Jump to content



Προβλημα εκκινησης PC


lospsi

Recommended Posts

Καλημερα,

εδω και λιγο καιρο αντιμετωπιζω ενα μικρο προβλημα με το PC μου. Σχεδον παντα οταν παταω το κουμπι για να ανοιξω τον Η/Υ ακουω τα ανεμιστηρακια, αναβουν τα λαμπακια αλλα απλα δεν ξεκιναει. Πρεπει να πατησω το restart button για να ξεκινησει. Αυτο συμβαινει μερικες φορες και οταν τον αφησω ανοικτο ωρα χωρις να τον χρησιμοποιησω και μπει σε sleep mode? η κατι τετοιο. Κανονικα παταω το κουμπι εκκινησης και ξεκιναει αλλα μερικες φορες δεν το κανει, αναγκαζομαι να πατησω restart και να ξεκινησει απο την αρχη (αφου με ρωταει αν θα ξεκινησω normally τα Windows - αρα δεν εχει κλεισει σωστα). Λειτουργικο εχω Windows vista 64 home basic SP2.

Να αναφερω επισης οτι μερικες φορες οταν ξεκιναει δεν βλεπει internet χωρις να μου δινει καποιο προβλημα στο ethernet ( ενω βλεπει 2 networks), κανω restart και διορθωνεται. Αλλες φορες οταν ξεκιναει βγαζει μηνυμα new network detected και με ρωταει αν θελω strict η sharing....Αρες μαρες κουκουναρες δηλ.!

Να εχει καποιο προβλημα η καρτα δικτυου? (onboard σε DFI lanparty P45-T2RS)

Link to comment
Share on other sites

Intel Core 2 Duo 8400 (s775, 3.00 GHz, Cache 6MB, Box)

DFI Lanparty DK P45-T2RS + (s775, DDR2, P45)

Mushkin 4GB DDR2-800 Ram Kit (2 x 2GB, PC2 6400, 5-5-5-15, 996558)

Connect3D 4850 SVGA (PCI-Express, HDMI, 512MB)

Western Digital 320GB (16MB Cache, 7200rpm, Sata 2, WD3200AAKS)

Microsoft Windows Vista Home Basic 64-bit English DSP

Αυτα, υπερχρονισμο δεν εχω κανει, τρεχει default και hardware και software

Link to comment
Share on other sites

Καλού κακού κάνε backup τα αρχεία σου για αρχή.

Ακούς το χαρακτηριστικό ήχο του σκληρού στην εκκίνηση όταν δεν ξεκινά??

Τρέξε κανένα έλεγχο για Bad Sektors του σκληρού!!

Κάνε και κανένα έλεγχο στις στο καλώδιο Sata του σκληρού

Αν έχεις την δυνατότητα άλλαξε τo.

Για αρχή αυτά κα βλέπεις….

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.