Jump to content


Μαυρη οθόνη-αναφορα απο Win για Drivers VGA


velipsi

Recommended Posts

Φίλοι λαμπίτες εχω το σύστημα της υπογραφης 1 και σαν νεο pc με καινουργιες τεχνολογίες το παρακολουθω στενα...

μερικες φορές λοιπον το εχω δει 2-3 φορες την τελ. εβδομάδα μου πεταει ξαφνικά μαυρη οθόνη ..κανει ενα αναβοσβησμα και το ποντικι δεν ρολάρει κινείται με δυσκολία ...δεν βγάζει μπλέ οθόνη ουτε κανει ρεσετ

κανω επανεκίνηση και μετα ολα οκ..

Τελικα οι 8.71.3 δεν ειναι τελικοι και εγκεκριμένοι απο ΑΤΙ ?

Τα παιδια που ασχολούνται ποιο πάνω με τα θεματα των drivers τι προτείνουν ...

Τα windows ως λύση ( απο τη γνωστη επίλυση προβληματων ) προτείνουν αλλλαγη drivers vga

Link to comment
Share on other sites

Το συστημα 1 δεν αναφερει τι καρτα εχεις.

Απο την αλλη, απο που ακουσες οτι το προβλημα μπορει να οφειλεται στους συγκεκριμενους drivers που αναφερεις?

Συγνωμη δε το εχω αναφερει εκ παραδρομης εχω μια ASUS 5850...

Το προβλημα αναφερεται στην αναφορα των Win 7 και δεν υπήρχε με τους παλιους αρχικους της ASUS

Πραγματικα φιλε ATIman θα ηθελα τη γνωμη σου για τα συμβαντα με τις μαυρες οθόνες που βέβαια δεν ειναι συχνα !!

Link to comment
Share on other sites

Γινε λιγο πιο σαφης σε παρακαλω.

Όπως γραφω και παραπάνω .....μερικες φορές λοιπον το εχω δει 2-3 φορες την τελ. εβδομάδα μου πεταει ξαφνικά μαυρη οθόνη ..κανει ενα αναβοσβησμα και το ποντικι δεν ρολάρει κινείται με δυσκολία ...δεν βγάζει μπλέ οθόνη ουτε κανει ρεσετ

Τωρα στα windows στο κεντρο ενεργειων εκανε καταγραφη οτι κατι συμβαίνει με τον vga driver

Ποια εκδοση εχω αναφέρω ειναι η 10.3 ή αν δεν κανω λάθος ...8.71.3 οπως βλέπω στο cat c.c

εχεις καμια ιδέα...?

Ποιο ειναι κατα τη γνώμη σου οι ποιο απροβλημάτιστοι drivers ..εννοώ δ/νση κατεβάσματοςπου μπορούμε να τους βρουμε και κατι ακομα η ΑΤΙ επισημως στη σελίδα της εχει τους 10.2 ...σωστά?

Περιμενω απόψη σου και απόψεις γενικά!!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα στα windows στο κεντρο ενεργειων εκανε καταγραφη οτι κατι συμβαίνει με τον vga driver

Ποια εκδοση εχω αναφέρω ειναι η 10.3 ή αν δεν κανω λάθος ...8.71.3 οπως βλέπω στο cat c.c

εχεις καμια ιδέα...?

Βαλε μου να δω αυτην την καταγραφη.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μου να δω αυτην την καταγραφη.

Περιγραφή

Τα Windows σταμάτησαν να λειτουργούν σωστά εξαιτίας κάποιου προβλήματος με το υλικό βίντεο.

Υπογραφή προβλήματος

Όνομα συμβάντος προβλήματος: LiveKernelEvent

Έκδοση λειτουργικού συστήματος: 6.1.7600.2.0.0.256.48

Αναγνωριστικό τοπικών ρυθμίσεων: 1032

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πρόβλημα

BCCode: 117

BCP1: FFFFFA8005C3B4E0

BCP2: FFFFF880042EB0A4

BCP3: 0000000000000000

BCP4: 0000000000000000

OS Version: 6_1_7600

Service Pack: 0_0

Product: 256_1

Αναγνωριστικό κλάδου: X64_0x117_Tdr:3_TdrVTR:13_IMAGE_atikmpag.sys

Πληροφορίες διακομιστή: b2a2fc46-39e7-442b-bf1f-76950e245655

Link to comment
Share on other sites

Τα Windows τα εχεις αναβαθμισει απο RC σε official?

Βαλε στον SMbus controller και στο ποντικι τους αρχικους drivers των Windows.

Σ ολα τα υπολοιπα φορτωσε τον intel chipset driver 9.1.0.1005.

Συγνωμη αλλα παμε βημα βημα

1. windows εχω τα win Pro 7 GR 64μπιτα DSP Γνήσια με αγορα PC

αναβαθμιση απο RC σε official τι εννοεις δεν γνωρίζω συγνώμη αδιαβαστος...

2α SMbus controller ?????? συγνώμη επίσης αδιαβαστος..

2β. ποντικι εχω μαζι με πληκτρολόγιο της Logitechh το MX 5500 ασύρματο

3 intel chipset driver 9.1.0.1005 ....................στο chipset της μητρικής ?

Συγνωμη για τα κενα υλης αλλα λόγω ηλικίας μενω αδιάβαστος ...αν μπορεις ρίξε μια βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Το κατανοω.

