υπήρχε front-back fokus ούτε για δείγμα,αλλά σέ vista θέματα ή μισή φώτο μπροστά ήταν εστιασμένη και ή άλλη μιση πίσω όχι,ή τουλάχιστον έτσι φενόταν,φανταστήτε ένα πράγμα,σάν να βγάζεις φωτογραφία μέ iso 3200,δέν ξέρω πώς να τό εξηγήσω,σάν νά χάνει ό φακός όλη του τήν ανάλυση:confused:

Ενοείται ότι δοκίμασα σέ όλα τά διαφράγματα,μέ τό IS κλειστό καί τρίποδο.

δέν ξέρω σέ όλο τό ιντερνετ βρήκα μόνο έναν μέ τό ίδιο πρόβλημα,αλλά ούτε απάντηση πήρε,ούτε λύση βρήκε,η ψυχοσύνθεσή μου δέν μού επέτρεπαι νά τόν κρατήσω παραπάνω,ούτε είχα όρεξη γιά αλλάγες και τέτοια,μπορεί και να είναι πρόβλημα τού φωτογράφου δέν είμαι και γκουρού,αλλά ακόμα και άν μού είχε κάτσει βολικά,ΓΙΑ ΤΟΠΙΑ τό τονίζω πάλι 17-40 θά έπαιρνα,τώρα για τά υπόλοιπα γάμους βαφτήσια και τά λοιπά δέν ξέρω,υποπτέυομαι ότι βολεύει λόγο mm αλλά κατά πόσο σέ σχέση με τόν 24-70 με τό 2.8 δέν τό ξέρω,πρωσοπικά θά δοκίμαζα τήν τύχη μου μέ τόν 24-70,καί εάν είχα κρόπ,θά δοκίμαζα τόν 17-40 all around.

Όπως εἰπα δέν τόν κράτησα πολύ καιρό,οπότε εάν κάποιος τόν έχει δοκιάσει εκτενέστερα,ή εάν υπάρχει κάποιος γνωστός πού τόν έχει κάντε μιά δοκιμή και γιά εμένα:)

Link to comment
Share on other sites

Μετά είχα θέμα μέ τό fokus,δέν υπήρχε front-back fokus ούτε για δείγμα,αλλά σέ vista θέματα ή μισή φώτο μπροστά ήταν εστιασμένη και ή άλλη μιση πίσω όχι,ή τουλάχιστον έτσι φενόταν,φανταστήτε ένα πράγμα,σάν να βγάζεις φωτογραφία μέ iso 3200,δέν ξέρω πώς να τό εξηγήσω,σάν νά χάνει ό φακός όλη του τήν ανάλυση:confused:

Τί σημαίνει "vista θέματα"; Περιέγραψε καλύτερα το πρόβλημα, δεν το κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να μή είναι λάθος ό όρος,θέματα μέ μεγάλη θέα πού τείνουν προς τό άπειρο.

Σκέψου ότι έχεις ένα θέμα μροστά σου,ένα μεγάλο θάμνο ή ένα βράχο και πίσω στόν ορίζοντα μιά σειρά από δέντρα ή κτήρια.ενώ τό μροστινό τμήμα είναι απόλυτα νεταρισμένο,πίσω τά δέντρα φένονται ελαφρώς θολά,σάν να είναι κουνημένα απο ελαφρό αέρα.Πώς είναι μιά φωτογραφία πού υποφέρη από diffraction;

Link to comment
Share on other sites

έλα μου ντέ:wall:

κάτι άλλο πού ξέχασα νά γράψω και ίσως βοηθήσει.

Εάν εστίαζα στό άπειρο τό φαινόμενο καθάριζε κατά πολύ,γιαυτό τό λόγο πίστεψα και εγώ ότι είναι πρόβλημα μέ τό βάθος πεδίου,έτσι πήρα ένα χαρτάκι πού έχω εκτυπώσει μέ υπερεστιακές αλλά δέν άλλαξε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.