Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

θα πρεπε να υπαρχει ενα ειδικο σωμα συνταγματικου δικαστηριου και συνταγματικη αστυνομια,

χωρις διαθεση ειρωνειας,αλλα αυτο που το ειδες?

Ο φαλακρος παντως στο βιντεο μου κανε πολυ καλη εντυπωση που σκεφτηκε τον εστιατορα...Μαλλον μια ενδειξη οτι προκειται περι ατομων που πανε για σοβαρο σκοπο και οχι για εντυπωσεις.

Κατα τα αλλα εχω ακουσει και για μια ομαδα κουκουλοφορων που κυκλοφορει Κολωνακι περιμενοντας να βρει και να επιτεθει σε πολιτικους,οι οποιοι δεν ξεμυτιζουν.Δεν ξερω αν αληθευει...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

χωρις διαθεση ειρωνειας,αλλα αυτο που το ειδες?

Ο φαλακρος παντως στο βιντεο μου κανε πολυ καλη εντυπωση που σκεφτηκε τον εστιατορα...Μαλλον μια ενδειξη οτι προκειται περι ατομων που πανε για σοβαρο σκοπο και οχι για εντυπωσεις.

Δυστυχώς όμως χωρίς κανα γιαουρτάκι, κανα αυγουλάκι καμιά ντοματούλα....τουλάχιστον (όχι θερμοκηπίου), δεν θα βγει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εδω γινεσαι απολυτος φιλε μου.

Το οτι χρησιμοποιουν οπλα δε σημαινει κατι.Επισης ΔΕ χρησιμοποιουν στη δουλεια τους ολοι οπλα.Ισως ποτε να μη χρειαστει να βαρεσουν.Τα εχουν για οταν εσενα στην πεσει καποιος με καλασνικοφ και φαινεται να ειναι ταλιμπαν και να μην θελει να κανει πισω.Λεμε τωρα μια περιπτωση....

Το οτι γινεται ο κακος χαμος στην αστυνομια στο συνολο της,δεν ειναι λογος να λες δε θες να τους πληρωνεις.Εκτος και αν εχεις κατα νου καποιον αλλον να κανει οσα ειναι προορισμενοι οι ενστολοι να κανουν.

Και μη πεις το κλασσικο μωρουδιστικο "Λες και κανουν τιποτα" .....

Ας μη τα καταλυουμε ολα....

Για τον οπλισμο εχεις δικιο.Ξοδευουμε παραπανω απο οσα μας χρειαζονται.Αλλα ετσι μας θελει το εμποριο οπλων,για να εχει κερδη.Μας θελει δηλαδη υπο τη σκεψη οτι "Οι Τουρκαλαδες θα μας φανε" "Οι Τουρκοι πηραν τοσα F16,πρεπει να παρουμε παραπανω" .....

Παντος προς πληροφορησιν σου δεν δινεται ολος ο εξοπλισμος ετσι στους ενστολους.Βαζουν και απο την τσεπη τους.

Τελοσπαντων η γενικοτερη κατασταση παει απο το κακο στο χειροτερο και το αστειο ειναι οτι καθομαστε ολοι και τσακωνομαστε για χαζομαρες και μη,οταν ΟΛΟΙ ειμαστε σε ασχημη κατασταση και θελουμε το ιδιο πραγμα.Εδω καθονται και πλακωνοντια Γαυροι - Βαζελοι και κανουν πορειες για ενα μαμημενο offside αντι να "τα βρουν" και να παν λιγο εξω απο τη Βουλη.

εδω κολλαει το κλασσικο "Εδω ο κοσμος καιγεται και η __________ λουζεται" :shout:

Τίποτα από αυτά που κατάλαβες δεν εννοούσα!!

Επιγραμματικά:

Όλοι οι ένστολοι δίνουν όρκο θανάτου.

Με όπλο η γύρο από αυτό εγκυμονεί κινδύνους .

Αν δεν συνειδητοποιείς τα πάρα πάνω δεν κάνεις για το επάγγελμα.

Έχουμε τεράστιο στρατό και οπλισμό σε σχέση με τον πληθυσμό μας.

Μίας και αναφέρθηκες στους αστυνομικούς : Έχουμε πληθώρα αστυνομικών σε υπηρεσία ατόμων και όχι συνόλου.

