Jump to content


προβολή ταινίας 1080p μέσω pc


saradis1

Recommended Posts

Βασικά, με το klite standard δε χρειάζεται ρυθμίσεις για dxva επιτάχυνση.

Κανονικά χρησιμοποιώ τον kmplayer με τα εσωτερικά φίλτρα και παίζει τα πάντα. Χωρίς dxva όμως.

Με το klite παίζεις με τον media player classic theater hyper turbo super edition, και οπως είπα (σε μένα τουλ.) υποστηρίζει dxva..out of the box..(χωρίς ρυθμίσεις δλδ)

Σε AVC1 1080p στον kmplayer ~18% cpu usage

στον media player classic (klite) ~1% cpu usage (8800gts512).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Εγκατέστησα ξανά τους drivers και ακολούθησα τις συμβουλές των shadow keeper και jackthebucher αλλά και όλων σας και τώρα ειναι νομίζω οκ. θα κατεβάσω και άλλη μια ταινία και θα δοκιμάσω. Βοηθήσατε όλοι πάρα πολύ. Τώρα τι ακριβώς έφταιγε....δεν ειμαι και πολύ σίγουρος. το θέμα ειναι οτι έφτιαξε και όπως λέει και ο χρυσός κανόνας του τεχνικού "ότι δουλεύει δεν σκαλίζεται παραπάνω".

Link to comment
Share on other sites

Καμια ιδέα για να έχω εξωτερικούς υπότιτλους και dxva ταυτόχρονα ; Τόσο το mplayer classic όσο και το gom, δε μου δείχνουν υπότιτλους, ότι και να κάνω, αν δεν υπάρχει ενεργοποιημένο το vobsub.

Link to comment
Share on other sites

Καμια ιδέα για να έχω εξωτερικούς υπότιτλους και dxva ταυτόχρονα ; Τόσο το mplayer classic όσο και το gom, δε μου δείχνουν υπότιτλους, ότι και να κάνω, αν δεν υπάρχει ενεργοποιημένο το vobsub.

Νομιζω αν τους βαλεις στο MKV με MKVtoolnix γινεται αυτο που λες.

Link to comment
Share on other sites

Καμια ιδέα για να έχω εξωτερικούς υπότιτλους και dxva ταυτόχρονα ; Τόσο το mplayer classic όσο και το gom, δε μου δείχνουν υπότιτλους, ότι και να κάνω, αν δεν υπάρχει ενεργοποιημένο το vobsub.

Πρέπει να αναβαθμίσεις στο τελευταίο DirectX (νομίζω Φεβρουάριος 2010). Μιλάω για το MPC-Home Cinema πάντα ως player, να κάνεις block το VobSub και να χρησιμοποιήσεις το εσωτερικό φίλτρο αναπαραγωγής υποτίτλων. Επίσης, ανάλογα με την έκδοση Windows, να χρησιμοποιήσεις VMR9 (WinXP) ή EVR Custom (Vista ή 7).

Link to comment
Share on other sites

O οδηγός που αναφέρεται στο 2ο post της προηγούμενης σελίδας δίνει 100% εγγυημένα αποτελέσματα. Η μόνη περίπτωση να μην σου δουλέψει είναι αν έχεις σύστημα φορτωμένο με codec packs και άλλα άχρηστα πράγματα που δημιουργούν ασυμβατότητες μεταξύ τους. Κάνε ξανά τα βήματα μήπως έχει ξεφύγει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.