Jump to content



Πιθανο προβλημα λογω Intel x-25M.


Papas

Recommended Posts

Μα δεν εχω κανει o/c. Error μου εβγαζε τυχαια στα memcheck μια εβγαζε μια οχι. Εβαλα το τελευταιο firmware για την mobo, αν και beta εκδοση, γιατι ελεγε για memory compatibility. Ετρεξα πριν memtest και win7 memcheck και ολα καλα. μετα απο κανα 2ωρο κλειστο εκανε boot χωρις bsod. Ελπιζω να μην μου ξαναβγαλει αν το ανοιξω παλι αυριο το πρωι...:meeting:

Link to comment
Share on other sites

Τερμα οι BSOD αλλα τωρα εχω αλλα ζορια... Δεν μου βλεπει ολη την μνημη. Οταν την βαζω στα default 1866 1.65V στα windows εγραφε 6gb(2GB usuable). Την εριξα στα 1600 και μετα εβλεπε 4gb... Τωρα την εχω στα 1066 εκανα και clear cmos και βλεπει 4. Καμια ιδεα? :suicide:

Link to comment
Share on other sites

Τερμα οι BSOD αλλα τωρα εχω αλλα ζορια... Δεν μου βλεπει ολη την μνημη. Οταν την βαζω στα default 1866 1.65V στα windows εγραφε 6gb(2GB usuable). Την εριξα στα 1600 και μετα εβλεπε 4gb... Τωρα την εχω στα 1066 εκανα και clear cmos και βλεπει 4. Καμια ιδεα? :suicide:

3*2 kit είναι;

Μητρική ποια έχεις;

Link to comment
Share on other sites

gigabyte x58 ud7 και 2x3gb ocz reaper 1866. Εστειλα για βοηθεια απο την gigabyte και περιμενω. Το μονο που παιζει τελικα ειναι ασυμβατοτητα με μνημες... Το pc παντως δουλευει μια χαρα στα windows δεν εχω κολληματα η τπτ αναλογο... :victory:

Link to comment
Share on other sites

Ναι εβαλα αναγκαστικα beta firmware γιατι ελεγε για extended memory compatibility. Με clear cmos μια βλεπει 4 μια 6gb αρα ασυμβατοτητα... Αρα το μονο που μπορω να κανω ειναι να περιμενω για νεο firmware...

Link to comment
Share on other sites

Ναι εβαλα αναγκαστικα beta firmware γιατι ελεγε για extended memory compatibility. Με clear cmos μια βλεπει 4 μια 6gb αρα ασυμβατοτητα... Αρα το μονο που μπορω να κανω ειναι να περιμενω για νεο firmware...

Ή να γυρίσεις το kit πίσω (αν μπορείς) και να πάρεις καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλισπερα σας παλι. Τελικα με το beta firmware που εχω εδω και αρκετες μερες φτιαξαν τα κολληματα. Δεν εχω ξαναδει μπλε οθονες ή errors. Το μονο προβλημα ειναι οτι οταν ξεκιναω το pc μια βλεπει 2gb μια 4 και σπανια 6. Καθε φορα που κανω button restart βλεπει και διαφορετικο... οποτε κανω 2-3 ρεσταρτ και αν δει και τα 6 καλως αλλιως το δουλευω με 4... Θεμα συμβατοτητας δλδ. Το κακο εγινε επειδη πηρα πρωτα τις μνημες με σκοπο να παρω αλλη mobo αλλα στην πορεια κατεληξα στην ολοκαινουργια gigabyte ud7. Λετε να περιμενω για κανα firmware update μπας και φτιαξει ή να τις δωσω και να παρω αλλο κit?:getlost:

Link to comment
Share on other sites

Καλισπερα σας παλι. Τελικα με το beta firmware που εχω εδω και αρκετες μερες φτιαξαν τα κολληματα. Δεν εχω ξαναδει μπλε οθονες ή errors. Το μονο προβλημα ειναι οτι οταν ξεκιναω το pc μια βλεπει 2gb μια 4 και σπανια 6. Καθε φορα που κανω button restart βλεπει και διαφορετικο... οποτε κανω 2-3 ρεσταρτ και αν δει και τα 6 καλως αλλιως το δουλευω με 4... Θεμα συμβατοτητας δλδ. Το κακο εγινε επειδη πηρα πρωτα τις μνημες με σκοπο να παρω αλλη mobo αλλα στην πορεια κατεληξα στην ολοκαινουργια gigabyte ud7. Λετε να περιμενω για κανα firmware update μπας και φτιαξει ή να τις δωσω και να παρω αλλο κit?:getlost:

Στη θέση σου θα τις γυρνούσα για θέμα συμβατότητας με τη μητρική (αν τα πήρες και τα δύο από το ίδιο κατάστημα κανονικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα) και θα έπαιρνα συμβατό kit. Ρώσικη ρουλέτα θα παίζουμε δλδ...

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα τις γυρνούσα για θέμα συμβατότητας με τη μητρική (αν τα πήρες και τα δύο από το ίδιο κατάστημα κανονικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα) και θα έπαιρνα συμβατό kit. Ρώσικη ρουλέτα θα παίζουμε δλδ...

Το μονο προβλημα ειναι οτι τις εχω παρει απο Αγγλια και δεν μπορω να μεινω παλι για κανα δυο εβδομαδες χωρις pc... Ισως τις δωσω εδω σε καλη τιμη και παρω αλλες απο ελλαδα. :o Δεν εχω και κανεναν γνωστο που να χρησιμοποιει ddr3 kit να το δοκιμαζα στο pc μου...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.