Τα πάρα πάνω δεν θέλω να τα πληρώνω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οκ,πες οτι καταλαβα λαθος και μαλλον ετσι φαινεται,αλλα ακομη δε καταλαβαινω τι θες να πληρωνεις για να σε προστατευει;Και πως θα σε προστατεψει χωρις οπλο,οταν ο "εχθρος" θα εχει οπλο. :nothing:

Link to comment
Share on other sites

Έχει πετυχεί κανείς στο youtube το απόσπασμα από την εκπομπή του Χατζηνικολάου την δευτέρα με τον Χρυσοχοίδη που τον ρωτάει γιατί διαπραγραματεύομαστε μόνο τα 110 δις κι όχι όλο το ποσό κι εκείνος απαντάει ότι αυτή είναι μια πολύ κακή συζήτηση και ας μη πάμε εκεί γιατί ο κόσμος καλύτερα να μη ξέρει (ή κάπως έτσι).

Link to comment
Share on other sites

Οκ,πες οτι καταλαβα λαθος και μαλλον ετσι φαινεται,αλλα ακομη δε καταλαβαινω τι θες να πληρωνεις για να σε προστατευει;Και πως θα σε προστατεψει χωρις οπλο,οταν ο "εχθρος" θα εχει οπλο. :nothing:

μην ανησυχεις θα πολεμησουμε οπως πριν χιλιαδες χρονια, σφεντονες, σαρισες, τοξα, σπαθια, ξυλα και τσεκουρια...!!!

μην επιβαρυνουμε και αλλο τους ελληνες πολιτες...πολυ πιθανον να ηθελαν να ειναι μεμετια αυτη τη στιγμη με τις ορεξεις των τουρκων π.χ. ή επι γερμανικης επικυριαρχιας, ποτε δεν ξερεις...βλεπεις μας αγαπανε οι πολλοι γυρω.!:clap:

πιθανον ο φιλος μας δεν εχει ιδεα απο γεωστρατηγικη, ή μερη σημαντικης διελευσης, νομιζει η κυριαρχια ειναι οπως τα παιχνιδια...ξεχναει ομως οτι εδω αναφερομαστε σε ανθρωπινες ζωες και ελευθερια.

η ελλαδα ειναι σε κομβικο σημειο, εχει πολλες πρωτες υλες, βρεχεται παντου απο θαλασσα, και ειναι γεματη απο κακους γειτονες σε ολες τις πλευρες...αν δεν ειχαμε τον στρατο που εχουμε οπως τον εχουμε, δεν θα κοιμομασταν ησυχοι οπως τωρα...

το μονο περιττο ειναι οτι εχουμε 300 ανωτατους αξιωματικους, ενω χρειαζομαστε το πολυ 30... κατ'αλλα εχουμε λιγο στρατο για τις αναγκες καλυψης ολης της ελλαδος

υπαρχουν πολλα περιττα και γινονται κακοδιαχειρησεις...οπως και τα λεφτα που εχασαν οι ενστολοι, που ηταν κρατησεις, και τα επαιξαν οι πολιτικοι χρηματιστηριο, και αναγκαστικε το υπουργειο οικονομικων να ξαναβαλει λεφτα στα ταμεια μεχρι που ηρθε το ΔΝΤ και ειδε τα ρεζιλικια και φυσικα τα κοψε, αφου δεν υπαρχουν τωρα λεφτα για ανακυκλωση...

αυτα δεν τα λεει...λεει μονο τα οπλα...γυρω ομως απο τα οπλα ειναι αλλα 1002 πραγματα και κομπινες...

και μην ξεχναει το πιο σημαντικο, το πως τα παιρνουμε τα οπλα, με τι ορους και απο που...δεν ειναι μονο οσα φαινονται ειναι και οσα δεν φαινονται... :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει πετυχεί κανείς στο youtube το απόσπασμα από την εκπομπή του Χατζηνικολάου την δευτέρα με τον Χρυσοχοίδη που τον ρωτάει γιατί διαπραγραματεύομαστε μόνο τα 110 δις κι όχι όλο το ποσό κι εκείνος απαντάει ότι αυτή είναι μια πολύ κακή συζήτηση και ας μη πάμε εκεί γιατί ο κόσμος καλύτερα να μη ξέρει (ή κάπως έτσι).