Θα μου επιτρεψεις ομως να ασχοληθουμε σε δευτερο χρονο γιατι ειμαι πολυ απασχολημενος αυτην τη στιγμη?

Απλώς μη με ξεχασεις ..αλλοστε ειναι συμαντικο το γεγονος οτι πέρασα στην ΑΤΙ μετα απο χρόνια nvidiakias

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα παμε βημα βημα

1. windows εχω τα win Pro 7 GR 64μπιτα DSP Γνήσια με αγορα PC

αναβαθμιση απο RC σε official τι εννοεις δεν γνωρίζω συγνώμη αδιαβαστος...

2α SMbus controller ?????? συγνώμη επίσης αδιαβαστος..

2β. ποντικι εχω μαζι με πληκτρολόγιο της Logitechh το MX 5500 ασύρματο

3 intel chipset driver 9.1.0.1005 ....................στο chipset της μητρικής ?

Συγνωμη για τα κενα υλης αλλα λόγω ηλικίας μενω αδιάβαστος ...αν μπορεις ρίξε μια βοήθεια...

Λοιπον η μελετη απέδωσε καρπούς

1 τα windows ειναι γνήσια περασμένα σε τελικη εκδοση αρα ο,κ

2α απο τη διαχειριση συσκευων βρήκα SMbus controller και ειναι η εκδοση :

Intel® ICH 10 Family SMbus controller - 3A30

2b Ποντικι με drivers Logitech

3 driver chipset δεν εχω πειραξει

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω πολυ πολυ γρηγορα..

Το θεμα αναφερεται σε input device διενεξεις με καποιους drivers κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες.

Input device ονομαζουμε συσκευες οπως το πληκτολογιο το ποντικι το joystick κλπ κλπ.

Στην δικη σου περιπτωση προτεινα να ακυρωσεις τους drivers του ποντικιου σου αλλα αυτο δεν γινεται μιας κι αφου ειναι πακετο με πληκτρολογιο θα χασεις σημαντικες λειτουργιες.

Η μητρικη για να δουλεψει χρειαζεται καποιους drivers. Το γεγονος οτι δεν γνωριζεις πολυ καλα με κανει να υποθετω οτι δεν τους εχεις εγκαταστησει καθολου. Πρεπει ομως να το κανεις, απο το CD της μητρικης σου. Αλλα εφ οσον το προβλημα παραμεινει, τουτο πρεπει να το κανεις επιλεκτικα και οχι παντου. Ο κυριος αιτιος παρομοιων ειναι ο "SMbus controller".

Ο catalyst driver "ενοχλειτε" απο τις πιθανες διενεξεις που παρουσιαζονται κατω απο αυτες τις συνθηκες, δεν ενοχλει. Τα Windows ομως εχουν πολυ φτωχο error list για να μπορεσουν να απομονωσουν με ακριβεια το τι συμβαινει και συνηθως κατονομαζουν τον ευκολο συνηθη υποπτο. Το ιδιο ακριβως θα συνεβαινε κι αν η καρτα σου ηταν nvidia. Οι αναφορες για code 117 ειναι πολλες και γι αυτην.

Επλιζω καποια απο τα παιδια εδω να σε οδηγησουν να βρεις το πως θα ελενξεις και θα αλλαξεις αν χρειαστει αυτα που σου προτεινα να κανεις...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω πολυ πολυ γρηγορα..

Το θεμα αναφερεται σε input device διενεξεις με καποιους drivers κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες.

Input device ονομαζουμε συσκευες οπως το πληκτολογιο το ποντικι το joystick κλπ κλπ.

Στην δικη σου περιπτωση προτεινα να ακυρωσεις τους drivers του ποντικιου σου αλλα αυτο δεν γινεται μιας κι αφου ειναι πακετο με πληκτρολογιο θα χασεις σημαντικες λειτουργιες.

Η μητρικη για να δουλεψει χρειαζεται καποιους drivers. Το γεγονος οτι δεν γνωριζεις πολυ καλα με κανει να υποθετω οτι δεν τους εχεις εγκαταστησει καθολου. Πρεπει ομως να το κανεις, απο το CD της μητρικης σου. Αλλα εφ οσον το προβλημα παραμεινει, τουτο πρεπει να το κανεις επιλεκτικα και οχι παντου. Ο κυριος αιτιος παρομοιων ειναι ο "SMbus controller".

Ο catalyst driver "ενοχλειτε" απο τις πιθανες διενεξεις που παρουσιαζονται κατω απο αυτες τις συνθηκες, δεν ενοχλει. Τα Windows ομως εχουν πολυ φτωχο error list για να μπορεσουν να απομονωσουν με ακριβεια το τι συμβαινει και συνηθως κατονομαζουν τον ευκολο συνηθη υποπτο. Το ιδιο ακριβως θα συνεβαινε κι αν η καρτα σου ηταν nvidia. Οι αναφορες για code 117 ειναι πολλες και γι αυτην.

Επλιζω καποια απο τα παιδια εδω να σε οδηγησουν να βρεις το πως θα ελενξεις και θα αλλαξεις αν χρειαστει αυτα που σου προτεινα να κανεις...

Αυτο λέει κατι ως προς αν ειναι καρφωμενη η σωστη εκδοση ?

SMbus controller και ειναι η εκδοση :

Intel® ICH 10 Family SMbus controller - 3A30

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.