Jump to content



Car MP3 to FM transmitter


Samael

Recommended Posts

Eπειδη καλος ή κακος οι περισσοτεροι ακουνε την μουσικη τους απο mp3 πηγες πλεον, ειναι τρομερα πρακτικο για ολους εμας που το ηχοσυστημα του αυτοκινητου μας δεν παιζει mp3 να βρουμε εναν τροπο να εχουμε την αγαπημενη μας μουσικη παντα μαζι μας χωρις να αλλαξουμε πηγη (κ για λογους κοστους αλλα κ αισθητικης καποιες φορες).

Ακουσα λοιπον πριν καμποσο καιρο οτι το Νοkia Ν900 εχει μια τετοια δυνατοτητα και στην πορεια εμαθα οτι υπαρχουν αναλογες stand alone συσκευες που συνεργαζονται με το κινητο μεσω BT κ στελνουν τη μουσικη στο αυτοκινητο μεσω FM συχνοτητας.

Χθες επεσα πανω σε μια ακομα ποιο βολικη συσκευη κ ειμαι ετοιμος να την παρω, για πεστε καμια αποψη κ συς... :book:

Παιζει κ MP4 απ οτι λεει αλλα λιγο με νοιαζει αυτο...

http://www.open24shop.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=36&category_id=48&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&vmcchk=1&Itemid=53

Κ μια δευτερη αλλα ποιο αδυναμη φαινομενικα επιλογη http://hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=16808&catid=304

To βασικο ερωτημα ειναι η ποιοτητα του ηχου, ενταξει δε περιμενω να ακουσω ποιοτητα βινυλιου αλλα...

Επισης δε λενε τι bitrate/Hz υποστηριζονται, any ideas? :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Πως θα σου φανεί να μην ακούσεις καθόλου; :hehe:

Είχα πάρει μία φετούλα από το ebay, στο χωριό δουλεύει που έχει κάργα ελεύθερες συχνότητες, στην Αθήνα με τίποτα.

Αν θες να σου το δώσω, άχρηστο μου είναι, να δοκιμάσεις.

Το δικό μου σου δίνει 5-6 συχνότητες να διαλέξεις, μισό να βρω link από ebay.

Edit: ένα τέτοιο

http://cgi.ebay.co.uk/Wireless-FM-Transmitter-Car-Charger-for-iPod-MP3_W0QQitemZ320433266037QQcmdZViewItemQQptZUK_CE_MP3Access_RL?hash=item4a9b4f9d75

Link to comment
Share on other sites

Ε δε νομιζω οτι εχει καμια σχεση το ενα μηχανακι με το αλλο :p

"μετάδοση συχνοτήτων: 87.5MHz-108.0MHz. Σύνολο 206 συχνότητες"

Oυτε μια δεν θα ειναι εντελως ελευθερη?

Το θεμα που με προβληματισε λιγο τωρα ειναι τι γινετε οταν ταξιδευεις (κανω αρκετα δρομολογια στην εθνικη), πρεπει να ειναι εντελως αδεια η συχνοτητα για να μην εχεις παρεμβολες? Αν το σημα ειναι ασθενες κανει τη δουλεια του κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

δοκιμαζοντας ενα τετοιο μαραφετι στην Πατρα πριν κανα 2μηνο,βρηκα μετα βιας 2 ελευθερες συχνοτητες..και μαλιστα για καποιο λογο μερα με τη μερα,επαιζαν ποτε η μια ποτε η αλλη..

φανταζομαι στην αθηνα τι θα γινεται..

οταν ταξιδευεις θα πρεπει να βρισκεις αλλη ελευθερη συχνοτητα..εγω το παρατησα και δεν ασχοληθηκα..δωρο μου το εδινε και μενα φιλος μου διοτι ειχε ξενερωσει..:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.