χωρις να εχω δει το αποσπασμα ειναι απλο γιατι δεν το διαπραγματευτονται...τα 110 δις ειναι ζωντανα χρηματα οπως τα πηραμε/θα τα παρουμε...:magic:

το συνολικο χρεος, εμπεριεχει τους τοκους και τα εντοκισμενα προυπαρχοντα δανεια...οποτε τι περιμενει κανεις...??? οι δανειστες μας ειναι τοκογλυφοι και εκβιαστικα λαμογια...πιστευε κανεις λογικος ανθρωπος οτι θα μας χαριστουν...??? ποσο μαλλον να το πουν καταμουτρα στον ελληνικο λαο, οτι καναμ μ@@@κια και πεσαμε σε αδιεξοδο...???:whip::hang3:

Link to comment
Share on other sites

+φωνω, παρολα αυτα μιλας μονοπλευρα...μηπως εκτος απο τις δικες μας νεες γενιες πρεπει να μορφωθουν σωστα και οι απεναντι...??? να σου θυμισω ποσο πολυ δεμενοι ειναι οι τουρκοι και ποσο αγαπανε τις ενοπλες δυναμεις τους...??? οι τουρκοι ηταν υπερ του σχεδιου Βαριοπουλα, που θελανε να χτυπησουν την Ελλαδα...

οποτε φιλτατε, να το κοιταμε σε βαθος το θεμα, θες να ξεφορτωθεις εσυ και πολλοι αλλοι τις ενοπλες δυναμεις, τον γειτονα τον ρωτας...??? ή θα σε βοηθησει ο ΟΗΕ οπως με την Κυπρο.? παιζονται πολλα παιχνιδια...και συνηθως ειναι παραλογα...

Link to comment
Share on other sites

+φωνω, παρολα αυτα μιλας μονοπλευρα...μηπως εκτος απο τις δικες μας νεες γενιες πρεπει να μορφωθουν σωστα και οι απεναντι...??? να σου θυμισω ποσο πολυ δεμενοι ειναι οι τουρκοι και ποσο αγαπανε τις ενοπλες δυναμεις τους...??? οι τουρκοι ηταν υπερ του σχεδιου Βαριοπουλα, που θελανε να χτυπησουν την Ελλαδα...

οποτε φιλτατε, να το κοιταμε σε βαθος το θεμα, θες να ξεφορτωθεις εσυ και πολλοι αλλοι τις ενοπλες δυναμεις, τον γειτονα τον ρωτας...??? ή θα σε βοηθησει ο ΟΗΕ οπως με την Κυπρο.? παιζονται πολλα παιχνιδια...και συνηθως ειναι παραλογα...

Δηλαδή θέλεις να μας πεις ότι τα λεφτά που έχει χαλάσει η Ελλάδα σε σάπιο πολεμικό υλικό καλώς τα χάλασε; Τα καθημερινά εκατομμύρια που χαραμίζονται για να έχουμε τεμπέληδες φαντάρους να σφουγγαρίζουν και χοντροκυλάδες αξιωματικούς (και μη) και να συντηρούμε ηλίθια στρατόπεδα στο πουθενά καλώς τα δίνουμε; Άστο καλύτερα, ας μη πιάσουμε αυτήν την ρημαδοκουβέντα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

hyperion, σταμάτα τις αυθαίρετες δηλώσεις τύπου "η πλειοψηφία των Ελλήνων έχει πρόβλημα/απέχθεια με τους μετανάστες" και "να σου θυμισω ποσο πολυ δεμενοι ειναι οι τουρκοι και ποσο αγαπανε τις ενοπλες δυναμεις τους" γιατί εκτίθεσαι ε.

Link to comment
Share on other sites

hyperion, σταμάτα τις αυθαίρετες δηλώσεις τύπου "η πλειοψηφία των Ελλήνων έχει πρόβλημα/απέχθεια με τους μετανάστες" και "να σου θυμισω ποσο πολυ δεμενοι ειναι οι τουρκοι και ποσο αγαπανε τις ενοπλες δυναμεις τους" γιατί εκτίθεσαι ε.

