Jump to content



Ερώτηση για το Excel


antonis_man

Recommended Posts

Να ρωτήσω παιδιά,

θέλω να φτιάξω ένα αρχείο στο excel το οποίο δεν θα έχει σταθερό μέγεθος, δηλαδή θα το ενημερώνω όποτε χρειάζομαι με νέα εγγραφή. Το πρόβλημά μου είναι στην συνάρτηση για το άθροισμα που θα βάλω.

Δηλαδή: κάθε εγγραφή θα έχει ένα πεδίο του οποίου το περιεχόμενο(αριθμός) θα προστίθεται στα προηγούμενα και το άθροισμά τους θα φαίνεται σε ένα άλλο ξεχωριστό κελί.

Για όσους ασχολούνται με προγραμματισμό , στην ουσία θέλω ένα αρχείο excel με δυναμικά οριζόμενο μέγεθος εγγραφών.

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αυτό, αλλά να μην γράφω πρόγραμμα τώρα...

Ελπίζω να έγινα κατανοητός!:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κατάλαβα τι λες.

Ας πουμε οτι εχεις την στήλη Α και σε αυτην θα βάζεις εναν νεο αριθμο κάθε φορα. Εσυ θες το άθροισμα όλων των αριθμών που βαζεις στην στηλη Α να εμφανίζεται στο κελι Β1 ας πουμε?

Γραφεις στο Β1 απλα SUM(A1:A#) και εισαι οκ.

#= ο αριθμος της γραμμής που εκχωρεις το τελευταίο νούμερο + κάτι παραπάνω.

Δηλαδή αν υπολογίζεις οτι θα χρειαστείς περίπου 1000 εκχωρήσεις βαλε #=2000 να είσαι καλυμμένος. Στα κελιά που δεν εχεις συμπληρώσει θα βάζει μηδεν κ δεν θα μετραει στο αθροισμα σου

Δεν ξερω αν ρωταγες αυτο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.