αν εισαι γραφικος και ζεις αλλου και εκπροσωπεις τις αποψεις του 5-10%, η ζεις σε βουνα προβλημα σου και μην μου απευθυνεσαι...απαξιω να σχολιασω...πηγαινε παντρεψου τουρκαλα και υιοθετησε ορφανο παιδι που μεταναστευσε..τελος:T:

δεν ειναι αυθαιρετες, και υπαρχουν παντου δημοσκοπισεις ανα τα ετη, και υπαρχουν διαμαρτυριες καταστηματαρχων αθηνας για τους λαθραιους που κλεβουν εισοδηματα, και για τους κινεζομαυρους που ανοιγουν μαγαζια με παρανομα και κλεμμενα λεφτα, να φανταστω εισαι απο αυτους που παρακαλουσε γονατιστα "δωστε ιθαγενεια" στους μεταναστες...ολη η ελλαδα αγκωμαχει, ζω στο κεντρο της αθηνας και βλεπω τα σχολια και ακουω κοσμο, και ειμαστε πολλοι που βλεπουμε αντιδρασεις...το συριζα και το κκε ειναι μετα βιας 15%...ας τους παρουν σπιτι τους...φιλικα παντα ε....??!!:)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θέλεις να μας πεις ότι τα λεφτά που έχει χαλάσει η Ελλάδα σε σάπιο πολεμικό υλικό καλώς τα χάλασε; Τα καθημερινά εκατομμύρια που χαραμίζονται για να έχουμε τεμπέληδες φαντάρους να σφουγγαρίζουν και χοντροκυλάδες αξιωματικούς (και μη) και να συντηρούμε ηλίθια στρατόπεδα στο πουθενά καλώς τα δίνουμε; Άστο καλύτερα, ας μη πιάσουμε αυτήν την ρημαδοκουβέντα.

μια χωρα χωρις στρατο και χωρις δυνατες ενοπλες δυναμεις, καλυτερα να θαφτει στην αμμο...ευτυχως οι αποψεις κατα του στρατου ειναι 5-15% αλλιως ειλικρινα δεν θα υπαρχαμε σαν εθνος αυτη τη στιγμη, θα κυματιζε το μισοφεγγαρο για σημαια...και εγω προσωπικα ειμαι υπερηφανος, που υπαρχουν και πατριωτες να αγαπανε τη σημαια, και δεν ειναι ολα οτι φαμε, οτι πιουμε και καλως να κοιμηθουμε... :)

Link to comment
Share on other sites

Για τα ποσοστα οντως πως εισαι τοσο σιγουρος;

Εχεις δικιο ο στρατος και τα οπλα χρειαζονται για μια χωρα.Ωστοσο ο θεσμος του στρατου μονο απεχθεια μου προκαλει.... κυριως γιατι 1)καθεσαι και τα ____ ολη μερα 2)γιατι εχεις κατι βολεψακηδες αξιωματικους και λοχαγους να στο παιζουν αντρες,οταν ειναι λιγοτερο απο 'σενα.

Βεβαια αν θες τη γνωμη μου δεν αγαπω τη σημαια ,αγαπω την Ελλαδα και τους ανθρωπους που γνωρισα και εζησα μαζι τους εδω,ειτε ειναι Ελληνες,ειτε δεν ειναι.Αγαπω τον τοπο μου.Αλλα να σου θυμισω οτι η υπερβολικη αγαπη που ισχυριζονται οτι εχουν πολλοι "ΕΛΛΗΝΕΣ" ειναι να την βρασω...

ΔΕΝ εισαι Ελληνας ,οταν κατεβαινεις σε πορεια της Χ.Α και βριζεις και βαρας και κραυγαζεις την ιδεολογια του μισους κρατωντανς την Ελληνικη σημαια.Αυτοι για μενα ειναι πατριωτες my ass.....

Δεν μιλω για σενα,απλα αναφερω παραδειγμα ανθρωπων που "αγαπανε" τη χωρα τους και φροντιζουν να την ντροπιαζουν μερα με τη μερα.Επισης πολλοι απ'αυτους ειναι και προγονοπληκτοι,αλλα το ποσο ντροπη θα νιωθαν για αυτους οι τιμημενοι προγονοι μας,ενας θεος το ξερει.

Και ο Αδωνης λεει οτι αγαπαει την πατριδα του και οτι ειναι Χριστιανος Ορθοδοξος,αλλα εγω δε θυμαμαι ο Χριστος να μιλησε για διαφορετικη αντιμετωπιση του καθε ανθρωπου,ουτε θυμαμαι η δημοκρατια που γεννησε η Ελλαδα,να ειναι αυτη που πιθανον φανταζεται ο κος Αδωνης.

Συνοψιζοντας ναι ειναι αναγκαιος ο στρατος και οι εξοπλισμοι,αλλα να μη μου τη μπαινει ο ξυστρας ο λοχαγος που δεν κοπιασε ποτε στη ζωη του και το παιζει αντρας απο το γραφειο ,ουτε να λεμε "αγαπαω" την χωρα και τη σημαια και στο ονομα αυτης να σκοτωνουμε,να περιθοριοποιουμε κτλπ.

Χανουμε την ουσια....

Link to comment
Share on other sites

μια χωρα χωρις στρατο και χωρις δυνατες ενοπλες δυναμεις, καλυτερα να θαφτει στην αμμο...ευτυχως οι αποψεις κατα του στρατου ειναι 5-15% αλλιως ειλικρινα δεν θα υπαρχαμε σαν εθνος αυτη τη στιγμη, θα κυματιζε το μισοφεγγαρο για σημαια...και εγω προσωπικα ειμαι υπερηφανος, που υπαρχουν και πατριωτες να αγαπανε τη σημαια, και δεν ειναι ολα οτι φαμε, οτι πιουμε και καλως να κοιμηθουμε... :)

Ολα καλα, αλλα πως γινεται να μιλας με καλα λογια για ενα "καθεστως" που αναμφισβητητα συμβαλλει στο κατρακυλισμα της οικονομιας χωρις να γνωριζεις πως θα ειμασταν χωρις αυτο??

Το "θα κυματιζε το μισοφεγγαρο" ειναι απλα μια υποθεση σου, τελειως αβασιμη και αδικαιολογητη...

Προσωπικα το μονο κρατος το οποιο ξερω και δεν υιοθετει την δικη σου (και του υπολοιπου 85-95%, μιας που προφανως εκφραζεις την πλειοψηφια) λογικη, μια χαρα τα καταφερνει (βλ. Ελβετια) για τον "α" ή τον "β" λογο. Εχει επιβιωσει αναμεσα απο 2 WW εβρισκομενη μαλιστα γεωγραφικα στο κεντρο των εξελιξεων.

Δεν λεω να γινουμε Ελβετια... απλα δειχνω το προφανες. Ολοι (και το 100%) ειμαστε σιγουροι οτι με τον στρατο τα κονδυλια ΔΕΝ πανε σε νοσοκομεια, σχολεια, κλπ κλπ. Ολοι ειμαστε σιγουροι για το που εχει φτασει ΤΩΡΑ η χωρα και σε αυτο εχει συμβαλλει και το χρημα που πηγαινει στο υπουργειο Αμυνας. Αυτα ειναι τα γεγονοτα. Τελος.

Υποθεσεις για το πως θα ηταν η Ελλαδα χωρις στρατο ή με περισσοτερο στρατο, κανω κι εγω... και εχουνε μηδενικο αντικρυσμα σε μια συζητηση

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

μια χωρα χωρις στρατο και χωρις δυνατες ενοπλες δυναμεις, καλυτερα να θαφτει στην αμμο...ευτυχως οι αποψεις κατα του στρατου ειναι 5-15% αλλιως ειλικρινα δεν θα υπαρχαμε σαν εθνος αυτη τη στιγμη, θα κυματιζε το μισοφεγγαρο για σημαια...και εγω προσωπικα ειμαι υπερηφανος, που υπαρχουν και πατριωτες να αγαπανε τη σημαια, και δεν ειναι ολα οτι φαμε, οτι πιουμε και καλως να κοιμηθουμε... :)

Αγνόωντας το ηλιοβασίλεμα της Σαντορίνης, μου λες δηλαδή ότι συμφωνείς με το πως η χώρα σπαταλάει το δημόσιο χρήμα για τις στρατιωτικές της ανάγκες;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.